Коли страхова заплатить автовласнику: 4 приклади екстремальних ситуацій
Умови виплат і можливі причини відмови

Цьогорічний листопад виявився непростим для водіїв. Тисячі ДТП і складних ситуацій на дорогах. Непередбачувана погода, несподіванки від асфальту і декілька авто-перформансів – від смішних до моторошних. Чи можуть автовласники відчувати себе захищеними? Принаймні ті, у кого є страховка КАСКО?
Найрезонансніші дорожні ситуації листопада Mind аналізує разом з експертами з топ-компаній у сегменті автострахування.
Ситуація 1. Перший сніг
14 листопада 2018-го – день, коли лише в Києві сталося понад 1000 ДТП. Чи будуть страхові компанії відшкодовувати збиток постраждалим водіям? Чи отримають виплату ті, хто не встиг «перевзутися» у зимову гуму?
Усе не так трагічно, як здається на перший погляд. Страховики жартують, що «День рихтувальника і монтажника» буває двічі-тричі на рік – просто цього сезону ожеледь вперше трапилася якраз позаминулої середи. «Ми прийняли вдвічі більше заяв порівняно зі звичайними буднями. Серйозних аварій, на щастя, не було. В основному дрібні зіткнення: люди не встигли змінити свій звичний стиль водіння. Водії розраховували достатній гальмівний шлях, хоча багато авто вже були на зимових шинах», – коментують у СК «Арсенал Страхування».

До речі, про зимові шини. Популярний стереотип, що більшість страхових компаній відмовлять у виплаті за КАСКО тим, хто потрапив у ДТП на літній гумі. Але насправді більшість українських страховиків досить лояльні в такій ситуації – принаймні якщо йдеться про ожеледь 14 листопада.
Обмеження за сезонною гумою: практика в топ-7 страховиків КАСКО
Страхова компанія |
Обмеження за сезонною гумою в договорі КАСКО |
АХА Страхування | без обмежень |
Арсенал Страхування | без обмежень |
ІНГО Україна | без обмежень |
ПЗУ Україна | зимова гума з 15 листопада до 15 березня |
СГ ТАС | зимова гума з 15 листопада до 15 березня |
Українська страхова група | без обмежень |
УНІКА | зимова гума з 1 грудня до 1 березня* |
*Відмова можлива, тільки якщо їзда на літній гумі стала причиною ДТП.
Висновок. Страхові компанії заплатять. У всякому разі, власники полісів КАСКО від провідних СК можуть бути спокійні. А ось якщо КАСКО немає і при цьому ви стали винуватцем ДТП – доведеться лагодити авто за свій рахунок.
Ситуація 2. Провали асфальту
Через прориви теплотрас провалюється дорожнє покриття. 13 листопада в яму з гарячою водою впало легкове авто, а 20-го в іншу яму провалилася пожежна машина. Якщо у потерпілого є КАСКО, чи буде компенсація?
Тут все складніше, ніж з ожеледицею. Можлива і виплата, і відмова. Чому?

Бо страхові компанії пропонують два типи договорів КАСКО: перший – зі стандартним переліком ризиків, а другий – за принципом all risks. Пошкодження автомобіля через провал під асфальт може не потрапити в число типових ризикових ситуацій.
Варіанти повного КАСКО
КАСКО з визначеними ризиками |
КАСКО за принципом all risks |
договір містить чіткий перелік ситуацій, за якими можлива виплата. Провалу асфальтного покриття в такому списку може не бути | страховка захищає від будь-яких подій, через які можливе пошкодження або знищення авто. Звичайно, крім прямих винятків, зазначених у договорі |
Більшість страхових компаній з рейтингу Mind |
АХА Страхування Арсенал Страхування Колоннейд Україна |
«Нестандартні ситуації бувають різними. У нашій практиці були авто, з'їдені мишами, покусані собаками, втоплені в кислоті, такі, що провалилися під асфальт, затоплені від прориву каналізації на парковці тощо. Коли у водія є КАСКО «всі ризики», страхова компанія компенсує і таку шкоду», – пояснюють у СК «АХА Страхування».
Висновок. Якщо у водія є поліс КАСКО all risks – проблем не буде. Інакше можна залишитися ні з чим, бо стягнути гроші з комунальних служб вкрай складно.
Ситуація 3. Блондинка із сокирою
Неподалік Бесарабського ринку дівчина помалювала автомобіль фарбою, а потім порубала його сокирою. Так виглядала зйомка нового музичного кліпу, але хто оплатив би збитки в реальній ситуації?

Якби дії дівчини щодо чужої машини були реальними, а не постановочними, їй загрожувала б стаття 194 ККУ «Умисне пошкодження або знищення майна». Протиправні дії третіх осіб – стандартний ризик договору КАСКО, за яким страхова компанія 100% зобов'язана заплатити. Але тільки в тому випадку, якщо дівчину визнають винною.
«Хто знає, які мотиви могли бути в жінки з сокирою? Можливо, вони настільки вагомі, що суддя визнав би їх достатніми для закриття кримінальної справи. Звичайно ж, це жарт. Але якщо суд виправдає напад на машину, клієнт ризикує не отримати свою виплату за стандартною програмою КАСКО – адже тоді це вже не протизаконні дії. Імовірність такого сценарію дуже мала, але друзям темпераментних дівчат все ж краще оформити КАСКО all risks, особливо якщо машина коштує дорого», – жартують в СК «Арсенал Страхування».
Висновок. Страховка КАСКО повністю покриє подібний збиток. Звичайно, якщо не буде сюрпризів з рішенням суду.
Ситуація 4. Єврономер у вогні
Нещодавно лідер руху «АвтоЄвроСила» показово спалив свій автомобіль. Протести тривають, і не виключено, що такі акції повторяться. Якщо від палаючої «євробляхи» постраждає сусіднє авто, хто і як відшкодує збитки?
Страховики запевняють, що КАСКО спрацює і в такій ситуації.

«Звісно, страхова компанія повністю відшкодує збитки, якщо від чужого «самоспалення» раптово постраждають її клієнти за КАСКО. А потім страховик обов'язково пред'явить регрес до винуватця», – уточнюють у СК УНІКА.
До речі, якщо говорити не про показові перформанси, а про автопожежу як реальну проблему, то вона займає, за оцінками українських страховиків, 11–15% усіх виплат за КАСКО. Чи буде виплата? Залежить від того, що стало причиною пожежі.
Пожежа, яка почалася поза салоном, практично завжди буде визнана страховим випадком, якщо тільки не йдеться про війну і масові заворушення. А ось якщо говорити про пожежу, яка почалася всередині автомобіля, то можлива і відмова у виплаті. Найчастіша причина відмов – коротке замикання в електропроводці авто. І, звичайно ж, ніхто зі страховиків не сплатить збитки машини, якщо пожежа в ній сталася через паління в салоні.
Висновок. Страховка КАСКО повністю покриє пожежу через зовнішні причини, а ось із внутрішніми доведеться розбиратися. Краще мати поліс КАСКО all risks і не палити в салоні, навіть узимку.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.