Об'єднати бізнес: від теорії до практики

Об'єднати бізнес: від теорії до практики

10 експертних порад для розвитку кластерів в Україні

Об'єднати бізнес: від теорії до практики
Фото: pixabay

В Україні зросла зацікавленість у пошуку ефективних інструментів для підвищення конкурентоспроможності та інноваційності компаній і регіонів. Одним із них може стати об'єднання бізнесу у кластери. Однак на практиці кластерні ініціативи часто стикаються з труднощами у своєму розвитку. 10 порад від українських та міжнародних експертів щодо реалізації потенціалу кластерів, зібрала для Mind спеціалістка зі стратегічних комунікацій Board Grant Office Світлана Бовшовська

У межах програми EU4Business за фінансування ЄС та Німеччини ГС «Український ВудХауз Кластер» втілює проєкт Ukranian clusters development guide, щоб розширити можливості українського бізнесу через розвиток кластерного руху. 

Читайте також: Об'єднатися в кластер: українські підприємці шукають нові можливості для розвитку власної справи

1. Об'єднуйтеся з компаніями суміжних галузей та науковими установами

Об'єднання бізнесу у кластери є одним з інструментів, який здатен допомогти зробити той самий український прорив, що збільшить нашу економіку в рази. У цьому переконаний Андрій Длігач, засновник міжнародної бізнес-спільноти Board, голова Advanter Group, голова Ради Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України, один з ініціаторів створення ГС «Український ВудХауз Кластер» та десятка галузевих консолідаторів усередині Board.

За його словами, саме поєднання різних ланок одного ланцюга створення вартості дає максимальний ефект. Наприклад, у ЄС 40% робочих місць і 87% патентів належить кластерам. Разом ви зможете поглибити перероблення сировини, розробляти інноваційні продукти, ефективніше просувати їх на експорт. Така синергія посилить вашу конкурентоспроможність та принесе більше прибутку.

2. Забезпечте фінансування

Для сталого функціонування кластерів украй важливо забезпечити надійне й диверсифіковане фінансування. Микола Смолінський, президент фундації CEASC, експерт із розробки стратегій та залучення грантового фінансування, тренер в авторських тренінгах і програмах післядипломної освіти, радить не покладатися лише на членські внески чи невеликі гранти, адже це створює фінансову нестабільність.

Експерт радить обов'язково налагодити тісну співпрацю з місцевими органами влади для створення спеціальних фондів підтримки кластерів. Також активно залучайте фінансові установи, банки для надання цільових кредитів під реалізацію ваших ініціатив. Комплексний підхід до фінансування забезпечить стійкість кластерів, можливості для довгострокового планування та розширення діяльності.

3. Налагодьте співпрацю з місцевими органами влади

Для успішного розвитку кластерів потрібно налагодити тісну співпрацю з органами місцевого самоврядування. Адже саме вони можуть стати ключовими партнерами, надавши доступ до ресурсів, інфраструктури та фінансування для реалізації спільних ініціатив.

За словами Анастасії Константинової, експертки з кластерного та економічного розвитку, розробниці кластерних політик в окремих регіонах Європи, зокрема Австрії, Іспанії та Німеччини, чітка мета й бачення є ключовими орієнтирами та єднальним фактором, який мають поділяти й підтримувати всі учасники. Це допомагає направляти зусилля та ресурси на спільну мету.

Щоб подолати стагнацію і забезпечити сталий розвиток кластеру, регулярно опитуйте його учасників про їхні потреби та проблеми. Це допоможе краще зрозуміти реальні виклики бізнесу й відповідно адаптувати стратегію і послуги кластеру. Наприклад, успішний 25-річний розвиток деяких промислових кластерів у Верхній Австрії значною мірою забезпечувався саме гнучкістю в управлінні – постійним моніторингом потреб учасників і вчасною адаптацією програм підтримки. Отже, аби уникнути застою, кластер має бути відкритим до змін та орієнтованим на задоволення актуальних викликів учасників.

Реалістично плануйте свою діяльність, уникаючи нереалістичних амбіцій, рекомендує пані Константинова.

4. Зосередьтеся на реальних завданнях

Зосередитися на розв'язанні реальних проблем бізнесу та галузі радить Ірена Лобоцька, координаторка ключових проєктів Sustainable Infrastructure Cluster (Кластеру сталої інфраструктури). Після зменшення фінансової підтримки з боку ЄС польський кластерний рух переживав значні виклики. Багато кластерів надто залежали від фінансування, не вирішували реальних потреб бізнесу, тому при зменшенні фінансування кластер припиняв існувати. Виживали ті об’єднання, де були активні, залучені учасники та справжня спрямованість на розвиток галузі. Це підкреслює важливість створення кластерів із чіткою метою та зобов'язанням, а не виключно на зовнішні фінансові ресурси. Аналіз проблематики допоможе знайти спільні болючі точки компаній і розробити ефективні рішення.

5. Стратегічне планування

Стратегічне планування служить як компас для організації, направляючи її до досягнення визначеної мети. На цьому наголошує Андрея Тома, менеджерка проєктів Трансільванського меблевого кластеру, озвучуючи такі поради для українських підприємців щодо формування ефективної кластерної стратегії.

Тома наголошує на важливості встановлення чіткої, спільної мети для всіх учасників кластеру, яка має бути сформульована на основі аналізу поточного економічного контексту, потреб зацікавлених сторін і позицій організацій. Стратегія кластеру, яку вона порівнює з його ДНК, розробляється через консультації, анкетування учасників, інтерв'ю з ключовими зацікавленими сторонами, а також ретельне дослідження ринку.

Процес розробки кластерної стратегії, за словами Томи, включає навчання через тематичні майстер-класи й інтеграцію отриманих результатів у конкретні проєкти розвитку кластеру. Важливою є підготовка стратегічного документа, який визначає короткострокові, середньострокові та довгострокові напрямки розвитку. Мета кластеру, що обґрунтовує його існування, визначається спільно всіма учасниками й має враховувати інтереси членів кластеру на різних етапах його життєвого циклу.

Обов'язково використовуйте інструменти та методи, такі, як SWOT-аналіз, PESTEL-аналіз та аналіз ланцюга вартості, щоб зрозуміти зовнішні чинники, що впливають на кластер і його членів.

6. Об'єднання ресурсів і знань у межах кластерів

А також ефективне управління, забезпечать українським підприємствам більшу конкурентоспроможність та інноваційний розвиток. У цьому переконаний доктор Гуннар Мерц, генеральний директор кластерної асоціації Composites United e.V. Він радить зосередитися на побудові чіткої організаційної структури з визначеними ролями та відповідальностями. Важливо створити управлінську раду, яка здійснюватиме стратегічне планування, а також відділи для координації проєктів, комунікацій, фінансового менеджменту й розвитку бізнесу. Особливу увагу слід приділити навчанню та розвитку лідерських навичок, а також використанню сучасних технологій для спілкування і співпраці.

Приєднатися до кластеру означає швидше пройти інноваційний процес і разом досягти успіху.

7. Співпраця учасників кластеру – розвиток регіону

Олег Демчук, голова правління Українського кластерного альянсу, акцентує на важливості бізнесу як основної зацікавленої сторони. Він зазначає, що кластери можуть включати різноманітні бізнеси, наукові інститути, університети, а також органи місцевого самоврядування. Останні часто виступають у ролі агентів розвитку змін. Демчук наголошує на важливості співпраці між різними учасниками кластеру для досягнення економічного розвитку регіону.

Для ілюстрації мотивації до об'єднання у кластери пан Олег наводить приклад «Поділля Fashion Cluster». Тут ключовими факторами є потреба в кадрах, ефективне перероблення відходів і нетворкінг. Він зазначає, що кластери можуть розв'язувати проблеми з кадрами через спільні навчальні програми та використання інноваційних технологій, сприяти циркулярній економіці через перероблення виробничих відходів, а також стимулювати обмін досвідом і розвиток унікальних дизайнерських рішень серед своїх учасників.

8. Спільні ініціативи в дослідженнях та розробках

Лоїк Марін, менеджер європейських міжкластерних проєктів і мереж у конкурентоспроможному кластері «CIMES Auvergne-Rhône-Alpes», наголошує, що кластерні проєкти переважно є спільними ініціативами у сфері досліджень і розробок (R&D) з технологічним рівнем готовності (TRL) від 3 до 8. Вони часто шукають публічне фінансування та характеризуються сильною регіональною присутністю. Процес вибору проєктів у кластері відбувається через три основні етапи, починаючи з фази народження ідеї і завершуючи їх офіційним маркуванням як проєкти відмінності. У Франції оцінка проєктів відбувається за 27 критеріями, зокрема за інноваційним характером та екологічними аспектами.

Марін також зазначає, що конкурентоспроможні кластери в Франції служать інноваційними центрами, сприяючи співпраці й координації різних зацікавлених сторін. Кластери мають гнучкість у методах моніторингу проєктів та є важливими для розвитку регіональної економіки й інтеграції України в європейський простір.

9. Співпраця з науковими та освітніми установами

Співпраця з академічними установами значно підсилює репутацію і легітимність кластерів, забезпечуючи доступ до передових наукових знань та інновацій. На цей аспект радить звернути увагу Майк Річардсон, старший менеджер проєкту OpTecBB e.V. Така співпраця відкриває шлях до розвитку технологій, що перебувають на ранніх стадіях, і стимулює комерційні можливості, виходячи за рамки бюджетних обмежень кластеру. Важливим аспектом є особисті взаємодії та участь у мережевих заходах, які сприяють формуванню міцних зв'язків і підтримці контактів. Співпраця з науковими установами розширює горизонти кластерів, відкриваючи незліченні можливості для наукових досліджень і практичного застосування їхніх результатів.

«Припустимо, ви хочете побудувати ліфт у космос. Багато людей скаже, що таке можливо лише у книжках з наукової фантастики. Але кілька видатних світових науковців вважають це цілком реальною задачею. Тож, як вам зустріти потрібних людей, які мають практичні знання для розробки подібного? Для цього й існують науково-дослідні установи. Вони можуть дати реалістичні очікування щодо того, чи можна це зробити та скільки часу це може зайняти», – розповідає пан Річардсон про співпрацю кластеру з академічними й дослідницькими установами.

10. Використовуйте місцеві переваги та розвивати специфічні галузі

Ольга Трофімцева, пані посол Міністерства закордонних справ України з особливих доручень, координаторка Ради експортерів та інвесторів, українська політикиня, бізнесвумен, докторка аграрних наук, наголошує на тому, що на сучасному етапі розвитку кластерний рух в Україні відчуває значний вплив державного регулювання та міжнародної співпраці. За останні 20 років, кластери перетворилися на ключовий елемент економічного розвитку, зокрема у сфері інновацій. На національному рівні держава визначає загальні умови для кластерів, пропонуючи підтримку й регулювання, спрямоване на посилення їхньої ролі в економіці. Регіональний підхід до кластерної діяльності зосереджується на використанні місцевих переваг і стимулюванні розвитку специфічних галузей. Також важливою є спеціалізація у регулюванні, яка враховує унікальність кожної галузі, від ІТ до агросектору.

Зараз створення кластерів в Україні залежить переважно від приватної ініціативи бізнесу. Проте міжнародний досвід показує, що без підтримки державного управління такі проєкти не можуть бути довготривало успішними. Тому країні потрібна законодавча база для розвитку кластерного руху.

З позитивної динаміки можна зазначити, що на місцевому й регіональному рівнях уже відбуваються поодинокі приклади підтримки. Наприклад, у Хмельницькому виділяються кошти на підтримку кластерів у рамках муніципальних програм, а також є позитивні приклади у Львівській області. Ефективне регулювання кластерів має включати «парасольковий підхід», тобто регулювання на національному рівні, регіональне управління та спеціалізовані норми, що враховуватимуть особливості кожної галузі.

Кластери – ефективний інструмент для розвитку бізнесу й економіки

Отже, кластери в Україні можуть стати потужним важелем для об'єднання бізнесу та влади, розкриття економічного потенціалу країни, інтеграції в європейську спільноту, підтримки малого й середнього бізнесу, подолання кризи та забезпечення стабільного зростання економіки. Розбудова кластерного руху є стратегічно важливою для створення сприятливих умов ведення бізнесу, нарощування експортного потенціалу України та її успішної євроінтеграції. 

Програма EU4Business, підтримана Європейським Союзом та урядом Німеччини, допомагає створити зв'язки між європейськими й українськими компаніями, сприяє відновленню та розвитку бізнесу, навіть у важких умовах війни. Ця програма є втіленням принципу, що Україна, розвиваючи свій потенціал, стає сильним партнером у Європі, забезпечуючи кожному українцю перспективи для кращого життя.

Проєкт втілюється в межах грантового конкурсу із системної підтримки малого й середнього підприємництва на замовлення програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яку спільно фінансують Європейський Союз й уряд Німеччини. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту. Детальніше: www.eu4business.org.ua Грантовий конкурс виконує Фонд розвитку підприємництва, стратегічним виконавцем програми є німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Партнер із виконання – ГС «Український ВудХауз Кластер».

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло