ќзброњти друз≥в: зв≥дки у  ≥м „ен »на нов≥ ракети

ќзброњти друз≥в: зв≥дки у  ≥м „ен »на нов≥ ракети

≤ чому в передових в≥йськових розробок так багато клон≥в по св≥ту

÷ей матер≥ал також доступний рос≥йською
ќзброњти друз≥в: зв≥дки у  ≥м „ен »на нов≥ ракети
Ћ≥дер  Ќƒ–  ≥м „ен »н
‘ото: Global Look Press/kcnawatch.co

9 травн€ одн≥Їю з головних новин у стр≥чках св≥тових «ћ≤ став запуск ѕ≥вн≥чною  ореЇю двох нових ракет малоњ дальност≥. —талос€ це практично в≥дразу п≥сл€ в≥зиту п≥вн≥чнокорейського л≥дера  ≥м „ен »на до –ос≥њ ≥ його сп≥лкуванн€ з президентом –‘ ¬лад≥м≥ром ѕут≥ним. ѕричому запуск був орган≥зований нарочито в≥дверто ≥ в порушенн€ домовленостей ≥з —Ўј. “ак, за пов≥домленн€м ќб'Їднаного командуванн€ арм≥њ –еспубл≥ки  оре€, ракети були випущен≥ з пол≥гону в одному з п≥вн≥чно-зах≥дних рег≥он≥в  Ќƒ– ≥, пролет≥вши в≥дпов≥дно 420 ≥ 270 км, впали в море. «г≥дно з ≥нформац≥Їю в≥д цього ж джерела, також в≥дбувалис€ пуски нових коректованих ракет –—«¬ кал≥бру 240 ≥ 300 мм. ƒаний напр€мок використовуЇтьс€ вкрай р≥дко Ц зазвичай ус≥ запуски п≥вн≥чн≥ корейц≥ намагаютьс€ влаштовувати з≥ сх≥дних областей, €к≥ зах≥дним розв≥дкам набагато складн≥ше мон≥торити.

ѕ≥вн≥чнокорейське ÷ентральне ≥нформагентство оперативно оприлюднило фото з навчань, на €ких був присутн≥й особисто  ≥м „ен »н. ѕри погл€д≥ на них, стаЇ очевидним, що нова п≥вн≥чнокорейська ракета Ц майже точна коп≥€ рос≥йського Ђ≤скандераї. ѕро що це може св≥дчити, спец≥ально дл€ Mind м≥ркуЇ в≥йськовий експерт ћихайло ∆ирохов.

ƒл€ зах≥дних анал≥тик≥в, €к≥ пильно стежать за розвитком п≥вн≥чнокорейськоњ ракетноњ програми, це не стало в≥дкритт€м. ўе в лютому 2018-го пускова установка, под≥бна до рос≥йського Ђ≤скандераї, демонструвалас€ на парад≥ в ѕхень€н≥. ќднак реальних пуск≥в до 9 травн€ нин≥шнього року не було.

’то автор? —уд€чи з усього, нова п≥вн≥чнокорейська ракета €вл€Ї собою вар≥ант рос≥йського експортного комплексу Ђ≤скандер-≈ї, переданого корейц€м, або побудована на баз≥ переданоњ до  Ќƒ– документац≥њ та встановлена ​​на китайському шас≥.

ќзброњти друз≥в: зв≥дки у  ≥м „ен »на нов≥ ракети
—ѕ” 9ѕ78-1 ќ“–  Ђ≤скандер-ћї (вгор≥) ≥ п≥вн≥чнокорейський ракетний комплекс (внизу)

 лони Ђ≤скандераї Ц досить поширене €вище у св≥т≥. ≤ пов'€зано це насамперед з тим, що в 1990-т≥ роки фах≥вц≥ рос≥йськоњ оборонки активно сп≥впрацювали з будь-€кими платоспроможними замовниками. ѕричому €к оф≥ц≥йно Ц на державному р≥вн≥, так ≥ неоф≥ц≥йно Ц багато ≥нженер≥в, пов'€заних з проектом, просто брали Ђв≥дпустку за власний рахунокї та њхали на р≥к-два попрацювати в ≥нших крањнах.

” результат≥ св≥т побачили так≥ ракети, €к китайська DF-12 (Ђƒонг ‘енг-12ї, експортне позначенн€ Ц ћ20, постачалас€ до  атару) ≥ п≥вденнокорейська Ђ’ьонмо-2ї (Hyunmoo-2).

Ќа початку Ђнульовихї рос≥€ни дуже т≥сно сп≥впрацювали ≥ з ѕ≥вденною  ореЇю: кр≥м Ђ≤скандераї, був розроблений ≥ запущений у сер≥йне виробництво зен≥тно-ракетний комплекс KM-SAM, €кий Ї повною коп≥Їю «–  —-350 Ђ¬ит€зьї. “а й п≥вденнокорейський косм≥чний нос≥й KSLV Ц це, по сут≥, ун≥версальний ракетний модуль ”–ћ-1 дл€ ракет с≥мейства Ђјнгараї.

”крањнський комплекс Ђ√р≥м-2ї, €кий нин≥ створюЇтьс€ п≥д замовленн€ з —ауд≥вськоњ јрав≥њ, також маЇ €вн≥ Ђродов≥ї риси Ђ≤скандераї. ўе у 2017 роц≥ в≥дбулас€ презентац≥€ прототипу пусковоњ установки дл€ двох ракет дальн≥стю до 300 км ≥ бойовою частиною масою 480 кг. ‘актично це параметри рос≥йського Ђ≤скандера-≈ї, €кий  ремль не захот≥в продавати саудитам. ≤ де€к≥ ≥нш≥ ракети, пропонован≥ на св≥товому ринку озброЇнь, мають дуже схож≥ параметри, адже йдетьс€ про значно менш≥ л≥м≥ти, запропонован≥ експортним Ђ–ежимом контролю над ракетними технолог≥€миї (MTCR).

ƒе в≥дзначилис€ Ђ≤скандериї? ќф≥ц≥йно рос≥йський Ђ≤скандер-≈ї з≥ зменшеною дальн≥стю польоту експортувавс€ лише до јлжира ≥ ¬≥рмен≥њ. Ќа озброЇнн≥ в арм≥њ –‘ перебуваЇ модерн≥зований вар≥ант Ђ≤скандер-ћї з можлив≥стю несенн€ €дерноњ бойовоњ частини. —аме цими ракетами  ремль активно Ђл€каЇї зах≥дний св≥т, перекидаючи њх у кал≥н≥нградський анклав. «а де€кими неоф≥ц≥йними даними, вони вже розгорнут≥ й в окупованому  риму Ц з приц≥лом на весь „орноморський рег≥он.

–ос≥€ни мають ≥ досв≥д бойового застосуванн€ цих ракет Ц у 2008 роц≥ Ђ≤скандериї досить активно використовувалис€ п≥д час Ђгрузинськоњ кампан≥њї. ≤ саме Ђ≤скандериї президент —Ўј ƒональд “рамп назвав головною причиною свого р≥шенн€ про роз≥рванн€ договору щодо ракет середньоњ дальност≥ 1987 року.

«агалом же варто ближче подивитис€ на клони на предмет можливого запозиченн€ п≥вн≥чнокорейськими ≥нженерами. Ђ итайський ≤скандерї, хоча ≥ створювавс€ з огл€дкою на рос≥йський прототип ≥ з використанн€м рос≥йських технолог≥й, однак повною коп≥Їю не Ї.  итайська ракета ззовн≥ ≥нша, ≥ њњ пускова установка в транспортно-пускових контейнерах (“ѕ ) несе дв≥ ракети. Ќа п≥вноч≥ ж Ц класична рад€нсько-рос≥йська схема з розм≥щенн€м двох ракет без “ѕ , де в рол≥ захисноњ оболонки ракет виступаЇ корпус машини з розсувним дахом.

” чому ще прогл€даЇтьс€ Ђрос≥йський сл≥дї? якщо пор≥вн€ти фото пуску рос≥йськоњ ракети 9ћ723-1 з п≥вн≥чнокорейськими, то зб≥гаЇтьс€ буквально все Ц нав≥ть к≥льк≥сть бандаж≥в, що в≥дл≥тають при старт≥, €к ≥ м≥сц€ њхньоњ установки. “ому найочевидн≥шим бачитьс€ лише один вар≥ант походженн€ ракети Ц рос≥йський. “у ж ѕ≥вденну  орею сл≥д виключити Ц навр€д чи —еул власними руками озброюватиме свого безпосереднього супротивника.

ќзброњти друз≥в: зв≥дки у  ≥м „ен »на нов≥ ракети
ѕуск рос≥йськоњ ракети (л≥воруч) ≥ п≥вн≥чнокорейськоњ (праворуч)

—ам механ≥зм також очевидний Ц при тому контррозв≥дувальному режим≥, €кий ≥снуЇ в рос≥йському воЇнпром≥, говорити про вит≥к ≥нформац≥њ не доводитьс€. јдже н≥ обм≥рами, н≥ фотографуванн€м, н≥ окремими секретними документами таке складне завданн€, €к коп≥юванн€ оперативно-тактичноњ ракети, не вир≥шити.

ќзброњти друз≥в: зв≥дки у  ≥м „ен »на нов≥ ракети
–ос≥йська ракета Ђ≤скандерї (л≥воруч) ≥ п≥вн≥чнокорейська бал≥стична ракета 

™диний вар≥ант Ц передача технолог≥й, €ка сталас€ виключно з в≥дома  ремл€ ≥ особисто ѕут≥на. ќднак зрозум≥ло й ≥нше Ц н≥хто н≥коли цього не визнаЇ, ≥ довести такий вар≥ант розвитку под≥й практично неможливо, причому не лише зараз, а й у майбутньому. јдже за порушенн€ ембарго –ади Ѕезпеки ќќЌ посл≥дують санкц≥њ Ц ≥ не так≥ Ђдекоративн≥ї, €к за захопленн€  риму. “им паче, що на кону безпека самих —Ўј та њхн≥х головних союзник≥в у рег≥он≥ Ц япон≥њ ≥ ѕ≥вденноњ  орењ.

як реагуЇ св≥т? Ќараз≥ зах≥дн≥ експерти вкрай обережно висловлюютьс€ про внесок –ос≥њ в новий ракетний проект ѕхень€на. “ак, директор ѕрограми з нерозповсюдженн€ та пол≥тики у сфер≥ €дерноњ зброњ в ћ≥жнародному ≥нститут≥ стратег≥чних досл≥джень ћайкл ≈лл≥ман за€вл€Ї, що лише в результат≥ подальшого анал≥зу траЇктор≥њ польоту ракет можна буде впевнено говорити про те, що ракети д≥йсно були зроблен≥ в –ос≥њ.

«а його словами, €кщо з'€суЇтьс€, що траЇктор≥€ польоту ≥ точн≥сть п≥вн≥чнокорейськоњ ракети в≥др≥зн€ютьс€ в≥д аналог≥чних показник≥в Ђ≤скандераї, то, швидше за все, йдетьс€ про Ђлокальну розробку за зовн≥шньоњ техн≥чноњ допомогиї.

ѕри цьому поки незрозум≥ло, чи Ї у новоњ п≥вн≥чнокорейськоњ ракети так≥ ф≥шки рос≥йського Ђ≤скандераї, €к кваз≥бал≥стична траЇктор≥€ ≥ можлив≥сть маневруванн€ на к≥нцевому етап≥ польоту. —аме ц≥ особливост≥ критично важлив≥ дл€ обходу систем протиракетноњ оборони, €к≥ знаход€тьс€ на озброЇнн≥ в американськоњ та п≥вденнокорейськоњ арм≥й на  орейському п≥востров≥. ќсобливо це стосуЇтьс€ протиракетного комплексу Patriot ≥ системи протиракетноњ оборони THAAD.

” будь-€кому випадку так≥ можливост≥, €к ≥ зб≥льшенн€ дальност≥ польоту, в≥д самого початку закладен≥ в конструкц≥њ Ђ≥скандер≥вськихї бал≥стичних ракет. ѕитанн€ лише в тому, чи дозвол€ть Ђжител€м п≥вноч≥ї њх реал≥зувати, ≥ наск≥льки активною в подальшому ви€витьс€ допомога в≥д –‘.

—тежте за актуальними новинами б≥знесу та економ≥ки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чат≥