Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 18.06.2024 по 24.06.2024
Основні регуляторні новації минулого тижня

Як змінилось законодавство з 18.06.2024 по 24.06.2024
1. ЗАКОНОДАВЧІ АКТИ, ЩО НАБРАЛИ ЧИННОСТІ
- Документ: Закон 3731-IX від 22.05.2024 (відбувся 20.06.2024) щодо підтримки розповсюджувачів видавничої продукції та надання державної допомоги на придбання книг.
Суть змін: Законом передбачено, що українці, які у 2024 році стали повнолітніми, отримають сертифікат у «Дії» на суму 908 грн для придбання електронних, паперових й аудіо книжок українською мовою. Крім того, програма розповсюджується на книги для людей з порушеннями зору.
- Документ: Закон 3701-IX від 09.05.2024 щодо ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції.
Суть змін: Законом передбачено надати право органам ринкового нагляду та суб’єктам господарювання:
-
фіксувати процес здійснення перевірок засобами аудіо -, фото – та відеотехніки;
-
зменшити розмір адміністративно-господарських санкцій, які застосовуються до розповсюджувачів-юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців, що обрали спрощену систему оподаткування, а також визначено обставини, за якими встановлюється розмір штрафу.
- Документ: Закон 3727-IX від 22.05.2024 щодо імплементації норм законодавства Європейського Союзу з питань роумінгу.
Суть змін: Закон, зокрема, передбачає, що українці, які подорожуватимуть країнами ЄС, зможуть користуватися національними тарифами мобільного зв’язку і не сплачувати додаткових коштів за послуги роумінгу протягом 4 місяців. Однак, роумінг за умовами RLAH запрацює не тепер, як стверджують нардеп Гончаренко та Мінцифри, а після прийняття всього пакету необхідних документів. Швидше за все, уже після перемоги України.
2. Регуляторні акти.
Кабінет міністрів України:
- Документ: Постанова від 13 червня 2024 р. № 691 (відбулась 15.06.2024) про надання державних гарантій на портфельній основі у 2024 році.
Суть: Постанова передбачає, що у 2024 році 15 банків отримають держгарантії для забезпечення часткового виконання боргових зобов’язань за портфелем кредитів банків-кредиторів, наданих суб’єктам господарювання мікропідприємництва, малого та/або середнього підприємництва – резидентам України. З них, зокрема, АТ “Ощадбанк” – 4 млрд грн; АТ “ПУМБ” – 1,7 млрд грн; АТ “СЕНС БАНК” – 400 млн грн АТ “ПроКредит Банк” – 300 млн грн, тощо.
- Документ: Постанова від 13 червня 2024 р. № 689 (відбулась 15.06.2024) щодо контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених.
Суть: Кабмін запровадив ще один цифровий інструмент у лісовій галузі – фотофіксацію деревини. Відтепер кожен може перевірити справжність документів на сайті ДП «ЛІАЦ» за номером ТТН або номером лісовоза. Вона є обов’язковою для всіх лісокористувачів.
- Документ: Постанова від 13 червня 2024 р. № 703 (відбулась 16.06.2024) щодо розгляду скарги про рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суть: Відтепер платник податку, який подав скаргу, має право брати участь у розгляді матеріалів скарги особисто або через свого представника в режимі відеоконференції для надання усних пояснень.
- Документ: Постанова від 18 червня 2024 р. № 708 (відбулась 20.06.2024) щодо надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва.
Суть: Кабінет міністрів схвалив постанову, якою розширив сферу дії кредитної програми «5-7-9». Відтепер доступні кредити можна буде отримати на будівництво та облаштування газотурбінних, газопоршневих та біогазових генераційних установок.
НБУ:
- Документ: Постанова від 08 червня 2024 року № 66 (відбулась 11.06.2024) про внесення змін до діяльності банків України та банківських груп.
Суть: НБУ дозволив надавати банкам кредити фінансовим компаніям, які на підставі відповідної ліцензії мають право надавати послугу фінансового лізингу та входять до складу однієї з банком банківської групи.
Офіс Генерального Прокурора:
- Документ: Наказ від 24.04.2024 № 84 (відбувся 25.06.2024) про затвердження Стандартів діяльності прокурорів у сфері захисту інвестицій під час досудового розслідування.
Суть: Стандарти діяльності прокурорів у сфері захисту інвестицій під час досудового розслідування є комплексом основних характеристик і моделлю реалізації повноважень прокурора у кримінальному провадженні, розробленою на підставі загальної кримінальної процесуальної форми. Зокрема, визначено наступні стандарти:
1. Забезпечення законності початку досудового розслідування;
2. Забезпечення проведення досудового розслідування у розумні строки;
3. Особисте проведення прокурором слідчих (розшукових) та процесуальних дій;
4. Забезпечення додержання прав потерпілого, тощо.
3. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.
- Документ: 11352 від 19.06.2024 щодо державної реєстрації фізичних осіб-підприємців.
Що пропонується: Проєктом пропонується, щоб зареєстровані в установленому порядку фізичні особи – підприємці, які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.
Ініціатор: Група народних депутатів на чолі з Ярославом Рущишиним.
Статус: Опрацьовується в комітеті.
- Документ: 11355 від 19.06.2024 про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення.
Що пропонується: Законопроєктом пропонується впровадити інтегровані підходи у питаннях дозвільної діяльності та контролю промислового забруднення на основі застосування найкращих доступних технологій та методів управління згідно з Директивою 2010/75/ЄС про промислові викиди.
Ініціатор: Група народних депутатів на чолі з Олегом Бондаренком.
Статус: Опрацьовується в комітеті.
4. Важливі новини:
Рада підтримала створення кредитора проєктів із підвищеним рівнем ризику
В Україні запровадять «клуб білого бізнесу»: що це означає
В Україні запрацюють нові правила регулювання торгівлі алкоголем, тютюном і пальним
НБУ назвав ключові ризики для фінансової стабільності банків
Рада схвалила реформу БЕБ: що зміниться
Нацрегулятор спростив приєднання когенераційних установок до теплових мереж
В Україні запустили нову грантову програму для підприємців: хто може взяти участь
НБУ заборонив азартні ігри «в кредит»: причини
В НБУ припускають зниження облікової ставки на 0,5 в. п. в червні
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що змінилося для бізнесу та влади з 11.06.2024 до 17.06.2024.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].