Мільйонери з нетрів: як «Метінвест» не виплатив акціонерам 13,5 млн грн

Мільйонери з нетрів: як «Метінвест» не виплатив акціонерам 13,5 млн грн

Лише за січень Ахметов став багатшим на $830 млн, його статки склали $6,04 млрд

Этот материал также доступен на русском языке
Мільйонери з нетрів: як «Метінвест» не виплатив акціонерам 13,5 млн грн
Фото: УНІАН

Нещодавно найбільша українська гірничо-металургійна група «Метінвест» оголосила про завершення концентрації 100% акцій ПрАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» (ЦГЗК, м. Кривий Ріг). Відповідна інформація з’явилася у системі Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) із посиланням на дані реєстру акціонерів від Національного депозитарію України.

Таким чином дві компанії з реєстрацією в Нідерландах – Metinvest Management B.V. та Metinvest B.V. – володіють по 50% акцій ЦГЗК кожна. При цьому доля Metinvest B.V. зросла з 49,751 до 50% за рахунок викупу акцій на вторинному ринку, тобто у міноритарних акціонерів.

«Метінвест» сплатив гроші за ці акції, та при цьому все одно примудрився досить неоднозначно вчинити з міноритаріями. Автор Mind Інна Коваль у своїй авторській рубриці «Нота Бене» розповідає про власний досвід як міноритарного акціонера ЦГЗК.

Чому варто боятися дрібного акціонера? У червні 2017 року Верховна Рада внесла зміни до закону України «Про акціонерні товариства» (стаття 65/2), якими зробила обов’язковим викуп акцій у дрібних акціонерів власниками великих пакетів акцій. Це європейська практика, її доречність підтверджена роками.

Міноритарні акціонери не впливають на діяльність підприємства, робота з їх реєстрації не окуповується, але вони можуть завдати неабияких проблем керівникам та власникам підприємства. В українській корпоративній історії є приклад, коли власник лише 1,5% акцій за допомогою вітчизняних судів відібрав великий завод у керівництва одного з суб’єктів Російської Федерації, а заразом – і швейцарські офшори, які керівник цього суб’єкта «відклав» на чорний день собі та своїм дітям.

Тож коли в березні 2018 року прийшов лист з Центрального ГЗК із повідомленням про примусовий викуп акцій, здивування не було. Власницею акцій ЦГЗК автор цього матеріалу стала ще в середині 1990-х, обмінявши на них свій приватизаційний сертифікат, тобто, вважайте, безкоштовно.

При номінальній вартості 25 копійок за акцію ЦГЗК пропонував викупити їх по 3,89 грн/акція. А рішення продати свої акції прийшло після проведення акціонерних зборів, найприємнішим рішенням яких, для дрібного власника, є нарахування та розподіл дивідендів.

Найкраще рішення акціонерних зборів – дивіденди. «Метінвест» отримав контроль над криворізькими гірничо-збагачувальними комбінатами, зокрема й над ЦГЗК, у середині 2000-х. Свою повагу до дрібних акціонерів компанія висловила тим, що кожному зробила іменний Сертифікат акцій і вислала поштою додому. Потім акції знову були переведені в бездокументарну форму, а сертифікати залишилася як приємні сувеніри.

Десь із 2008–2009 року почалося найприємніше – комбінат став виплачувати дивіденди! Суми були різні: від 600 грн до понад 2000 грн. Процедура така: десь у березні акціонер отримує листа із запрошенням на загальні збори акціонерів і передусім дивиться, чи є в порядку денному питання про розподіл дивідендів. Завжди було.

Після дати проведення зборів акціонери – мешканці Кривого Рогу йшли отримувати гроші в касу комбінату, мешканці інших міст могли їх отримати на вказаний рахунок або готівкою (поштовим переказом).

Але у 2018 році акціонери-міноритарії так і не отримали листи з повідомленням про скликання загальних зборів акціонерів, де мали б підводити підсумки 2017-го, коли всі ми ще були акціонерами ЦГЗК.

Як «Метінвест» позбувся дрібних акціонерів? Відповідно до інформації на офіційному сайті ЦГЗК, загальні збори відбулися 18 травня 2018 року. І на них було прийняте рішення: з чистого прибутку у 2,709 млрд грн половину, або 1,350 млрд грн, скерувати на виплату дивідендів, інші 1,359 млрд грн залишили нерозподіленими. Виплати на одну акцію визначили у розмірі 1,14 грн. Отже, за свій пакет акцій я мала б отримати 580 грн. Довелося  телефонувати на комбінат.

І з’ясувалося, що з десяток тисяч дрібних акціонерів – як фізичних осіб, так і маленьких юридичних фірм – припинили бути акціонерами підприємства ще 12 квітня 2018 року, тобто майже за місяць до загальних зборів. А отже ні на які дивіденди ми претендувати не могли, бо на момент зборів вже ними не були.

Суто формально «Метінвест» нічого не порушив: є закон України про обов’язковий викуп акцій міноритаріїв, холдинг його виконував – подав документи про викуп і переоформлення до Мінюсту, НКЦПФР, Нацдепозитарію України, державні органи проводили свої процедури. Коли все зробили, тоді й зареєстрували і оголосили.

Але вийшло, як у старій мініатюрі Михайла Жванецького «Монолог водія автобусу»: «Кожного дня я їду повз цю зупинку, і кожен день ця жінка запізнюється на автобус. Цікаво, встигне сьогодні чи ні? От чорт, знову не встигла…»

Терміни проведення таких процедур можна передбачити, і юристи «Метінвесту» могли б організувати процедуру викупу декількома місяцями пізніше, щоб встигнути провести загальні збори. І достойно, з повагою, попрощатися із своїми акціонерами.

Як обіцяти щастя людям за їхні ж гроші? Як повідомили на комбінаті, міноритарні акціонери володіли менш ніж 1% акцій ЦГЗК. Отже, із загальної суми, виділеної на дивіденди, вони претендували аж на 13,5 млн грн.

Тут варто враховувати, що серед міноритаріїв було дуже багато співробітників самого ЦГЗК – як нині працюючих, так і тих, що вже на пенсії, а також мешканців Кривого Рогу. Саме цих людей «Метінвест» позбавив 500–700 грн додаткового доходу.

І це в той час, коли гірничо-металургійному комплексу України (ГМК), за оцінками Федерації металургів України, не вистачає майже 3000 працівників. А більшу частину ринку ГМК контролює саме «Метінвест Холдинг». Не вистачає не лише простих робочих, а й вузьких спеціалістів – сталеварів, вальцювальників, крановиків, які все частіше виїжджають на роботу до країн ЄС.

Днями представники «Метінвесту» розповідали, як вони намагаються втримати співробітників. Наприклад, з жовтня 2018 року підвищили зарплату: оклад кваліфікованих ремонтників та технологів збільшився на 15%, робочих та майстрів – на 10%, адмінперсоналу – на 7%. Також запроваджуються всілякі соціальні пільги, як то страхування, спортзали, путівки до санаторіїв. А дещо раніше, у квітні 2017 року, в тому ж Кривому Розі «Метінвест» відкрив «Центр кар’єри», де заохочував потенційних працівників, розповідаючи про вакансії, рівень зарплати, соціальні пільги та допомагаючи скласти резюме.

І потім – такий «поворот»: не сплатив своїм же акціонерам 13,5 млн грн.

Ще цинічнішим виглядає той факт, що власники «Метінвесту» – Ринат Ахметов та Вадим Новинський – висунули кандидатом у президенти колишнього директора ЦГЗК Олександра Вілкула, який розповідає, як він підвищить рівень життя робочих України. Та поки що саме робочі й пересічні громадяни оплачують політичні вподобання власників холдингу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло