Захворіло у світі
161,138,318
Померло у світі
3,347,018
Вилікувалось у світі
138,963,721
Захворіло в Україні
2,135,886
Померло в Україні
47,333
Вилікувалось в Україні
1,816,643
Економіка 2030: які технології визначать майбутнє

Економіка 2030: які технології визначать майбутнє

«Стрибок жаби», машини в ролі споживачів і випереджальне виробництво – навіщо ці «примхи» Україні

Этот материал также доступен на русском
Економіка 2030: які технології визначать майбутнє
Фото: pixabay

Нещодавно американський «Інститут вивчення майбутнього» (IFTF) випустив оновлення дослідження Realizing 2030 – прогнозу про майбутнє економіки і вплив технологій на прогрес. Ірина Волк, генеральний менеджер Dell Technologies у кластері країн, в який входять Україна, Білорусь, Азербайджан, Молдова, Вірменія та Грузія, вибрала для Mind найцікавіші меседжі з цього дослідження і проаналізувала їх.

У своєму першому прогнозі, який готувався у 2016–2017 роках, Інститут вивчення майбутнього передбачав посилення партнерства людей і машин. Тоді часто зустрічалися передбачення про те, що роботи витіснять людей з їхніх робочих місць, перекроївши ринок праці та позбавивши людину можливості заробляти на життя. Однак в IFTF порахували, що майбутнє не настільки драматичне.

Так, машини дійсно виходять на недоступний їм раніше рівень розвитку «інтелекту». Однак вони, швидше, асистуватимуть людям. Якщо і замінять людей, то у виконанні рутинних завдань, у небезпечних професіях, де машина діє ефективніше і дозволяє людині не піддавати себе зайвому ризику. Сьогоднішні реалії вже говорять на користь такого прогнозу.

З часом машини стануть споживачами даних і зможуть самі комунікувати одна з одною, ставши в певному сенсі автономними. У свою чергу подальша демократизація технологій розширить до них доступ для компаній, у яких немає великих бюджетів, дозволяючи розширити «виробництво за запитом», а також надасть додаткові імпульси розвитку Leapfrog Economy (неоіндустріальній економіці). А тепер обговоримо докладніше кожен з трьох аспектів перетворень.

Економіка 2030: які технології визначать майбутнє

Автономізація машин

Згодом безліч механізованих операцій стануть автономними. Машини «порозумнішають» настільки, що зможуть виступати в ролі споживачів та інтерпретаторів даних, безпосередньо комунікувати з іншими машинами, оминаючи ланку людини, і самі визначатимуть, наскільки оптимально налагоджена їхня робота. А якщо ні – то самі зможуть пропонувати і, можливо, імплементувати варіанти для виправлення ситуації.

Одним з ранніх і масштабних прикладів міжмашинної комунікації був сервіс доставки Dash від Amazon: принтери, фільтри для води, сміттєві баки та інші побутові прилади, оснащені сенсорами, передавали сигнал іншому приладу, обмінювалися даними – і запаси поповнювалися автоматично. Цей приклад не вражає своєю футуристичністю, але така простота і утилітарність підтверджують широту застосування технології.

У той же час автономні від людини машини, здатні самі себе обслуговувати, набувають схожість з економічними суб'єктами. А це вже ставить питання: чи не витіснять вони людей, невіртуальний бізнес, роздрібні магазини? Досвід показує, що для затребуваних бізнес-моделей місце знайдеться. У книзі «Економіка вражень» (The Experience Economy, 1999) Джозеф Пайн і Джеймс Гілмор пишуть, що в міру розвитку ринку продукти, як правило, коммодитизуються, стаючи масовішими, однотипними. Отже, доводиться конкурувати сервісом, умінням знаходити людяний підхід до споживачів, впроваджувати емоційний маркетинг.

А в реалізації міжмашинної комунікації важливу роль зіграє технологія блокчейн і її подальше поширення в бізнесі та на виробництві.

Економіка 2030: які технології визначать майбутнє

За даними опитування, проведеного Vanson Bourne серед 4600 IТ-лідерів з 42 країн світу, майже половина з них (47%) планують застосовувати блокчейн у найближчі п'ять років.

Виробництво за запитом

Традиційне серійне виробництво вже тіснять автоматизовані форми, які можна налаштовувати під конкретні умови і побажання замовників. Концепція виробництва за запитом не є принципово новою, проте вона отримає друге життя в найближче десятиліття, вважають в IFTF.

Економіка 2030: які технології визначать майбутнє

Темпи розробки, виробництва і споживання нових продуктів необхідно буде прискорювати, щоб досягти успіху в боротьбі за клієнтів, чиї потреби можуть змінюватися досить часто і швидко. А це серйозний виклик, вважають 51% бізнес-лідерів, які брали участь в опитуванні Vanson Bourne і Dell Technologies. І відзначають, що в найближчі п'ять років їм доведеться поборотися за задоволення мінливих запитів замовників.

Водночас прогрес у сфері роботизації, 3D-друку і IoT дозволить здешевити розробки, радикально прискорити виробництво. Вбудовані датчики і оперативний аналіз даних допоможуть отримати зворотний зв'язок від споживачів, побачити, з якими складнощами вони стикаються, де є слабкі місця, і максимально швидко виправити дефекти – буквально на льоту, не припиняючи роботу вже запущених програм або застосунків.

У міру демократизації інновацій розширюватимуться можливості хардверних стартапів для малого бізнесу. У найближчі роки продовжить розвиток так зване мейкерство.

Maker Movement об'єднує співтовариство ентузіастів, які самі або в невеликих групах займаються виробництвом, модифікацією і ремонтом. Такий вид виробництва можна назвати «мета-виробництво». «Мейкери» готові допомогти людям без досвіду і без глибоких технічних знань реалізувати їхні ідеї.

Тобто сьогодні підприємець має доступ до таких виробничих процесів і систем, які раніше були доступні лише великим корпораціям або лабораторіям.

Крім того, розвиватиметься перехресне застосування технологій. Коли, наприклад, технології з пожежогасіння застосовуються для дослідження космосу. Подібний підхід практикує науково-дослідницька компанія Draper.

Економіка 2030: які технології визначать майбутнє

Leapfrog Economy

Буквально Leap Frog означає «стрибок жаби». У контексті економіки та IТ це означає, що країна або компанія, яка працює в середовищі, що відстає на кілька етапів від інших набагато розвиненіших країн або компаній, здійснює потужний стрибок і перестрибує всі ті етапи, на які вона відставала. Або впроваджує такі технології, для яких раніше не було відповідної інфраструктури.

Сьогодні у світі з'являється все більше можливостей для відходу від традиційної великомасштабної інфраструктури, що знижує витрати на розробки. Ймовірно, у найближчі 10 років покращиться доступ до фінансування і до таких необхідних для виробництва ресурсів, як вода і енергія. Це зміцнить базу для здійснення стрибка в економічному розвитку.

Економіка 2030: які технології визначать майбутнє

Прикладом такого стрибка або прориву може слугувати перехід на мобільні телефони. Ми вже майже забули, що до їх появи мільйони людей не мали доступу до стаціонарної телеком-інфраструктури. Але коли мобільний зв'язок став доступним, це відкрило шлях впровадженню інновацій в глобальному масштабі, надавши ринкам, що розвиваються, новий шанс.

Хрестоматійний приклад: M-Pesa – система переказу грошей через мобільні пристрої – була запущена в Кенії у 2007 році задовго до того, як аналогічні системи досягли США і Європи, тобто багатших і розвинених ринків.

За різними оцінками, зараз близько 4 млрд людей позбавлені доступу до інтернету. Це означає, що є ще потенціал, що реалізовуватиметься у міру демократизації технологій. Тут цілком можуть досягти успіху ринки, що розвиваються.

IFTF наводить у своєму дослідженні приклад Нігерії. У країні нестабільна енергосистема, і більшість домогосподарств використовують кілька джерел енергії, зокрема місцеві генератори. Однак ці генератори часто виробляють надлишкову енергію.

Дослідник і директор JJK.FYI Джеремі Киршбаум вважає, що технології блокчейну змогли б допомогти нігерійцям реалізовувати надлишки енергії. «Використовуючи щось на зразок місцевого трансформатора, люди могли б укладати угоди, купуючи і продаючи надлишки або налаштовуючи лічильники і пристрої таким чином, щоб вони були здатні комунікувати і самі укладати угоди через блокчейн», – пише Киршбаум.

У США блокчейн вже застосовується для створення мікромереж (Micro Grid – локальна енергосистема). Одним із прикладів такої мережі може слугувати Brooklyn Microgrid.

У недалекому майбутньому фінансові сервіси досягнуть такого рівня розвитку, що угоди відбуватимуться з мінімальним втручанням людини. Користувачі отримають безпрецедентні можливості для обміну та/або спільного користування ресурсами і цінностями. Цьому передуватиме потужний ривок у розвитку фізичної інфраструктури.

Багато в чому саме від інфраструктури – фундаменту для інноваційних проектів – залежатиме успіх країни або компанії в новій цифровій економіці. Дослідження, які ми проводимо спільно з ESG, Vanson Bourne та іншими компаніями, чітко дають зрозуміти, що трансформація інфраструктури є необхідністю. Чим вищий рівень перетворень – тим більше шансів досягти успіху вже зараз, а головне – в майбутньому.

Економіка 2030: які технології визначать майбутнє

Отже, подібно до того, як мобільні телефони і соціальні медіа усували бар'єри в комунікаціях в останні 10–20 років, технологічні напрацювання найближчих 10 років дозволять усувати перешкоди на шляху до нової економіки – «економіки без тертя» (Frictionless Economy).

Бар'єри

Не можна не згадати про перешкоди, які зустрінуться на цьому шляху. На жаль, їх чимало, і вони заслуговують окремої статті. Коротко позначимо основні:

  • Безпека. Революційні технології дозволяють зловмисникам вдосконалюватися. Тому засоби захисту повинні бути вбудовані в будь-яку IТ-інфраструктуру. Якщо ж не забезпечити безпеку, тоді користувачі – підприємства, установи, прості люди – втратять довіру до систем захисту даних і транзакцій. Отже, доведеться встановлювати нові бар'єри. Сьогодні вже лунають заклики застосовувати обмежувальні заходи. За введення регулювання в сфері АІ виступили 44% бізнес-лідерів, які брали участь в опитуванні Digital Transformation Index.
  • Конфіденційність даних. Обсяг інформації зростає в геометричній прогресії, отже, підвищуються і ризики. Компанії оперують величезними масивами персональних даних, які потребують надійного захисту, інакше в разі збою до всіх неприємних наслідків додається загроза штрафних санкцій за неналежний захист даних.
  • Нові професії. Освітня система вимагає перетворень, щоб молодь отримувала конкурентну і релевантну освіту, що дозволяє знайти себе в майбутньому. Тому що 85% робочих місць, які, ймовірно, будуть затребувані у 2030 році, ще навіть не винайдені, говорилося в попередньому прогнозі Realizing 2030.
  • Розрив між розвиненими країнами і ринками, що розвиваються. Незрілість ринку, недостатній рівень розвитку економіки, недофінансування ускладнюють впровадження інновацій.

З іншого боку, саме на ринках, що розвиваються, більше можливостей зробити потужний і стрімкий прорив, відразу перестрибнувши декілька етапів. Історія знає такі приклади. Україна теж могла б стати одним з них.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті