Гіперзвукова зброя: про її можливості та нові світові виклики

Гіперзвукова зброя: про її можливості та нові світові виклики

Чому США не шкодує коштів, Росія перебільшує, Китай планує, а Україна замовчує

Этот текст также доступен на русском
Гіперзвукова зброя: про її можливості та нові світові виклики
Фото: pixabay

Міністерство оборони США запросило $3,2 млрд на програми створення гіперзвукової зброї в межах нового бюджету Пентагону. Так гіперзвукова ударна зброя стала одним з головних пріоритетів у військовому бюджеті США на 2021 фінансовий рік (починається з 1 жовтня 2020 року).

Як провідні країни просунулися у створенні новітнього озброєння і чим загрожує анонсована «чудо-зброя», розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.

Протистояння на глобальному рівні в усі часи характеризувалося ступенем розвитку озброєння держави. При цьому час від часу з'являлися зразки, які докорінно змінювали розстановку сил. Спочатку це був порох, потім танки, після Другої світової війни – ядерна зброя. Саме паритет у цих озброєннях між двома основними противниками – США і СРСР – був визначальним під час так званої холодної війни.

І ось на наших очах на сцену виходить нова «чудо-зброя», набагато більш руйнівна, аніж ядерна, – гіперзвукові системи озброєнь. І основні гравці поступово включаються в нову гонку озброєнь.

Так, першою про постановку на озброєння таких зразків заявила Росія (наскільки це відповідає дійсності, питання спірне), але майже одночасно в змагання включилися і США. Інакше як претензією на світову перевагу не можна назвати фінансову заявку Пентагону на програму створення гіперзвукового зброї на 2021 фінансовий рік. А це не жарт – це колосальні $3,2 млрд.

І це при тому, що створення «гіперзвуку» американці починають далеко не з нуля – вже існують дослідні зразки ракет, які просто потрібно довести до серійного виробництва. З огляду на масштаби фінансових вливань, терміни до 2023 року не виглядають чимось вже зовсім фантастичним.

Як працює гіперзвукова зброя

Для того щоб розібратися, наскільки провідні країни просунулися в створенні нової зброї, варто сказати декілька слів про її основні фізичні принципи та про те, що робить її невразливою в сучасних умовах.

Отже, гіперзвуковою на сьогодні називається зброя, якою можна керувати на швидкостях понад 5000–6000 км/год (тобто понад 5 Махів).

Тут варто зробити невеличкий відступ і сказати про те, що таке це число Маха. По суті це такий собі орієнтир при визначенні дійсної швидкості тіла, що рухається в повітрі. Для визначення числа була взята швидкість звуку на малій висоті та за температури 20 °C, яка становить близько 1200 км/год. Це і стало 1 Махом.

Повертаючись до визначення гіперзвукової зброї, відзначимо, що основним словом є «керувати», бо і зараз бойові блоки міжконтинентальних балістичних ракет здатні входити в атмосферу з такою швидкістю, але у них відсутня можливість маневрувати.

Чому гіперзвукова зброя настільки проривна? З однієї простої причини – для захисту від ядерного удару супротивника кожна наддержава має систему протиракетної оборони. Остання чисто теоретично може відбити атаку міжконтинентальних ракет, що летять за балістичною траєкторією. Правда, все це лише в теорії, але все ж з появою ракет (або боєголовок), які летять значно швидше, часу на реакцію не залишається, тобто гіпотетичні шанси держави, що володіє гіперзвуковою зброєю, на знищення стратегічних об'єктів супротивника зростають у рази.

Про правду та вигадки щодо можливостей нової зброї

У новітній історії про створення гіперзвукової зброї вперше заявив президент РФ Путін, який під час традиційного послання до Федеральних зборів 1 березня 2018 року показав мультфільми з новою зброєю.

Згодом з'явилася уточнена інформація, з якої випливало, що йдеться про бойову частину з планерними бойовими елементами під назвою «Авангард». Крім того, вибір носія (а встановлюється він на ракету УР-100Н УТТХ, яка прийнята на озброєння в 1980 році) відразу вказує на походження цієї «чудо-зброї».

Так, на момент розвалу Союзу в підмосковному Реутові на «НВО машинобудування» був майже реалізований проект під шифром «4202». Причому це була бойова частина для ракети УР-100Н УТТХ, і в 1990 році навіть були проведені випробувальні пуски (тобто ступінь готовності був досить великий).

Виходить, що російські інженери просто реанімували цей проект. До того ж вони навіть не змогли адаптувати його до більш сучасних РС-28 «Сармат» і залишили все як було 25 років тому.

Зате характеристики, які озвучив Путін і потім підхопили ЗМІ, ймовірно, дуже далекі від реальності. Так, росіяни стверджують, що «Авангард» здатний здійснювати польоти в щільних шарах атмосфери на швидкостях понад 20 Махів, або близько 25 000 км/год.

Навіть більше – вважається, що крилатий блок може маневрувати і відхилятися від заданої траєкторії на тисячу кілометрів. При цьому точність попадання феноменальна для міжконтинентальної ракети і обчислюється буквально в метрах.

І це за умови, що проблему з нагріванням поверхні в щільних шарах атмосфери провідні фізики і хіміки так і не вирішили пристойним чином. Крім того, всі зразки гіперзвукової зброї мають значно скромніші характеристики.

Наприклад, американська дослідна гіперзвукова крилата ракета X-51A Waverider може розвивати швидкість не більше 7500 км/год (тобто близько 6 Махів). Вважається, що це межа.

Відтак, за умови катастрофічного відставання в технологіях абсолютно незрозуміло, звідки може взятися 20 Махів у «Авангарду». Адже основною проблемою є покриття, яке може витримувати позамежні температури досить довгий час і водночас забезпечувати працездатність апаратури наведення.

При цьому Москва показала на весь світ, що перші дивізіони РВСП вже отримали «Авангарди» і нібито серійне виробництво з кожним днем ​​зростає.

Хто ще планує взяти участь у перегонах

На тлі протистояння США і Росії не відстає і Китай. Там уже цього року обіцяють поставити на озброєння бойовий гіперзвуковий планерний глайдер DF-17.

До того ж й Україна має в цій галузі деякі напрацювання. Так, у 2017 році фахівці КБ «Південне» показали ескіз гіперзвукової ракети, яка розробляється за власної ініціативи. Однак з огляду на те, що жодної інформації у відкритих джерелах останні пару років немає, варіантів тут два: або ця розробка далі була доведена до розуму десь за Великою китайською стіною, або її просто поклали на дальню полицю.

У цілому ж, як і будь-яке озброєння з проривними технологіями, гіперзвукова зброя небезпечна тим, що створює ілюзію вседозволеності у її власника. Адже чисто теоретично її можна використовувати для превентивного удару й не боятися удару у відповідь. Якщо ж на чолі держави стоїть людина з великими геополітичними апетитами, до чого це може призвести, цілком очевидно...

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло