Розвиток IT: навіщо Україні R&D-центри

Розвиток IT: навіщо Україні R&D-центри

Про бажання українських розробників і їхні можливості

Этот материал также доступен на русском языке
Розвиток IT: навіщо Україні R&D-центри
Фото: pixabay

На початку року в компанії Google офіційно з'явився R&D-центр в Україні. Створювати новий напрям будуть на базі компанії CloudSimple. Так співробітники київського офісу CloudSimple стали співробітниками київського офісу Google. До сих пір український Google був зайнятий тільки роботою з місцевими рекламодавцями. 

Отже українські розробники мають неабиякий попит у світі. До того ж у них є свої власні розробки. Детальніше про останні Mind розповідає в рубриці «Створено українцями»

Про те, навіщо глобальним компаніям створювати R&D-центри в Україні та чим вони будуть цікаві українському IT-ринку, розповів Mind СEO Alcor Дмитро Овчаренко.

Український ІТ-ринок пройшов чимало етапів «еволюції», і нарешті сьогодні, коли говорять про хайтек-потенціал України, мають на увазі не лише аутсорс. Наш «інтелектуальний актив» є справжнім скарбом для закордонних IT-компаній. Тенденція «витоку мізків» на Захід змінилася на зацікавленість у відкритті власних офісів. Сьогодні іноземні розробники високотехнологічних продуктів готові відкривати дослідницькі центри (R&D) безпосередньо в Україні.

Українці навчилися (хоч і є куди рости) створювати, просувати й продавати ІТ-продукти на глобальних ринках. Ми зацікавлені не просто у створенні продукту, а й в активному його розвитку. Як наслідок, усе більше й більше українських розробників хочуть бути частиною того, над чим працюють. Саме це дає початок розвитку центрів розробки програмного забезпечення – R&D-офісів.

Що ж це таке?  Це офшорний центр досліджень і розробки – підрозділ великої продуктової ІТ-компанії.

Чому R&D-офіси – це те, що нам потрібно

Що ж може дати Україні відкриття дослідницького центру як компанії й розробникам, так і українському ІТ-ринку загалом.

Для розробників – це можливість здобути досвід побудови та функціонування компанії. Адже, працюючи на продуктову компанію, вони отримують доступ до процесу створення продукту «від А до Я». Як працівник компанії, ви знатимете все про процес маркетингу й продажу ІТ-продукту в західних країнах, зможете безпосередньо взаємодіяти з С-level-менеджерами та підійматися кар’єрними сходами. До того ж працівників локальних центрів розробки дуже часто запрошують у штаб-квартиру компанії, де вони переймають досвід, корпоративну культуру й відвідують тренінги разом зі своїми американськими або європейськими колегами.

Що це дає? Це хороший трамплін для побудови власного бізнесу, роботи над власним глобальним стартапом, що безпосередньо впливає і на бренд країни, і на її економіку.

Для ринку. Центри R&D істотно впливають на ринок праці в країні. Коли ми допомагаємо західним ІТ-корпораціям відкривати свої офіси в Україні, ми водночас спонукаємо їх облаштувати повну інфраструктуру. (А це хороші інвестиції в країну загалом!)

Для забезпечення R&D-центрів залучаються місцеві ресурси, і в цьому полягає додаткова економічна вигода для нас усіх. Експерти IT Ukraine Association підрахували, що один працівник в ІТ-індустрії створює 3–4 робочих місця в суміжних галузях. За умови зростання індустрії до 400 000 професіоналів до 2024 року буде створено приблизно 2 млн робочих місць в Україні. Це має вирішальне значення для нашої країни, де майже 9% населення – безробітні.

Можна сміливо стверджувати, що сфера ІТ – найперспективніша в боротьбі з безробіттям (особливо сьогодні).Для компаній. Це вигідно й самим ІТ-компаніям. Адже, працюючи з програмістами, іноземні компанії заощаджують завдяки можливостям українського законодавства в сфері податкової оптимізації. Але найважливіше – люди. Українські розробники славляться своєю компетентністю й винахідливістю, і це – наш головний магніт.

Потенціал українського ринку IT

Хоча на глобальній арені Україна все ще залишається незначним гравцем із величезним потенціалом, але точно є привабливою точкою розвитку ІТ-бізнесу серед східноєвропейських країн із розвитковою економікою.

  • По-перше, ринки праці в Польщі й Румунії вже істотно «перегріті» (якщо потрібна команда з 10 осіб, можна йти й туди, але вже на рівні 50–100 осіб явно будуть проблеми).
  • По-друге, в Україні дуже вигідне оподаткування.
  • По-третє, компетентність і культурна близькість ставлять українських розробників набагато вище за індійських.

Чому зараз? 10–15 років тому Україна була «чорною плямою» на карті Європі, і тому замовники не хотіли брати на себе зайву відповідальність: спокійно погоджувалися на оплату єдиного інвойсу, щоб без зайвих складнощів зробити «висадку» команди.

Не те щоб ситуація кардинально змінилася, але підвищення в рейтингу Easy Doing Business зі 130-х позицій до 60-х свідчить, що Україна стала привабливішою і безпечнішою для бізнесу.

Сьогодні ІТ-аутсорсингові та аутстафінгові компанії складають найбільшу частку українського ринку ІТ-послуг. І хоча число стартапів і міжнародних центрів досліджень і розробок зростає, ця криза – слушна можливість для продуктових компаній, що працюють з аутсорсингом, переформатувати бізнес-модель і непогано заощадити.

Перевірено. Працює.

People.ai, Grammarly, BigCommerce, Samsung та Wargaming – всесвітньо відомі технологічні компанії з чудовими продуктами. Але в них є ще одна спільна риса – всі вони працюють з українськими розробниками програмного забезпечення та вирішили створити тут власні R&D-офіси. 

Їхній досвід та відгуки є чи не найкращим промо для українського ІТ-ринку. Слідом за ними до України приходять Reddit, Google та Rakuten (Viber).

Ринок росте, і попри кризу українські програмні інженери вже сприяють зростанню всесвітньо відомих компаній. Звісно, зміщуються акценти, трансформується корпоративна культура, але продуктові компанії, зокрема R&D-центри – це те, що допоможе українському ІТ-ринку не лише триматися на плаву, але й зростати.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті