Відшкодують усе: що означає резолюція Генасамблеї ООН для України

Відшкодують усе: що означає резолюція Генасамблеї ООН для України

І як допоможе воля 93 держав-учасниць отримати Україні репарації від рф

Відшкодують усе: що означає резолюція Генасамблеї ООН для України
Фото: @EUatUN

Напередодні Україна знову потерпала від масованих ворожих обстрілів: ворог цілив у об'єкти критичної інфраструктури. Наразі частково відновлено енергопостачання в більшості регіонів, але в деяких областях і досі немає світла, води та зв'язку. Проте Україна не здається та прикладає надзусилля для відновлення критичної інфраструктури.

Водночас робота щодо підрахунку збитків, які росія завдала внаслідок розв'язаної війни, триває. Україна не тільки фіксує обсяги руйнувань, а й порушує питання щодо конфіскації російського майна на територіях інших держав. Останні частково вже висловили свою позицію щодо цього, у багатьох країнах вже є арештоване російське майно. А Генасамблея ООН днями підтримала резолюцію, згідно з якою передбачено запровадження механізму компенсації збитків Україні, спричинених російською агресією. Напередодні в кремлі відповіли, що передбачені документом виплати репарації Україні – це «грабіж золотовалютних резервів рф» і що «росія робитиме все можливе» для недопущення вилучення замороження російських активів.

Що означає для України зазначена Резолюція ООН про відшкодування збитків за наслідки агресії рф, розповів Mind керівник практики вирішення спорів Juscutum Анатолій Рибачок.

Що передбачає Резолюція ООН?

Генасамблея ООН 14 листопада 2022 року ухвалила необов’язкову резолюцію, у якій йдеться про заклик рф до відшкодування збитків, які Україна понесла у зв’язку з військовою агресією рф. Також йдеться про засудження будь-яких порушень Статуту ООН, міжнародного права, зокрема міжнародного гуманітарного права та міжнародного права людини.

Але найголовніше в цій резолюції – це, власне, не сам факт засудження, у цій частині це вже не перша з 2014 року резолюція Генасамблеї.

Найголовніше – це визнання необхідності створення спеціалізованого компенсаційного механізму «для відшкодування збитків, втрат або шкоди, що є наслідком міжнародно-протиправних діянь російської федерації в Україні або проти України».

Як вказується на ресурсі axios.com: «The vote on the non-binding resolution is largely symbolic, but the support for the text is yet another indication of Russia's isolation on the world stage following its invasion of Ukraine».

Читати також: Стягнути з ворога: як бізнесу подати до суду на рф і виграти справу

Як цей документ вплине на Україну?

Об’єктивно, Україна досить довго йшла до цієї резолюції, це спільна робота багатьох українських органів влади, у першу чергу Офісу Президента, Мін’юсту та МЗС. Документ відчиняє двері до запропонованого Мін’юстом варіанту укладення міжнародного договору про створення спеціалізованої комісії та фонду, які, власне, і здійснюватимуть адміністрування процесу відшкодування.

Чому це важливо: за резолюцію проголосували 94 країни, 73 утрималися, 14 висловилися проти (рф, білорусь, Сирія, Малі, Нікарагуа, КНДР та інші (недо)розвинені держави).

Тобто вже зараз можна говорити про наявність 93 союзників (Україна – 94-й голос), які готові до обговорення та напрацювання реального механізму, який дозволить забирати вже арештоване майно рф та її агентів за кордоном, і використовувати його для відшкодування збитків та відбудови України.

Читати також: Повернуть грошима або збудують заново: як зафіксувати пошкодження житла від бойових дій

Що сказала ООН цим документом?

Сказати, що це дуже важливо – усе одно що промовчати.

Це феноменальна подія з погляду права та справедливості. Хоча резолюція і не є обов’язковою – вона показує готовність міжнародної спільноти працювати разом та притягти рф до безпосередньої майнової відповідальності.

Це матиме:

  1. Політичний вплив на рф як державу та її керівництво.
  2. Економічний ефект у вигляді позбавлення рф та її агентів власності.
  3. Військовий аспект, який полягає у зменшенні запасів рф для фінансування продовження ведення бойових дій.

Від вчора можна бути впевненими – механізм стягнення збитків буде створений і запрацює. Для цього є люди й політична воля щонайменше 93 іноземних держав. А отже, рано чи пізно кошти рф стануть новими школами, лікарнями, мостами, дорогами, заводами, ринками тощо, які працюватимуть на благо України та задля її перемоги над ворогом.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло