Життя за партою: чому навчання non-stop перетворилося на «безумовну навичку»

Життя за партою: чому навчання non-stop перетворилося на «безумовну навичку»

І чим це допоможе людству

Життя за партою: чому навчання non-stop перетворилося на «безумовну навичку»
Фото: depositphotos

Людина не завжди усвідомлює, якими можливостями наділений її мозок. Проте для того, щоб це відчути його, постійно потрібно тренувати і навантажувати новими знаннями. До того ж і виклики, що постали перед людством останніми роками, спонукають до необхідності змінювати себе, оновлювати усталені підходи та боротись із застарілими стереотипами. Що дає постійне навчання у будь-якому віці, чому це важливо й варто докладених зусиль, розповіла Mind співзасновниця мережі приватних шкіл КМДШ Лідія Білас.

Американський футуролог Елвін Тоффлер передбачив, що ознакою безграмотності у людини в XXI столітті стане не відсутність вміння читати або писати. Безграмотними будуть ті, хто не вміє вчитися, розучуватися та переучуватися. Цю фразу цитували безліч разів у багатьох країнах світу, адже вона стала черговим підтвердженням необхідності для сучасної людини постійно навчатись. Передбачення Тоффлера справджуються. Нейробіологи та рекрутери, керівники великих корпорацій та власники маленького бізнесу, менеджери, дизайнери та письменники – кожен поступово приходить до важливості Non-stop навчання в сучасному світі.

Чому постійне навчання важливе?

Концепція безперервної освіти вперше згадується в роботі Едуарда Ліндемана «Значення освіти для дорослих» в США майже сто років тому. З розвитком технологій та пришвидшенням змін у суспільстві поняття lifelong learning набуло максимальної актуальності. Людство поступово прийшло до розуміння того, що чим довше людина знаходиться в процесі здобуття нових знань, тим довше вона залишається глиною, яка може приймати будь-яку форму.

Навчання, як супутник кращого розуміння себе

Після школи вибір професії часто буває несвідомим і нав’язаним батьками. Про помилковість вибору професії можна зрозуміти під час отримання освіти або ж під час професійного зростання. Частою причиною появи бажання змінити професію є вигорання на роботі, довга робота з психотерапевтом та відкриття в собі сплячих талантів, які лише раді прокинутися та зробити людину щасливою.

Самопізнання приводить до зміни сфери діяльності в 30, 40, 50 чи навіть 60 років. Творчі особистості знаходять себе в програмуванні, а бухгалтери розуміють, що отримують задоволення від спілкування з людьми та починають працювати баристами. Тож освіта може зробити нещасну людину дійсно щасливою або ж відкрити нові грані щастя в тих, хто, здавалося б, і без того жив повноцінним життям.

Кожні 10 років тривалість життя в середньому збільшується на один-два роки. Згідно з прогнозами футурологів, ті, кому зараз 20 років, працюватимуть до 80-ти. То ж логічно, що на цьому шляху багатьом доведеться звернути з однієї обраної професійної стежки на іншу.

До цього ж пункту належить і навчання новим навичкам, не пов’язаним із професією. Наповнити задоволенням може вміння грати в гольф, кататися на велосипеді або підкорювати хвилі на серфінгу. Розуміючи себе краще, ви розумієте, що приносить вам задоволення ,та впускаєте це у своє життя.

Підтвердження свого професіоналізму

Тим, хто впевнений у тому, що потрапив у десятку, обираючи професію, lifelong learning допоможе в кар’єрному зростанні. Кожні п'ять років знання застарівають, змінюються підходи в управлінні персоналом, з’являються нові мови програмування та нові функції в програмах для дизайну, нові тренди у вподобаннях покупців, які мають знати маркетологи та SMM-менеджери, нові правила видачі пошукових запитів, які має знати SЕО-спеціаліст.

На Всесвітньому економічному форумі експерти припустили, що до 2022 року понад 75 млн робітників втратять свої робочі місця. Постійне поглиблення своїх компетенцій, оновлення знань у професійній сфері перетворює людину на такого спеціаліста, за якого компанія триматиметься. Або ж на такого підприємця, який завдяки новим знанням завжди зможе вистояти на хвилях кризи.

Молодість мозку та духу

Вчені довели, що, як тільки людина припиняє пізнавати нове, мозок починає деградувати і старіти.

Пов'язано це з нейропластичністю. Щоб залишатися в тонусі, мозок потрібно постійно тренувати, давати навантаження, тобто займатися такими видами діяльності, які вимагають концентрації уваги та розумових зусиль. Тому нові обов’язки та виклики на роботі, хоч і можуть спричиняти стрес, але, по суті, змушують мозок залишатися живим. Те саме робить й навчання.

Позитивно на мозок впливає вивчення нової мови, фізична активність, математичні задачі, читання та запам’ятовування нової інформації. Люди похилого віку, які продовжують розвиватися та працювати, у рази рідше страждають від старечої деменції, хвороб Альцгеймера і Паркінсона. Таким чином, навчання покращує якість і тривалість життя. Чим більше ви «напружуєте» мозок, тим довше він буде розуміти, що потрібен вам, а отже, працюватиме і змушуватиме вас відчувати себе молодим. 

Фінансове зростання

Рівень конкуренції сьогодні високий практично в будь-якій ніші, а незамінних людей давно немає. Після року або двох простою фахівець втрачає свою цінність, а світ продовжує змінюватися й розвиватися, тож компанія може скинути зайвий баласт.

Виграють у цій ситуації ті, хто не зупиняється на досягнутому, а продовжує підвищувати кваліфікацію, регулярно проходить додаткове навчання – тренінги, майстер-класи, марафони, як за обраною, так і по суміжних спеціальністях. А потім успішно застосовує отримані знання і навички, розширивши перелік професійних компетенцій. Для роботодавців такі робітники цінні. У цьому разі фахівець не лише впевнено почувається на своїй посаді, а й може впевнено просити підвищення зарплати.

Рекрутери стверджують, що фахівець із досконалим знанням англійської може претендувати на зарплату, яка на 20% більше, ніж без знання мови. Роботодавець радше відкриє двері для людини, що володіє навичками ведення переговорів, знає комп’ютерні програми та має широке коло ділового спілкування. Кожна навичка – плюс одна причина вищої оплати праці.

Розширення кола знайомих

Людина з роками втрачає старих друзів та змінює коло спілкування. Постійно навчаючись, можна знайомитися з однодумцями та тими, хто близький вам по духу. Володіючи навичками нетворкінгу, на навчальних курсах можна знайти партнера по бізнесу та клієнта, чудового друга або наставника. Нове середовище дозволить не лише наповнитися новими знаннями, а й відправитися в маленьку подорож, відкриваючи для себе спілкування з новими цікавими людьми.

Як стати на дорогу постійного навчання?

Важливо усвідомити, що навчання приносить багато користі та почати хоча б із самоосвіти.

У мережі існує безліч безкоштовних курсів, відео на YouTube, книг у вільному доступі, з яких можна почати самоосвіту та зрозуміти, що саме викликає зацікавлення та мотивує глибше вивчати.

Наступним кроком можуть стати курси підвищення кваліфікації або ж навчання на суміжній спеціальності.
Для працівника великої компанії навчальні курси можуть стати чудовою можливістю почати заробляти додаткові гроші на фрилансі.

Якщо ви замислюєтеся про кардинальну зміну професії, то чому б не прийти до цього поступово, залишаючись на звичній посаді та паралельно отримуючи додаткову освіту та оплачуючи її коштами, що приносить нинішня робота?

Працюючи на велику компанію, варто користатися можливістю отримувати освіту за рахунок роботодавця. Часто керівництво підтримує бажання працівників навчатися, якщо розуміє, яку користь це принесе компанії.
Мозок краще сприйматиме інформацію, якщо буде розуміти її практичну користь.

Можливо, англійська мова вчитиметься краще, якщо у вас будуть куплені квитки у подорож до США. Тож обирайте ті навчальні курси, практична користь яких вам буде очевидна. Або ж ті, від думки про які сяятимуть очі та пришвидшено битиметься серце.

Почніть кайфувати від lifelong learning і рухайтеся в комфортному для вас темпі, не поспішаючи та створюючи нову цікаву версію себе.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло