Курс валют: на які зміни варто очікувати найближчим часом

Курс валют: на які зміни варто очікувати найближчим часом

Про чинники, які впливають на коливання курсу, і до чого тут Трамп

Этот материал также доступен на русском
Курс валют: на які зміни варто очікувати найближчим часом

Останні декілька тижнів можна спостерігати постійний тренд на зміцнення гривні щодо американського долара та інших валют. Крім того, за результатами опитування керівників компаній, проведеного Національним банком України в II кварталі 2019 року, український бізнес поліпшив очікування щодо економічного зростання в Україні та розвитку власного бізнесу і прогнозує, що інфляція сповільниться, а девальвація гривні ослабне. Також НБУ з 19 липня знизив облікову ставку вперше з початку року – з 17,5 до 17%.

Про ймовірний сценарій подальшого розвитку ситуації з курсом гривні та про те, які зміни чекають на український бізнес, розповів Mind аналітик компанії «Альпарі» Максим Пархоменко.

Ситуація на міжбанку, коли гривня активно знижується нижче ключових мінімальних значень у 26 грн за долар, сформованих протягом попередніх років, дивує багатьох учасників ринку. Якщо порівнювати з торішньою динамікою, то наразі гривня вже повинна була активно почати знижуватися, торгуючись вище позначки в 26,50 грн за долар. Але умови і ввідні в цьому процесі сильно змінилися і значною мірою сприяють поліпшенню ситуації з пропозицією доларової ліквідності на нашому ринку.

Про зовнішні чинники впливу на курс

Причин цьому дві: одна виходить з-за океану – від США, друга сформована в нашій країні.

Наразі в рамках нового курсу монетарної політики США або через твердий кулак Трампа, який стукає по столу напередодні передвиборчої кампанії, ФРС (центральний банк Сполучених Штатів) змушений переходити до м'якої монетарної політики. Вона передбачає зниження вартості грошей в економічній системі США за рахунок зниження процентної ставки. Цей процес у майбутньому дозволить великим американським компаніям легше і дешевше обслуговувати їх поточний борг, дозволяючи більше інвестувати коштів в економіку, а не відправляти їх банкам.

Знижуючи ставки і роблячи долар дешевшим, ФРС дозволить знизити вартість операцій з ним по всьому світу. Таким чином багато гаваней, що раніше при поточних ставках не були прийнятними щодо прибутковості, отримають додатковий приплив коштів. І основним бенефіціаром даного процесу будуть ринки, що розвиваються. Лише вони в наступні п’ять років можуть запропонувати інвесторам більші можливості для зростання, що і формуватиме попит на активи цих ринків, до яких належить Україна.

Ситуація повторюватиме події початку цього десятиліття, коли приплив дешевих коштів з розвинених ринків у вигляді кредитів, прямих інвестицій або покупки цінних паперів дозволив злетіти багатьом країнам Азії, зокрема Індії та Китаю, а також Африки. Важливо відзначити, що багато країн через закритість і корупцію не змогли отримати свою частку пирога і залишилися за бортом цього процесу. Наша країна, на жаль, теж виявилася серед них і в цей період велику частину коштів витрачала на купівлю газу за завищеними цінами.

Які унікальні можливості має Україна?

Зараз в новому економічному витку наші позиції значно кращі. Приплив коштів значною мірою також буде більшим порівняно з періодом на початку цього десятиліття. А значить, є унікальна можливість для зростання економіки нашої країни вище за середні європейські показники.

Правда, для початку нам потрібно провести реформи, щоб сформувати можливості для припливу інвесторів, які хочуть інвестувати в нашу країну, але їх зупиняють перепони у вигляді слабкості наших інститутів або їх відсутності. До таких факторів належать реформа фондового ринку і прийняття закону про спліт. Також необхідно реформувати судову систему і провести реорганізацію наших реєстрів для захисту майнових прав майбутнього інвестора. Зокрема, важливо відкрити ринок землі, щоб можна було легко проводить з нею операції.

Другий позитивний момент – це внутрішня кон'юнктура. У попередні роки на тлі зростання курсу долара і підвищення тарифів на комуналку до ринкових цін інфляція в Україні почала перевищувати десятизначні показники. Приборкати її вдалося лише цього року. Щоб знизити темпи інфляції, НБУ довелося підвищувати процентні ставки. У підсумкку це призвело до зростання ставки до 18% на кінець минулого року. На останньому засіданні регулятор знизив ставку до 17%, що все одно є досить високим показником. Висока процентна ставка формує і високу прибутковість по наших облігаціях, роблячи їх вкрай привабливими для інвесторів. Водночас за рахунок дій Мінфіну на початку цього року наші облігації з кінця травня доступні значно ширшому колу інвесторів завдяки включенню в міжнародний депозитарій Clearstream.

Як зміниться ситуація в країні вже в найближчому майбутньому?

Після парламентських виборів наша країна опиняється в рідкісній для себе і багатьох європейських країн ситуації, коли і парламент, і президент – по суті одна команда. Це, у свою чергу, значно спрощує проведення радикальних реформ, що так необхідних країні, і підвищує шанси на отримання додаткової підтримки з боку МВФ. Для міжнародних гравців це і стало тригером до дії, за рахунок чого і почалася активна купівля наших боргових паперів. Також зріс інтерес до нашої країни, що виявляється в зростанні попиту на українські активи.

У найближчому майбутньому при реалізації реформи ми можемо стати свідками багатьох угод із злиття і поглинання й українських компаній з боку світових корпорацій. Це, у свою чергу, підвищить ефективність нашої економіки і дозволить збільшити середні оклади по країні. Зараз інвесторам доводиться задовольнятися виключно нашими облігаціями, попит на які відбивається на обмінних табло в банках.

Так, за останні три тижні НБУ продав гривні на $760 млн, до кінця місяця сума буде вище позначки в $800 млн. Важливо відзначити, що за весь цей рік, з урахуванням липня, НБУ продав доларів на 2 млрд грн, 38% з яких припадають тільки на липень. Однозначно, регулятор і надалі задовольнятиме попит на гривню, але він не зобов'язаний утримувати фіксовану позначку в 25 і 24 грн за долар.

За поточних розкладів ми отримали лише $800 млн у рамках одного місяця. Якщо наша країна стане на шлях реформ, ми можемо отримувати від $20 млрд до $30 млрд на рік. Через це відмітка у 25 грн однозначно буде подолана в найближчому майбутньому. Наразі ажіотаж на ринках поступово знижуватиметься і регулятор плавно вийде на показник до 26 грн за долар у найближчій місяць.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті