Квиток на дно: як Україна топить російські кораблі
І чим для флоту рф був важливий «Сєргєй Котов», а чим – «Цезар Куніков»

У ніч на 5 березня під удар українських морських дронів потрапив черговий корабель Чорноморського флоту – патрульний катер «Сєргєй Котов». Це один з найновіших кораблів – введений у склад флоту тільки в липні 2022 року. Його ударні можливості дуже скромні – на озброєнні лише одна 76-мм артилерійська установка АК-176МА та зенітний ракетний комплекс ближнього радіусу 3М-47 «Гибка», однак мав доволі непогані характеристики в плані автономності (60 днів) і дальність – в 6000 міль при швидкості у 16 узлів. Зараз невідома доля екіпажу, але, як показує практика, в таких випадках відсоток загиблих доволі великий.
Як зазначили у ГУР МО України, вартість потопленого корабля становить близько $65 млн (а вартість морського дрона, що завдав російському катеру нищівного удару, – $270 000).
Дещо раніше, 14 лютого, Україна спромоглася відправити на дно черговий російський корабель «Цезар Куніков». Він став однією з великих перемог українського війська на морі. Одразу після цього військовий експерт Михайло Жирохов на запит Mind проаналізував, скільки таких суден уже відправлено на гостини до крабів, а також які функції виконував для чорноморського флоту рф «Цезар Куніков». Принагідно хочемо нагадати читачам цей матеріал.
Читайте також: «Івановець» всьо: як українським захисникам вдалося потопити черговий корабель рф
Історично воєнний флот у Чорному морі завжди був більше просто дорогою іграшкою, ніж реальною військовою силою. І це підтвердила російсько-українська війна.
Попри те, що фактично з анексією Криму українській військово-морський флот був розгромлений, після лютого 2022 року іншими силами й засобами українські військові завдати непоправної шкоди корабельному складу Чорноморського флоту рф.
Які кораблі рф потопила чи пошкодила Україна
У перші місяці повномасштабної війни росія втратила відразу декілька плавзасобів, зокрема катер «Раптор» і десантний корабель «Саратов» (ракетним ударом у порту окупованого Бердянська). Однак найсуттєвішою втратою росіян на морі того періоду стала втрата флагмана – крейсера «москва», який пішов на дно після удару протикорабельними ракетами «Нептун» 14 квітня 2022-го. На росії досі заперечують серйозність бойових пошкоджень, дотримуючись версії, що «крейсер затонув під час буксирування в порт призначення в умовах шторму». Загибель членів екіпажу визнали тільки частково.
2022 року росіянці також втратили катери «Раптор», «Серна», буксир «Василь Бех» та ще кілька невідомих суден. Ще декілька одиниць було пошкоджено: ракетний корабель «Самум», десантні кораблі «Новочеркаськ» і «Цезар Куніков», патрульний корабель «Василь Биков», тральник «Іван Голубець» і фрегат «Адмірал Макаров».
У січні 2023 року Україна потопила два російські катери, а від травня Чорноморський флот почав зазнавати серйозних втрат від активності морських дронів: було пошкоджено розвідувальний корабель «Іван Хурс», підбиті 4 катери, великий десантний корабель «Оленегорський горняк» і танкер SIG.
Цікаво, що «Оленегорський горняк» затонув унаслідок атаки на порт у Новоросійську – повідомлялося, що це спільна операція СБУ та ВМС. Хоча росіяни й перекинули пошкоджений корабель до окупованого Севастополя, ймовірно, для ремонту, однак більшість оглядачів дотримуються думки, що він ще не скоро зможе виконувати бойові завдання.
У вересні 2023 року росія втратила два катери, десантний корабель «Мінськ», а також уперше за час війни – підводний човен «Ростов-на-Дону». Останні два судна було пошкоджено внаслідок ракетного удару з повітря по судноремонтному заводу в окупованому Севастополі. Очевидно, що відновленню вони не підлягають.
Крім цього, восени були пошкоджені російський ракетний корабель «Самум», «Аскольд» і «Буян», а також патрульні кораблі «Сергій Котов» і «Павло Державін». У грудні під час атаки на порт в окупованій Феодосії все ж таки було потоплено десантний корабель «Новочеркаськ», «поранений» внаслідок удару по порту в Бердянську в березні 2022 року.
Читайте також: Підводне полювання: що налякало черговий російський корабель під Севастополем
Чого лишилася рф із втратою великого десантного корабля «Цезар Куніков»
Рахунок втрат ЧФ у 2024 році відкрив ракетний катер «Івановець», знищений уночі проти 1 лютого.
І ось 14 лютого був уражений великий десантний корабель «Цезар Куніков». Цей корабель, який був побудований 1985 року в Польщі, пройшов цікавий бойовий шлях, якщо так можна висловитися щодо корабля.
Після відомого маршу-кидку росіян на Приштину в 1999 році та досягнутих за його підсумками угод, корабель брав участь у перекиданні майбутнього російського контингенту у складі KFOR з порту Туапсе до грецького порту Салоніки.
Під час агресії проти Грузії у 2008 році «Цезар Куніков» очолював групу кораблів Чорноморського флоту, які атакували грузинські катери біля узбережжя Абхазії.
Під час російської військової операції в Сирії з 2015 року корабель був активним учасником «Сирійського експреса», перевозячи озброєння, боєприпаси й особовий склад до Сирії та назад.
24 березня 2022 року «Цезарь Куніков» уже потрапляв під удар «Точкою-У» в порту Бердянська, де він із групою інших великих десантних кораблів вивантажував техніку та постачання для угрупування росіян, які наступали на Маріупольському напрямку. Корабель отримав пошкодження, проте був відновлений і знову став до ладу. Як показали подальші події – ненадовго.
Роль великих десантних кораблів для діяльності російського угруповання, яке веде бойові дії на приморському напрямку, важко переоцінити. Вони використовуються насамперед для перевезення боєприпасів, оскільки такий вибухонебезпечний вантаж, за правилами, не можна переміщати Керченським мостом – тільки поромами або великими десантними кораблями (у які можна вмістити десять танків або ж іншу техніку загальною масою до 500 тонн). Так, за інформацією ГУР, на борту «Цезаря Кунікова» перебував вантаж із боєкомплектом.
І ще – після втрат замінити ці кораблі фактично нічим, адже Туреччина закрила протоки Босфор і Дарданелли для проходу будь-яких військових суден після початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року. І судячи з всього, втрати росіян лише зростатимуть – ефективної тактики проти масованих ударів морських дронів вони так і не винайшли, а українські дрони постійно розвиваються, підвищуючи бойову ефективність.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.