Гіперзвукова зброя: про її можливості та нові світові виклики

Гіперзвукова зброя: про її можливості та нові світові виклики

Чому США не шкодує коштів, Росія перебільшує, Китай планує, а Україна замовчує

Этот материал также доступен на русском языке
Гіперзвукова зброя: про її можливості та нові світові виклики
Фото: pixabay

Міністерство оборони США запросило $3,2 млрд на програми створення гіперзвукової зброї в межах нового бюджету Пентагону. Так гіперзвукова ударна зброя стала одним з головних пріоритетів у військовому бюджеті США на 2021 фінансовий рік (починається з 1 жовтня 2020 року).

Як провідні країни просунулися у створенні новітнього озброєння і чим загрожує анонсована «чудо-зброя», розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.

Протистояння на глобальному рівні в усі часи характеризувалося ступенем розвитку озброєння держави. При цьому час від часу з'являлися зразки, які докорінно змінювали розстановку сил. Спочатку це був порох, потім танки, після Другої світової війни – ядерна зброя. Саме паритет у цих озброєннях між двома основними противниками – США і СРСР – був визначальним під час так званої холодної війни.

І ось на наших очах на сцену виходить нова «чудо-зброя», набагато більш руйнівна, аніж ядерна, – гіперзвукові системи озброєнь. І основні гравці поступово включаються в нову гонку озброєнь.

Так, першою про постановку на озброєння таких зразків заявила Росія (наскільки це відповідає дійсності, питання спірне), але майже одночасно в змагання включилися і США. Інакше як претензією на світову перевагу не можна назвати фінансову заявку Пентагону на програму створення гіперзвукового зброї на 2021 фінансовий рік. А це не жарт – це колосальні $3,2 млрд.

І це при тому, що створення «гіперзвуку» американці починають далеко не з нуля – вже існують дослідні зразки ракет, які просто потрібно довести до серійного виробництва. З огляду на масштаби фінансових вливань, терміни до 2023 року не виглядають чимось вже зовсім фантастичним.

Як працює гіперзвукова зброя

Для того щоб розібратися, наскільки провідні країни просунулися в створенні нової зброї, варто сказати декілька слів про її основні фізичні принципи та про те, що робить її невразливою в сучасних умовах.

Отже, гіперзвуковою на сьогодні називається зброя, якою можна керувати на швидкостях понад 5000–6000 км/год (тобто понад 5 Махів).

Тут варто зробити невеличкий відступ і сказати про те, що таке це число Маха. По суті це такий собі орієнтир при визначенні дійсної швидкості тіла, що рухається в повітрі. Для визначення числа була взята швидкість звуку на малій висоті та за температури 20 °C, яка становить близько 1200 км/год. Це і стало 1 Махом.

Повертаючись до визначення гіперзвукової зброї, відзначимо, що основним словом є «керувати», бо і зараз бойові блоки міжконтинентальних балістичних ракет здатні входити в атмосферу з такою швидкістю, але у них відсутня можливість маневрувати.

Чому гіперзвукова зброя настільки проривна? З однієї простої причини – для захисту від ядерного удару супротивника кожна наддержава має систему протиракетної оборони. Остання чисто теоретично може відбити атаку міжконтинентальних ракет, що летять за балістичною траєкторією. Правда, все це лише в теорії, але все ж з появою ракет (або боєголовок), які летять значно швидше, часу на реакцію не залишається, тобто гіпотетичні шанси держави, що володіє гіперзвуковою зброєю, на знищення стратегічних об'єктів супротивника зростають у рази.

Про правду та вигадки щодо можливостей нової зброї

У новітній історії про створення гіперзвукової зброї вперше заявив президент РФ Путін, який під час традиційного послання до Федеральних зборів 1 березня 2018 року показав мультфільми з новою зброєю.

Згодом з'явилася уточнена інформація, з якої випливало, що йдеться про бойову частину з планерними бойовими елементами під назвою «Авангард». Крім того, вибір носія (а встановлюється він на ракету УР-100Н УТТХ, яка прийнята на озброєння в 1980 році) відразу вказує на походження цієї «чудо-зброї».

Так, на момент розвалу Союзу в підмосковному Реутові на «НВО машинобудування» був майже реалізований проект під шифром «4202». Причому це була бойова частина для ракети УР-100Н УТТХ, і в 1990 році навіть були проведені випробувальні пуски (тобто ступінь готовності був досить великий).

Виходить, що російські інженери просто реанімували цей проект. До того ж вони навіть не змогли адаптувати його до більш сучасних РС-28 «Сармат» і залишили все як було 25 років тому.

Зате характеристики, які озвучив Путін і потім підхопили ЗМІ, ймовірно, дуже далекі від реальності. Так, росіяни стверджують, що «Авангард» здатний здійснювати польоти в щільних шарах атмосфери на швидкостях понад 20 Махів, або близько 25 000 км/год.

Навіть більше – вважається, що крилатий блок може маневрувати і відхилятися від заданої траєкторії на тисячу кілометрів. При цьому точність попадання феноменальна для міжконтинентальної ракети і обчислюється буквально в метрах.

І це за умови, що проблему з нагріванням поверхні в щільних шарах атмосфери провідні фізики і хіміки так і не вирішили пристойним чином. Крім того, всі зразки гіперзвукової зброї мають значно скромніші характеристики.

Наприклад, американська дослідна гіперзвукова крилата ракета X-51A Waverider може розвивати швидкість не більше 7500 км/год (тобто близько 6 Махів). Вважається, що це межа.

Відтак, за умови катастрофічного відставання в технологіях абсолютно незрозуміло, звідки може взятися 20 Махів у «Авангарду». Адже основною проблемою є покриття, яке може витримувати позамежні температури досить довгий час і водночас забезпечувати працездатність апаратури наведення.

При цьому Москва показала на весь світ, що перші дивізіони РВСП вже отримали «Авангарди» і нібито серійне виробництво з кожним днем ​​зростає.

Хто ще планує взяти участь у перегонах

На тлі протистояння США і Росії не відстає і Китай. Там уже цього року обіцяють поставити на озброєння бойовий гіперзвуковий планерний глайдер DF-17.

До того ж й Україна має в цій галузі деякі напрацювання. Так, у 2017 році фахівці КБ «Південне» показали ескіз гіперзвукової ракети, яка розробляється за власної ініціативи. Однак з огляду на те, що жодної інформації у відкритих джерелах останні пару років немає, варіантів тут два: або ця розробка далі була доведена до розуму десь за Великою китайською стіною, або її просто поклали на дальню полицю.

У цілому ж, як і будь-яке озброєння з проривними технологіями, гіперзвукова зброя небезпечна тим, що створює ілюзію вседозволеності у її власника. Адже чисто теоретично її можна використовувати для превентивного удару й не боятися удару у відповідь. Якщо ж на чолі держави стоїть людина з великими геополітичними апетитами, до чого це може призвести, цілком очевидно...

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло