Передай далі: як у Кабміні пропонують врегулювати процедуру правонаступництва

Передай далі: як у Кабміні пропонують врегулювати процедуру правонаступництва

Які права та обов'язки будуть передбачені для роботодавців

Передай далі: як у Кабміні пропонують врегулювати процедуру правонаступництва
Фото: depositphotos.com

Днями Кабінет Міністрів об'єднав Мінінфраструктури з Мінрегіоном. Нове  Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури є правонаступником майна, прав і обов’язків Мінрегіону, що реорганізується. Проте одною із вразливих ланок цієї процедури завжди лишаються люди, і в цьому процесі немає значення, чи то реорганізовується міністерство, чи комерційна або державна організація. Оскільки питання правонаступництва недостаньо врегульоване, Кабінет Міністрів 29 листопада 2022 зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо правонаступництва у трудових відносинах». Що передбачає документ і яким в уряді бачать нове міністерство, розповіла Mind директорка департаменту кадрового супроводу та HR компанії Nota Group Яна Декусар.

Законопроєкт спрямований на приведення національного законодавства про працю у відповідність до положень Директиви Ради ЄС № 2001/23/ЄС від 12.03.2001 про наближення законодавств держав-членів, що стосуються охорони прав працівників у випадку передачі підприємств, бізнесових структур або частин підприємств, щодо встановлення обов’язку роботодавця повідомляти працівникам про зміну власника підприємства.

Номер і дата реєстрації: 8244 від 29.11.2022.

Ініціатор законопроєкту: Шмигаль Денис Анатолійович

Зміст. Законопроєктом визначається правонаступництво у трудових відносинах, яким є продовження трудових відносин з працівниками у разі зміни власника підприємства, установи, організації, їх реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), зміни власника майна або його частин, що використовуються роботодавцем – фізичною особою у підприємницькій діяльності. У разі такого правонаступництва трудові відносини працівників продовжуються із правонаступником.

Читати також: Лагідна націоналізація: як акціонери Альфа-банку намагаються перетворити його на Sense

Також законопроєктом встановлюється обов’язок роботодавця продовжувати дію трудового договору в разі передачі власником бізнесу або його частин іншій особі, а також інформування роботодавцями працівників та їх представників про:

  • дату (орієнтовну дату) та причини правонаступництва;
  • правові, економічні (технологічні, структурні) та соціальні наслідки правонаступництва, а також дії, які впливатимуть на трудові права працівників.

Передбачено, що правонаступник зобов’язаний письмово або в електронній формі надати працівникам та їх представникам зазначену вище інформацію не пізніше ніж за десять робочих днів до початку дій, які впливатимуть на трудові права та інтереси працівників.

Хто буде в плюсі. Законопроєктом передбачена можливість працівників і їхніх представників ініціювати консультації з роботодавцем щодо причин прийняття рішення про правонаступництво та його правових, економічних і соціальних наслідків для працівників, а також заходів, які планується запровадити для уникнення цих наслідків чи їхнього пом’якшення.

Хто буде в мінусі. Законопроєктом передбачено більше обов'язків роботодавців, починаючи з інформування працівників та їх представників про дату та причини правонаступництва, його економічні, технологічні та структурні наслідки, які впливатимуть на права працівників, завершуючи забов'язанням продовжувати дію трудового договору у разі передачі власником бізнесу або його частин іншій особі.

Читати далі: Пережити «великий шок»: чому весь світ зараз веде дві паралельні війни

Чи є альтернат​ивні законопроєкти? Наразі в українському законодавстві закріплені правові гарантії працівників у випадку зміни власника компанії-роботодавця. Так, у ч. 3 ст. 36 Кодексу законів про працю України закріплено положення про те, що зміна підпорядкованості підприємства, установи, організації не припиняє дії трудового договору.

Зазначена норма була передбачена КЗпП від моменту його прийняття. І хоча з самого початку вона передбачала гарантії для працівників, що працювали на підприємствах державного сектору економіки, від постійної оптимізації державних органів та перепідпорядкування підприємств, що перебували у їх віданні, однак на сьогодні ця норма розповсюджується на всі випадки правонаступництва, у тому числі й у приватному секторі економіки.

Чому ця проблема на часі? Сьогодні питання правонаступництва у трудових відносинах набуло значної актуальності, адже неоднозначна політична та економічна ситуація спонукає власників до продажу їхніх компаній та виходу з українського ринку. Зміна власника компанії  неодмінно має серйозний вплив на працівників, тому питання слід регулювати на законодавчому рівні.

Висновки. Відповідно до Угоди про асоціацію Україна взяла на себе зобов’язання поступово наблизити своє законодавство до права, стандартів та практики Європейського Союзу у сфері зайнятості, соціальної політики та рівних можливостей. Тому цей проєкт закону розроблено для гармонізації українського та європейського законодавства.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло