Зберегти себе: як витримати інформаційний шок від військових злочинів ворога

Зберегти себе: як витримати інформаційний шок від військових злочинів ворога

І лишитись собою

Зберегти себе: як витримати інформаційний шок від військових злочинів ворога
Допомагаючи тим, хто цього потребує, ви отримуєте позитивні емоції
Фото: depositphotos.com

Понад місяць в Україні триває війна, ми постійно отримуємо велику кількість новин, здебільшого важких для сприйняття. Останні ж новини з Бучі, Ірпеня, Краматорська, Маріуполя стали справжнім шоком для всього світу та українців. Навіть перебуваючи в безпечному місці, ми психологічно та емоційно переживаємо ці події. Важливо пам'ятати, що «інформаційний шок» також може бути травматичним, а особливо тяжкі випадки чи тригери можуть навіть призвести до ПТСР. Насправді немає єдиного рецепта, який повністю допоміг би зняти шоковий стан від новин, які ми наразі постійно чуємо та читаємо. Але є певні  рекомендації, і якщо їх дотримуватися, то можна, наскільки це реально в нинішніх умовах, зберегти власне психічне здоров'я та ясний розум. Детальніше про ці рекомендації розповів Mind кандидат психологічних наук (PhD), психотерапевт та медичний психолог Спартак Суббота.

Порада 1: зняти шок

Коли ми отримуємо інформацію, що нас шокує, важливо вивести себе з цього стану. Помасажуйте щелепу, спробуйте відчути себе у своєму тілі, проговоріть: це – рука, це – нога і т. д. Це допоможе вам повернутися до реальності.

Часто ми «приміряємо» на себе образ постраждалого, й це може спричинити більшу травму, ніж сама подія. Тому в момент, коли почули чи дізналися про щось жахливе й це нас шокувало, варто зосередитися на тому, щоб вийти з цього стану, повернутися в своє тіло.

Для цього огляньте свою кімнату, подивіться, де саме ви знаходитися, які звуки чуєте тощо. Так, це може бути складно зробити, але такий прийом важливий та корисний для нашої психіки.    

Порада 2: пам'ятайте, винних буде покарано

І покарання буде суворим. Велика кількість новин під час війни викликає в нас цілий спектр емоцій – від люті до апатії. Багатьох вганяє в безсилля той факт, що злочини й тортури вже сталися, це ніяк не можна змінити чи виправити. Та розуміння того, що винні будуть покарані, може морально підтримати нас.

Зараз усі злочини фіксуються на міжнародних рівнях, а сучасні технічні можливості спецслужб дозволяють знайти кожного, хто чинив безчинства. Тож покарання винних – неминуче. Відтак, якщо це вас якось заспокоїть чи розрадить, подумайте про цей аспект.

Порада 3: допомагайте іншим

Коли ми допомагаємо та можемо бути корисними, наш мозок змінює фокус уваги на конкретну справу. Історії про багатозадачність мозку – міф, тож якщо ви зосередженні на допомозі, автоматично перемикаєтеся з негативних думок.

Порада 4: спілкуйтеся

Щоб мінімізувати ризики депресії, варто уникати ізоляції та більше знаходитися серед людей. Тому спілкуйтеся, знайомтеся з новими людьми (якщо, звісно, маєте на це ресурс), проводьте час із близькими та родиною.

Якщо вам важливо проговорити якісь моменти, озвучити свої страхи чи лють, зробіть це. Можете навіть покричати на балконі чи в квартирі, якщо це можливо і, звісно, якщо це нікого не налякає. 

Порада 5: влаштуйте собі перерву від новин

Так, наразі складно перестати постійно оновлювати стрічку новин, але якщо відчуваєте, що вони мають на вас великий вплив, демотивують тощо – зробіть перерву. Ви зможете пізніше все прочитати, але лише тоді, коли будете готові фізично і психологічно.

Важливо розуміти, що поради типу «не хвилюйся», «не бійся», «заспокойся» в стресових ситуаціях не працюють. Люди індивідуальні, у кожного свої тригери, які можуть спровокувати різні реакції. Тож не засуджуйте себе, дайте право на емоції, але пам'ятайте: депресія та апатія не допоможуть вам щось змінити. Так, ви можете відчувати втому, безсилля, але наразі як ніколи важливо дбати про власний психологічний стан та жити власним життям. Якщо ви матимете ясний розум, то зможете допомагати як собі, так й іншим, що наразі дуже важливо та актуально.   

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло