Рейдер на порозі: якими є сучасні методи експропріації власності

Рейдер на порозі: якими є сучасні методи експропріації власності

5 правил для відстоювання активів у боротьбі з рейдерами

Этот материал также доступен на русском языке
Рейдер на порозі: якими є сучасні методи експропріації власності

Цифрові технології сьогодні дозволяють підстьобнути бізнес до розвитку, але існує і зворотний бік їх застосування. Наприклад, якщо йдеться про застосування цього «інструменту» для протизаконної діяльності, це може привести до згортання або закриття того чи іншого бізнесу. Рейдери або шахраї теж працюють над вдосконаленням своїх знань і умінь. Сьогодні цим «промислом» займаються не тільки і не стільки підтягнуті спортивні молоді люди. Останні частіше виступають страховкою для головних організаторів – фахівців як у цифрових технологіях, так і тих, хто мають зв'язки в потрібних держорганах, судах і т. д.

Про те, які методи застосовують сьогоднішні рейдери для заволодіння чужим майном, землею, бізнесом і як з цим боротися, розповів Mind керуючий власник девелоперської компанії «Омокс» Олексій Кулагін, який представляє одну зі сторін конфлікту навколо заміського житлового комплексу під Києвом «Чайка».

Рейдер – це нальотчик. В англійській мові словом raider класифікували бандитів, які захоплювали торговельні судна. У нашому розумінні це банальний «гоп-стоп»: було вашим – стало нашим. Банди основоположників рейдерства – це симбіоз бандитів і клерків торгових підприємств, які продавали їм інформацію про товар у трюмах торгових судів та їхні маршрути. Влада жорстко боролася з рейдерами, розуміючи всю шкоду цього явища для економіки. Їх розстрілювали і вішали відразу після затримання, а незаконно захоплене майно повертали потерпілим.

У світі цифрових технологій суть рейдерства не змінилася: рейдери все так же захоплюють плоди чужої праці. Сьогодні це компанії, їхні активи, майно і землі. Рейдерство збагачує шахраїв і чиновників, руйнуючи цілі галузі промисловості на загальнодержавному рівні.

Бандити (у традиційному розумінні цього слова) відійшли на треті ролі. Інформацію про активи компаній і перспективи їх розвитку рейдери отримують з мін'юстівських баз, через «чорних реєстраторів» або від чиновників-інсайдерів. А потім планують глобальне, локальне, галузеве або дрібне містечкове рейдерство через юридичні компанії. Персонал цих компаній складається з колишніх чиновників, силовиків, військових, суддів, голів державних адміністрацій. І працюють вони в тісній співдружності з діючими працівниками урядових структур. Сьогодні стерлося поняття колективного благополуччя. Все звелося до крадіжок і індивідуального збагачення. На шкоду нації, народу, державі.

Які методики сучасних рейдерських захоплень?

Варіант №1. Якщо у вас є досвід, авторитет, ви рішучі, розумні та успішні

КРОК 1. За класикою жанру, з вами познайомляться комунікабельні люди, з якими у вас буде багато спільних знайомих. Вони вам розкажуть масу історій за участю безлічі авторитетних людей, які, за їхніми словами, готові вирішити для них будь-яке питання, а потім немов ненароком запропонують співпрацю зі спільного інвестування ваших або якихось нових проектів.

При цьому умовою спільного інвестування буде входження співінвесторів у частку підприємства.

Якщо ви відмовляєтеся переуступати частку своєї компанії, вам запропонують використовувати фінансовий інструмент, що належить співінвесторам – компанію з управління активами (КУА) з чистими венчурними фондами (ВФ).

Якщо ж ви відмовляєтеся від поділу частки своєї компанії і від інвестування проектів через ВФ у чужу КУА, то вам запропонують інвестиційний договір з поділом часток у натурі; запропонують не витрачатися в інвестованому проекті, а взяти вигідний кредит, але у зв'язку з тим, що у спільній компанії, створеної вами під проект, немає історії та активів, кредит запропонують оформити на вашу компанію, але під гарантію співінвесторів.

ПАМ'ЯТАЙТЕ: для рейдерів головне – влізти, не витративши «живих» грошей; їхня мета – мати офіційне відношення до вашого підприємства або проекту.

КРОК 2. Спільне інвестування зобов'яже вас обговорювати етапи і складності просування проекту. Під час цих розмов ви маєте чітко усвідомлювати, що ділитеся інформацією з можливим інсайдером, а не партнером.

Інсайдер почне доплачувати контролюючим органам за посилення контролю над вами, пояснюючи це турботою про «свої» гроші; він буде всім проникливо розповідати, що ви нібито втягнули його гроші у свій проект на незрозумілих умовах, за яких «додатковий контроль не завадить».

Ця інформація розповзеться між підприємцями та державними клерками, зробивши вас в очах бізнес-спільноти та контролюючих органів менше за вашого інсайдера у вашій же компанії.

Крім того, інсайдер знайомитиметься з депутатами, силовиками, місцевою владою та громадськими діячами нібито для отримання інформації про вас як про людину, що шахрайським шляхом переконала його вкластися у свій бізнес; мовляв, щоб не втратити гроші, йому потрібна допомога – комплексна перевірка підприємства під будь-яким приводом, і, звичайно, він готовий це оплачувати.

При цьому про перевірки, які будуть проводитися у вас, дізнаються всі, а місцева влада і силові структури почнуть активно в ній брати участь. І ті й інші захочуть послабити вас своєю «безкорисливою допомогою».

Також у вас почнуться судові тяжби з контролюючими органами, силовиками і місцевою владою, які ви будете змушені обговорювати з вашим партнером-інсайдером, що стане постачати перевіряючим вашу приватну інформацію, продовжуючи посилювати свою позицію серед містечкової еліти, адже в разі «виявлення вашої непорядності» краще, що він може зробити для успішності проекту, – це розділити вашу частку у вашій же компанії між тими, хто йому активно допомагав...

ПАМ'ЯТАЙТЕ: перевірки, суперечлива громадська думка створюють нестабільність; у банків виникають питання до керівництва компанії та вимоги достроково погасити кредити.

КРОК 3. На цьому етапі партнер-інсайдер запропонує банку взяти управління вашим підприємством на себе.

У свою чергу місцева влада, всупереч законам, розірве з вами всі раніше існуючі домовленості в розрахунку на обіцяну частку. Силовики в рамках розслідування заарештують ваші особисті та виробничі активи (теж «за частку»). Суди за інсайдерською заявою заарештують ваше майно на користь інсайдера, і він відразу «простимулює» свій позов проти вас у цьому ж суді, щоб забрати все.

ПАМ'ЯТАЙТЕ: рейдери не чекатимуть закінчення судових тяжб; ваші активи і корпоративні права вони «начорно» перепишуть на вашого партнера-інсайдера, який передасть їх замовникам-лжесанаторам.

Варіант №2. Якщо ви молоді, розумні, успішні та рішучі

У вас «начорно» перепишуть корпоративні права і всі активи. Ви одразу почнете включати в боротьбу проти беззаконня всі свої зв'язки, і це правильно. Ваш рівень буде оцінений ворогами, і вам буде запропоновано допомогу в усіх ваших справах, за частку або за винагороду.

У цьому випадку вам запропонують швидко, через того ж реєстратора, все повернути. Якщо ви погодитеся, то вже не звернетеся до правоохоронних органів та суду, а змушені будете системно платити за «недоторканність».

В іншому випадку вас через ЗМІ звинуватять у всіх смертних гріхах, розкажуть про мерзенні та ганебні зв'язки всіх, хто коли-небудь вам спробував допомогти, і запропонують «заблокувати» сайти, що вас знеславлюють. Так ви станете одним з інвесторів брудної преси.

Крім того, вас звинуватять у корупційній змові з чиновниками і за цим фактом відкриють кримінальне провадження, а потім силовики змусять вас «впустити» кого-небудь у ваш бізнес.

Варіант №3. Якщо ви працелюбні та розумні, щоб почати свій бізнес, але у вас немає досвіду

Перед отриманням першого значного прибутку у вас перепишуть все «начорно», зробивши вас «терпилою».

5 правил, які допоможуть встояти в боротьбі з рейдерами

  1. Бізнес необхідно вести тільки в руслі існуючих законів і правил. Маючи правильну базу документів, вам буде легше довести свою правоту.
  2. Компанія повинна бути публічною, інформація про плани і наміри засновників компанії має бути в публічному доступі, керівництво має в усьому демонструвати рішучість захистити свій бізнес. Б'ються не для того, щоб перемогти, а для того, щоб з тобою не хотіли битися; публічність ускладнить роботу продажної преси проти вас.
  3. У професійних колах вас повинні знати як людину принципову, але готову в будь-яку хвилину підтримати і словом, і ділом, в будь-якій складній ситуації – допомогти. Рейдери діють за підтримки держчиновників – ми всі повинні бути готові до об'єднання в боротьбі з негативними елементами нашого суспільства.
  4. При рейдерській атаці не домовляйтеся з рейдерами і «чорними» реєстраторами, подавайте заяви:
  • у Національну поліцію – про припинення злочину;
  • до Міністерства юстиції – про скасування реєстраційних дій їхніх підопічних.
  1. Залучайте громадські організації, зокрема, Антирейдерський союз України (керівник – Андрій Семидідько); «Бізнес-Варта» (керівник – Ольга Матвєєва).

Що має зробити держава для викорінення рейдерства?

Нам не потрібні нові закони – ми вимагаємо виконання наявних.

Однак рейдерство слід віднести до особливо тяжких злочинів, скоєних у змові з владою. Також необхідно негайно розробити методику дій і методику розслідування. У разі рейдерства новий власник – підозрюваний, і до нього протягом 72 годин треба застосувати запобіжний захід. Майно необхідно повернути, але поки лише в управління, і вже потім виявляти співучасників злочину.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло