Спростити і відпустити: як звільнення від оподаткування полегшить волонтерську діяльність

Спростити і відпустити: як звільнення від оподаткування полегшить волонтерську діяльність

Що передбачили законотворці для цієї сфери

Спростити і відпустити: як звільнення від оподаткування полегшить волонтерську діяльність
Фото: depositphotos.com

Волонтери зараз працюють на всіх напрямках: постачають необхідне на фронт та в лікарні, допомагають цивільним, надають психологічну допомогу тощо. Проте ця діяльність у наш складний час також потребує підтримки. Відтак законотворці пропонують врегулювати цю діяльність, спростити і прибрати можливі перепони на шляху громадських ініціатив. Що передбачає відповідний законопроєкт №7364, який днями було зареєстровано у Верховні Раді, розповіла Mind адвокатка, керівниця Адвокатського Бюро «Тетяни Даниленко» Тетяна Даниленко.

Детальніше про волонтерську діяльність в Україні, про її успіхи і біль – у матеріалах Mind «Адаптуйся швидко: як працюють волонтери під час війни»«Разом ми сильні: як волонтери допомагають Україні».

В умовах воєнного стану левову частку допомоги військовим та населенню надають волонтери. Останні, співпрацюючи з неприбутковими організаціями, у тому числі здійснюють надання благодійної допомоги наступним етапом після її ввезення до України.

Тому державна ініціатива щодо законодавчого врегулювання правового статусу волонтера та вирішення питання звільнення від оподаткування, в умовах воєнного стану набула  великого значення – як суспільного, так і юридичного. Нещодавно ВРУ зареєстровано проєкт закону №7364 від 10 травня 2022 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння розвитку волонтерської діяльності та діяльності неприбуткових установ та організацій в умовах збройної агресії Росії проти України», який передбачає звільнення волонтерів від певних видів оподаткування. Цілі та завдання законопроєкту спрямовані на розширення напрямів волонтерської діяльності та створення для них додаткових гарантій.

Що врегульовує законопроєкт?

Передбачено наступне:

  • виключити з оподатковуваного доходу волонтера доходи у вигляді витрат неприбуткової організації на проведення медичного огляду та вакцинації волонтера, інших лікувально-профілактичних заходів, безпосередньо пов'язаних з наданням волонтерської допомоги;
  • визначити неоподатковуваними витрати неприбуткової організації чи установи на відрядження волонтера (на проїзд, оплату вартості проживання, витрат на харчування, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд, обов'язкове страхування, інші документально оформлені витрати);
  • визначити можливість для надання допомоги фізичним особам, які постраждали чи можуть постраждати внаслідок збройної агресії, неприбутковими організаціями без порушення вимог податкового законодавства;
  • не включати громадським та благодійним організаціям до розрахунку суми для реєстрації платником  ПДВ операції з ввезення гуманітарної допомоги.

До розрахунку суми для реєстрації платником ПДВ має не включатись повний ланцюг операцій роботи з гуманітарною допомогою, починаючи з її ввезення в Україну. Законом України «Про внесення змін до ПКУ на період дії воєнного стану» від 15 березня 2022 року було прийняте рішення про невключення громадськими та благодійними організаціями до розрахунку суми для реєстрації платником ПДВ операцій з надання благодійної допомоги, але операції з ввезення гуманітарної допомоги все ще беруться до розрахунку для реєстрації платником ПДВ.

Щодо фізичних осіб, не утримується податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військовий збір (ВЗ) з благодійної допомоги на користь постраждалих внаслідок збройної агресії  рф у період дії воєнного стану.

Передбачені нововведення необхідні для уникнення додаткових витрат, пов’язаних, наприклад, з оподаткуванням компенсаційних витрат, пов’язаних з участю волонтерів у навчальних заходах (тренінгах з домедичної допомоги, психологічної адаптації тощо), які організовують неприбуткові громадські об’єднання та благодійні організації.

Який формат підходить для волонтерської діяльності?

Для волонтерських цілей найкраще підходять такі форми юридичних осіб зі статусом неприбутковості:

  • благодійна організація (БО) ;
  • громадське об’єднання (ГО).

Зареєструвати БО чи ГО під час війни можливо через державних реєстраторів, які включені Міністерством юстиції до спеціального переліку, що діє в умовах воєнного стану (постанова Кабміну від 6 березня 2022 року №209). Для цього необхідно звернутись до будь-якого регіонального Центру надання адміністративних послуг на території України. На час дії воєнного стану це можливо зробити без дотримання територіального принципу.

Звичайно, не обійдеться і без зловживань ділків, які під видом волонтерської діяльності будуть намагатися збувати товар не за призначенням, уникаючи тим самим оподаткування, тобто використовувати надані їм права усупереч їх призначенню. У таких випадках необхідно забезпечити контроль діяльності зі сторони уповноважених органів, з метою зупинення неправомірної поведінки учасників цих відносин і застосування за необхідності заходів податкового правовідновлення. Наразі необхідні чіткі й прозорі критерії, аби унеможливити зловживання у сфері, пов’язаної із здійсненням волонтерської діяльності.

В умовах війни, в яких опинилася країна, усе ж волонтерство – здебільшого про реальну допомогу. Фактично це діяльність посередників між тими, хто потребує допомоги, і тими, хто хоче її надати. Тому запропоновані зміни є такими, що покликані створити додаткові гарантії та можливості для волонтерів в умовах воєнного стану. Це максимально забезпечить підтримку волонтерського руху та неприбуткових організацій, що є вкрай важливим для всіх, хто опинився в скрутному становищі та потребує допомоги. Адже доброчинні традиції українців та розвиток волонтерського руху є опорою на шляху до відродження нашої держави.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло