Санкції працюють: як Україна бореться за ембарго Європи на російський зріджений газ
І як потрібно продовжувати тиснути на рф
Сучасна політична обстановка породжує гучні дискусії щодо санкцій проти рф, у яких засуджується неспровокована агресія проти України. росія може підтримувати темп війни, зокрема, через те, що її здатність фінансувати агресію доходами від експорту нафти та газу значно в чому збереглася. Ба більше, у галузі зрідженого газу вона навіть посилилася протягом останнього року. Тож питання розширення санкцій і підвищення ефективності вже наявних – це важлива передумова встановлення миру та стабільності на континенті. І в цій боротьбі є позитивні кейси. Про такі приклади, а також про те, чому варто продовжувати боротьбу з рф у цій галузі, розповіли Mind спеціаліст із комунікацій української громадської організації Razom We Stand Максим Гардус і менеджер кампаній ГО Razom We Stand Олег Савицький.
Читайте також: Ні російським алмазам і нафті, а от щодо ЗПГ ще думають. Що передбачає 12-й пакет європейських санкцій проти рф
Боротьба проти видобутку росією газу в Арктиці
Останнім часом ця тема особливо актуальна, зокрема, у зв'язку з рішенням США запровадити санкції проти ключового російського газового проєкту «Арктик ЗПГ-2».
Так, під час брифінгу в Києві 14 листопада на тему «Що відбувається з експортом російського викопного палива» керівниця напрямку мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці Національного агентства України з питань запобігання корупції Агія Загребельна розповіла про те, яких кроків вживають ЄС і США для обмеження експорту газу з рф.
Вона зазначила, що тлумачення цих санкцій залишається питанням, і робота щодо нього триває. Водночас на цьому шляху є конкретний результат: 3 листопада держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що санкції Державного департаменту були запроваджені, серед іншого, проти осіб, причетних до ухилення від санкцій. Новоприйняті санкції спрямовані на фізичних та юридичних осіб, які сприяють загарбницькій війні росії проти України, надаючи агресору вкрай необхідні технології та обладнання з третіх країн. Держдепартамент США запровадив приблизно 100 санкцій, велика увага приділена санкціям проти нафтогазового сектору.
Зараз співпраця з проєктом «Арктик ЗПГ-2», зокрема закупівля виробленого зрідженого газу, може порушити санкції. Це може вплинути на учасників проєкту й покупців газу.
Загребельна зазначила, що, хоча виключення можливі, вони будуть обмеженими й тимчасовими. І це може поставити під питання плани росії стосовно «Арктик ЗПГ-2», який мав значно збільшити експорт газу. Вона висловила сподівання, що європейські компанії утримаються від участі у проєкті, зазначивши, що це питання безпеки для усіх країн.
Проєкт «Арктик ЗПГ-2» поки що не працює, а світ не зазнав катастрофічних наслідків через його відсутність. Вона закликала до уважного ставлення до національної безпеки під час роботи з російськими ресурсами, зокрема з газом.
Завдяки активній роботі українського експертного середовища та громадських організацій LNG нарешті потрапив до санкційних списків ЄС. Однак нові заяви міністра енергетики Іспанії свідчать про те, що ці плани можуть затриматися. Це викликає обурення, особливо враховуючи головування Іспанії в ЄС. Втім наразі ми маємо прийняти цю позицію.
Європа сповнена побоювань щодо цінового шоку, який може виникнути внаслідок заборони на російський зріджений природний газ (ЗПГ). Ніби це може призвести до зростання цін на енергетичні ресурси в ЄС та світі, потенційно спровокувавши економічну кризу. Є також острах, що росія може припинити постачання газу до Європи, що матиме «катастрофічні» наслідки для європейської економіки.
Зараз ЄС намагається збалансувати посилення санкцій проти росії та мінімізацію негативного впливу цих заходів на європейську економіку. Враховуючи це, Євросоюз розглядає запровадження поступової заборони на ЗПГ з росії і можливість надання фінансової допомоги країнам-членам, які найбільше постраждають від цих заходів.
Читайте також: Французька TotalEnergies виграла конкурс на участь у великому катарському ЗПГ-проекті. Що це дасть світовому енергоринку?
Боротьба з перевалкою російського газу в Бельгії
Бельгія протягом останнього року стала важливою ланкою перевалки російського зрідженого газу. На жаль, чисельні методи дипломатичного врегулювання цієї проблеми наразі не принесли результатів. Медійний тиск і звернення громадськості також не посприяли зміні поведінки бельгійського уряду.
Тож Україна змушена застосувати більш жорсткі заходи. 30 листопада 2023 року Національне агентство України з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло бельгійського незалежного оператора газової системи Fluxys до переліку міжнародних спонсорів війни, посилаючись на невідповідність поведінки компанії Керівним принципам ООН з питань бізнесу і прав людини та постійне сприяння експорту нищівного для клімату російського зрідженого природного газу, який забезпечує рф фінансовими ресурсами для війни в Україні.
Незважаючи на триваюче повномасштабне російське вторгнення, бельгійський незалежний оператор газової інфраструктури Fluxys продовжує надавати «Ямал ЗПГ», дочірній компанії «Новатеку», яка безпосередньо причетна до фінансування військової агресії та воєнних злочинів в Україні, послуги зі зберігання та перевалки ЗПГ на своєму терміналі в Зебрюгге. Ці послуги уможливлюють експорт російського ЗПГ на світові ринки й забезпечують «Новатеку» додаткові прибутки та податкові надходження для кремлівського режиму, який скоює незліченні воєнні злочини в Україні. Завдяки фактам, наданим українськими та бельгійськими громадськими організаціями, знайдено достатньо підстав, щоб внести Fluxys до переліку міжнародних спонсорів війни.
Детальний аналіз, проведений Міжнародним інститутом енергетичної економіки та фінансового аналізу (IEEFA) 2022 року, показав, що Fluxys та її акціонери отримували прибуток, сприяючи експорту російського ЗПГ на ринки Азії, Південної Америки та Близького Сходу, особливо в зимові місяці 2021–2022 років, що загострювало європейську енергетичну кризу та збільшувало прибутки «Новатеку».
Репутаційні ризики, пов'язані з включенням до списку спонсорів війни та потенційним зниженням кредитного рейтингу, не єдині для Fluxys. Продовжуючи свою участь в операціях із російським ЗПГ, Fluxys може зіткнутися з ризиком потрапляння під вторинні санкції з боку США, враховуючи, що «Новатек», як повідомляється, безпосередню сприяє російській загарбницькій війні, адже розслідування показують, що охоронців компанії використовували для формування спеціальних військових підрозділів, які брали участь у бойових діях в Україні.
Компанія «Новатек», що належить російським олігархам Леоніду Міхельсону і Геннадію Тимченку, є основним постачальником російського зрідженого природного газу на міжнародні ринки. Міхельсон і Тимченко входять до найближчого оточення владіміра путіна і за допомогою його режиму захопили частки міжнародних компаній у російських нафтогазових проєктах. «Новатек» є найбільшим приватним виробником природного газу в росії. У липні 2014 року компанію було внесено до санкційних списків США й Канади. У 2016 році США запровадили санкції проти кількох дочірніх компаній «Новатеку». 2 листопада 2023 року США запровадили санкції проти проєкту «Арцил ЗПГ 2», який мав подвоїти експортні потужності «Новатеку».
Читайте також: ЗПГ vs вугілля: що більше шкодить клімату? Американські екологи дійшли неочікуваних висновків, які ставлять чиновників у глухий кут
Чому кейс Бельгії такий важливий?
Річ у тім, що логістика російського ЗПГ є дуже вразливою. Це пов'язано з тим, що рф має лише обмежений флот танкерів арктичного класу, які потрібні для перевезення ЗПГ в Арктиці. Крім того, росія залежить від іноземних технологій для виробництва цих танкерів.
Тож, якщо США і ЄС запровадять санкції проти російського ЗПГ, вони зможуть легко перервати логістику цього експорту. США і ЄС можуть зробити це, заборонивши доступ російських танкерів до портів Європи та Штатів. Вони також можуть запровадити санкції проти компаній, які беруть участь у будівництві або експлуатації цих танкерів.
Якщо США і ЄС продовжать запроваджувати санкції проти російського ЗПГ, це може призвести до різкого скорочення експорту газу з рф і відповідно прибутків кремля. Боротьба за впровадження санкцій проти росії в нафтогазовій сфері – справа важка через спротив орієнтованого на співпрацю бізнесу, а також через повільність бюрократії. Проте саме ця боротьба зменшує доходи рфї, які вона спрямовує на війну.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.