Ближче ніж здається: як країни Азії планують своє майбутнє у метавсесвіті

Ближче ніж здається: як країни Азії планують своє майбутнє у метавсесвіті

І які ідеї вже втілені в життя і працюють

Ближче ніж здається: як країни Азії планують своє майбутнє у метавсесвіті
Фото: depositphotos

Найчастіше про метавсесвіт говорять як про теоретичну концепцію, що далека від реалій сьогодення. Але чи насправді ситуація виглядає саме так? Денис Логвиненко, Managing Partner Havas Digital Kyiv, розповів Mind у чому полягає суть нової імерсивної реальності, і як cильні держави з регіону Азії вже зараз бачать власну стратегію у цій індустрії.

Читайте також: Онлайн працює: практичне застосування і можливості метавсесвіту

Багато хто з вас хоча б щось та чув про метавсесвіт. Ідея полягає в тому, що людство з часом розбудує паралельний цифровий світ, у якому кожен з нас зможе стати буквально будь-ким завдяки аватарами (віртуальним особистостям). І тут мова йде не про один глобальний метавсесвіт, а про велику кількість різних віртуальних середовищ, які витікають з нашої реальності й прямо впливають на неї. 

Звісно тут не обійтись без AR/VR/MR технологій, котрі, завдяки появі 5G, розвитку переферійних обчислень, хмар і т.д., будуть здатні забезпечити нам абсолютно новий рівень віртуального досвіду.  З кожним роком бачення структури метавсесвіту та складових буде змінюватися разом з технологічним прогресом. І найцікавіше ще попереду.

Та поки науковці та експерти сперечаються з приводу того, що ж нас чекає у далекому майбутньому метавсесвіті, і які ризики існують – деякі країни вже на практиці вивчають як побудувати та інтегрувати метавсесвіт у свою економіку найближчим часом та роблять перші кроки.

Перші на черзі: хто з держав вже формує стратегії метавсесвіту

Спойлер – таких країн не так мало, як може здаватися. Серед них Китай, ОАЕ, Саудівська Аравія, Південна Корея, Британія, Іспанія та інші. Але у цьому матеріалі ми зупинимося саме на країнах Азії, аби дослідити загальний тренд.

Читайте також: АІ-божевілля: 5 підсумків «золотої лихоманки» у сфері штучного інтелекту

Китай

У 2021 році Китайський інститут сучасних міжнародних відносин (CICIR), який є 11-м бюро Міністерства державної безпеки, запустив ініціативу Chinaverse та опублікував звіт «Метавсесвіт і національна безпека». Фактично з цього і почалися активні дії та анонси Китаю щодо планів на метавсесвіт.

Вже у 2022 році в Пекіні відбулася перша конференція скоординованої організації розвитку промислового метавсесвіту. Чим вона важлива? Учасники прийняли статут та організаційну структуру Організації спільного розвитку промислового метавсесвіту, а також було випущено Трирічний план дій з інновацій та розвитку промислового метавсесвіту. Фактично вони проголосили метавсесвіт частиною національної стратегії з побудови цифрової економіки.

А зовсім нещодавно Пекін запустив перший у Китаї патентний пул метавсесвіту. Цей крок дозволяє підприємствам і академічним установам перехресно ліцензувати технології, що відкриває можливість накопичення патентів у ключових екосистемах метавсесвіту.

Також у цьому контексті важливо згадати Шанхай, який також активно просуває тему метавсесвіту. Ще минулого року місто анонсувало свій план інвестувати $1,5 млрд у його розвиток. За їхніми розрахунками це дозволить побудувати економіку метавсесвіту вартістю $52 млрд до 2025 року. План включає в себе розвиток 10 провідних компаній і 100 малих компаній у секторі метавсесвіту, які в результаті запустять 100 продуктів і послуг до того ж року.

Що ще варто знати з особливостей китайського метавсесвіту? Стає очевидним, що майбутній Chinaverse буде дуже суворо врегульованим. Як і інші технології Китай використовуватиме метавсесвіт для просування інтересів і порядку денного КПК. Уряд вже створив навчальний центр КПК на основі імерсивних технологій для виховання цінностей КПК у суспільстві.

Читайте також: 8 технологій, які можуть перевернути бізнес

Саудівська Аравія

До провідних країн у цьому напрямку увійшла і Саудівська Аравія. Тут варто розказати про їхній проект NEOM. Якщо коротко – це футуристичний мегаполіс на узбережжі Червоного моря, вартість якого складатиме $500 млрд. Його ідейним творцем є наслідний принц Саудівської Аравії, а належить проект їхньому Державному інвестиційному фонду.  Керується він через закрите акціонерне товариство NEOM, у яке ще у 2022 році королівство інвестувало $1 млрд тільки на розвиток штучного інтелекту та метавсесвіту.

Варто розуміти, що NEOM – це не одне місто, а цілий регіон, який включає такі основні об’єкти як лінійне місто The Line, центр промислових підприємств Oxagon, гірську місцевість Trojena та острівний курорт Sindalah. Проект зараз знаходиться на етапі побудови, а на його завершення  за приблизними розрахунками піде 50 років.

І саме в рамках NEOM Саудівська Аравія планує створити цифровий мегаполіс-двійник, що дозволить людям жити, працювати й грати в ньому ще до завершення будівництва. Фактично цей регіон буде представлений на цифровій платформі метавсесвітів XVRS, що дозволить поєднати реальний та віртуальний світи. Разом з цим NEOM фокусуватиметься на розвитку автономних технологій, таких як штучний інтелект, робототехніка, IoT та блокчейн.

Паралельно у тому ж році країна запустила Національну стратегію з геймінгу та кіберспорту. Вона спрямована на те, щоб Саудівська Аравія стала глобальним центром у цій індустрії. Прогнозується, що до 2030 року в країні буде створено 39 000 нових робочих місць. Плюс очікується, що за вісім років ця індустрія принесе у ВВП королівства $13,3 млрд. Очікується, що геймінг у метавсесвіті також стане головним компонентом проекту мегаполісів NEOM. Загалом такий потужний вклад у ШІ, метавсесвіт та геймінг/кіберспорт пов’язаний з диверсифікацією економіки королівства в бік нових технологій в рамках стратегічної ініціативи Vision 2030.

До речі, останній звіт Strategy&Middle East, від PwC показав, що потенційний внесок метавсесвіту в економіку країн Перської затоки (GCC) може становити близько $15 млрд на рік до 2030 року, з яких $7,6 млрд припадатиме на Саудівську Аравію та $3,3 млрд на ОАЕ.

Читайте також: Як війна стимулює розвиток нових технологій: кейси для військових, реабілітологів і манікюрниць

ОАЕ

Серед інших країн Перської затоки, які націлилися на розвиток власного метавсесвіту  – Об’єднані Арабські Емірати, про які я вже згадував вище.

У 2022 році влада ОАЕ анонсувала стратегію Dubai Metaverse, спрямовану на розбудову метавсесвіту, який має скласти близько 1%  від загального ВВП. У першу чергу вона стосується таких індустрій, як державні служби, освіта, туризм, нерухомість та ритейл. План також включає в себе подвоєння числа блокчейн-компаній у Дубаї, що дозволить створити 40 000 нових робочих місць у цьому секторі до 2030 року. Плюс до всього Дубай оголосив про план запуску цифрового двійника міста, що допоможе тестувати та запроваджувати важливі рішення віртуально перш ніж втілювати у реальному світі.

Так, наприклад, Міністерство економіки вже відкрило штаб-квартиру в метавсесвіті. Відвідувачі віртуального офісу можуть проводити зустрічі та спілкуватися з іншими відвідувачами через своїх аватарів, підписувати угоди та отримати цілодобову підтримку.

Південна Корея

Південна Корея також має великі плани на метавсесвіт та амбіції стати п'ятою за величиною країною на світовому ринку метавсесвіту до 2026 року. Щоб зробити це реальністю, у 2023 році уряд оголосив, що бюджет, виділений на метавсесвіт, вже складає близько $171,6 млн. У цей процес планують залучити близько 40 000 спеціалістів та 220 компаній, якій спеціалізуються на технологіях метавсесвіту. Що ще варто знати?

У 2021 році країна анонсувала цифрового двійника Сеулу Metaverse Seoul. А вже у січні цього року влада столиці Південної Кореї відкрила цей метавсесвіт для перших користувачів. Зараз у ньому можна прогулятися частиною міста та скористатися деякими державними послугами. Але Metaverse Seoul ще у процесі допрацювання і його фіналізація планується у наступні 4 роки.

Як бачимо, уряди передових країн світу серйозно сприймають можливості майбутнього метавсесвіту і вже почали перегони. Так, стратегії й погляди на майбутнє різняться, але всім вже однозначно зрозуміло, що метавсесвіт може стати потужним інструментом для трансформації економіки та можливостей держав на різних рівнях, включно з адміністративними функціями.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло