«Знайомтеся: ваше здоров'я», або Що потрібно знати про себе

«Знайомтеся: ваше здоров'я», або Що потрібно знати про себе

Які дані про організм потрібні лікареві і пацієнту, аби боротися не з хворобами, а за гарне самопочуття

Этот материал также доступен на русском
«Знайомтеся: ваше здоров'я», або Що потрібно знати про себе
Фото: pixabay

Як уже писав Mind, фокус на хворобах вичерпав себе. Незважаючи на те, що в розробку способів діагностики і лікування інвестуються трильйони доларів, це не сприяє вирішенню завдань, що стоять перед сферою охорони здоров'я. Єдина можлива альтернатива – змістити фокус на здоров'я людини, його кожен окремий параметр, незалежно від наявності або відсутності хвороб. Такий підхід називається біохакінгом, а його основна ідея полягає в ефективному управлінні здоров'ям. Про основні етапи цієї роботи спеціально для Mind розповідає Святослав Ханенко, сімейний лікар, засновник клініки для здорових Sqlab.

Перший і найважливіших етап – це об'єктивізація і оцифровування здоров'я, що здійснюється шляхом збирання понад 2000 параметрів здоров'я за дев'ятьма блоками. Ці параметри оцінюються незалежно від того, є у людини захворювання чи ні: управляти своїм здоров'ям можна і навіть необхідно в будь-якому його стані.

На підставі цих даних складається карта здоров'я (Health Map). Це не встановлення знеособленого діагнозу, а комплексний аудит здоров'я конкретної людини: протягом п'яти годин лікарі детально і комплексно збирають всі основні параметри стану організму.

Збирання інформації проводиться за чотирма напрямками: опитування, огляд, лабораторні та інструментальні дослідження. Фіксується кожен окремий параметр і, за можливістю, ілюструється (звук, фото, відео). Карта здоров'я, що буде побудована після аналізу всіх параметрів (як тих, що знаходяться в нормі, так і тих, що виходять за межі), займає 200 сторінок.

Таке ретельне збирання інформації забезпечує необхідну деталізацію для оцінки стану кожного окремого параметра здоров'я незалежно від того, входить він у картину можливого діагнозу або є тільки першою сходинкою у формуванні великої проблеми.

Дев'ять блоків, за якими збираються дані, наступні: генетика, молекулярне здоров'я, клітинне здоров'я, функціональне здоров'я, здоров'я внутрішніх органів, здоров'я шкіри, здорові звички і спосіб життя, життєві цілі, ментальне здоров'я.

Тепер розповімо детальніше, для чого потрібна інформація про кожний з цих блоків.

Генетика

Одним із параметрів, на який ми орієнтуємося під час обстеження, є біологічний вік, який визначається шляхом вимірювання довжини теломер хромосом. Ця інформація допомагає визначити, наскільки людина «зношена» порівняно з хронологічним віком.

Також вивчається обмін речовин, що дозволяє скласти раціон харчування для конкретної людини і зробити висновки про можливі причини порушення роботи внутрішніх органів.

Крім того, у межах цього блоку ми можемо визначити схильність до захворювань. Знання про те, розвиваються відхилення за рахунок генетичної схильності або сформувалися під впливом лише зовнішнього середовища, дає можливість вибрати ефективніший план дій.

Молекулярне здоров'я

Більшість обмінних захворювань починаються з декомпенсованого окисного стресу (умовно, вільних радикалів в організмі накопичується більше, ніж антиоксидантів). Під час діагностики цього блоку визначається баланс вільних радикалів і антиоксидантів, вітамінів, мікроелементів, амінокислот.

Клітинне здоров'я

Стан клітинного здоров'я відіграє важливу роль для визначення переважаючого в організмі типу вироблення енергії АТФ (так звані «енергетичні біткойни» нашого організму) – окислення глюкози, або гліколіз. Переважання типу обміну глюкози в клітинах допомагає визначити закислення організму (хвороби люблять кисле середовище, здоров'я – лужну) і причини порушення мікроциркуляції – базовий рівень обміну речовин на рівні органів.

Функціональне здоров'я

Структура і форма тіла можуть бути як метою управління здоров'ям для поліпшення зовнішнього вигляду, так і параметрами первинних відхилень у роботі внутрішніх органів. Наприклад, збільшення обсягів у верхній частині тіла і вісцерального жиру можуть бути початком формування метаболічного синдрому (навіть якщо аналізи в поточний момент все ще в нормі).

Витривалість – показник оцінки функціонального стану серцево-судинної системи, який є непрямим параметром оцінки гормонального і психо-емоційного балансів.

Сила – зниження м'язової сили може бути наслідком дегенеративних захворювань нервової системи, опорно-рухового апарату і навіть емоційного вигорання.

Здоров'я внутрішніх органів

У людському організмі все дуже взаємопов'язано. І оцінювати стан окремо взятих органів без урахування стану всіх інших систем цілком неправильно. Основною причиною смертності в Україні є ускладнення серцево-судинних захворювань, а з проблемами травлення стикався чи не кожен українець.

Неправильне травлення може призвести до розвитку сечокам'яної хвороби, а на його якість, у свою чергу, впливають серцево-судинна, а також гормональна і нервова системи. Тому для ефективного управління здоров'ям всього організму необхідно мати достатню кількість даних щодо кожного органу.

Здоров'я шкіри

Оцифровані параметри структурних і функціональних показників шкіри можуть бути маркерами краси: чим здоровіше шкіра, тим краще зовнішній вигляд при збереженні індивідуальних особливостей. Але шкіра також може дати багато інформації про стан внутрішніх органів – навіть за відсутності порушень у момент аналізу лабораторних даних або УЗД.

Здорові звички і спосіб життя

Вода, харчування, фізична культура, сон, шкідливі звички, психо-емоційний баланс є одночасно і маркерами здоров'я, і ​​найпотужнішим джерелом впливу на нього. За кожним з цих параметрів є величезна кількість маркерів, знання яких допомагає розробити ефективну, реалістичну і прийнятну для людини програму поліпшення щоденних звичок.

Цілі

Цілі людини – це вже існуючий образ самого себе в майбутньому. І від того, чи є такі цілі, чи збалансовані вони, справжні вони чи нав'язані – залежатиме успіх оздоровчої програми.

Ментальне здоров'я

Задоволеність життям, здатність сприймати, обробляти і викладати інформацію теж можна виміряти. Як і функціональний стан мозку і баланс роботи різних його відділів. Ментальне здоров'я має критичний вплив на всі інші блоки. У кінцевому підсумку – все з голови починається і до голови же приходить.

Думки можуть змінювати генетику. І це не перебільшення, а лабораторно зафіксований факт. Люди, які мислять позитивно, у результаті набагато здоровіші.

Після збору всієї інформації ми обробляємо вручну кожен параметр здоров'я, аналізуємо причини, наслідки та взаємозв'язки. Після цього готуємо наочну презентацію результатів обстеження, цілей щодо здоров'я на три найближчих місяці та комплексний план – персональну оздоровчу програму, яка забезпечить поліпшення вихідних параметрів здоров'я на 30% за допомогою синергії трьох напрямків: спосіб життя, протокольне лікування та оздоровчі процедури.

Одне з головних завдань – забезпечити ставлення до здоров'я не як до абсолютної протилежності хвороб, а як до вимірюваного ресурсу, який можна взяти під контроль. І хоча, за загальноприйнятою думкою, час працює «проти людини», ставати з віком здоровішим – цілком реально.

Більш детально про те, як влаштована і працює персональна оздоровча програма, ми ознайомимо вас у наступній публікації.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті