«Івановець» всьо: як українським захисникам вдалося потопити черговий корабель рф
І яке значення цей катер мав для російського флоту

Уночі проти 1 лютого підрозділи ГУР знищили ракетний катер «Івановєц» чорноморського флоту рф. Зазначений удар став черговою перемогою України на морі. Яке значення мало це судно для флоту країни-окупнта та як українські військові змогли дотягнутися до чергової цілі противника, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.
Читайте також: «У майбутньому війни диктуватимуть і вестимуть дрони, і в бій їх поведе штучний інтелект». Як війна в Україні прискорює ШІ-революцію бойових безпілотників
Ситуація на Чорному морі для російського чорноморського флоту протягом двох років широкомасштабного вторгнення пройшла шлях від повного панування до того моменту, коли майже кожен вихід бойового корабля закінчується або його втратою або важкими пошкодженнями. З іншого боку, Україна, яка після анексії Криму в 2014-му втратила практично всі військово-морські спроможності, а після лютого 2022 року взагалі все, змогла знайти можливості асиметричної відповіді у вигляді абсолютно нової зброї – безекіпажних дронів-камікадзе.
Україна відправила черговий російський корабель на... гостину до риб
І яскравий приклад – знищення вночі проти 1 лютого морськими дронами зі складу одного з підрозділів ГУР МО України ракетного катеру проєкту 1241.1 «Івановєц». Катер був уражений поблизу озера Донузлав, що розташоване на узбережжі тимчасово окупованого Криму.
Якщо проаналізувати всі наявні факти в інформаційному просторі, то можна з'ясувати, що російський корабель було уражено трьома дронами: перше влучання було о 03:42, а згодом ще два – протягом 5 хвилин. Після кількох спроб врятувати судно екіпаж почав евакуацію, а сам катер остаточно затонув о 04:46 ранку. Доля екіпажу достеменно невідома, але очевидно, що «двохсоті» точно є.
Власне катер не така вже сучасна посудина, адже його спустили на воду 1989 року. Більшість його «однокласників» уже списали. Основна зброя катера (протикорабельні ракети П-15 «Терміт») не являє небезпеки для флоту НАТО. Однак у сучасних реаліях, коли поповнювати корабельний склад чорноморського флоту кремль не має можливості, втрата будь-якого «вимпела» для росіян є дуже болісною.
Нагадаємо: Туреччина перекрила пролив Босфор для проходу будь-яких військових кораблів на період російсько-української війни.
Читайте також: Мис «Доброї волі»: чому росія відмовилася від острова Зміїний
Як окупанти втратили пильність
Перш за все після втрати острова Зміїний і так званих «вишок Бойко» з оглядовими радарами росіяни не спроможні повноцінно контролювати українське судноплавство в північно-східній частині Чорного моря. Вони намагались для цього організувати патрулювання, однак для відкритого моря і режиму 24/7 потрібно більше суден, ніж ті, які є у складі чорноморського флоту рф. Після ж втрати флагмана – крейсера «Москва» – російське командування втратило і єдину систему протиповітряної оборони. Саме на «Москві» були розташовані найбільш далекобійні ЗРК морського базування. Наступні декілька зухвалих рейдів українських спецпризначенців змусили окупантів відволікати сили і для патрулювання узбережжя – найімовірніше, саме це завдання виконував і екіпаж знищеного «Івановця».
Нині ж «на сцені» з’явилися й українські морські дрони. Першу їхню появу росіяни відверто проігнорували. Коли у вересні 2022 року на берег викинуло такий дрон, то російські спеціалісти відверто глузували, говорячи про «байдарку з гранатой». Однак у подальшому вони були змушені змінити свою думку: вже 29 жовтня наші дрони здійснили вражаючий наліт на «святая святих» – бухту Севастополя.
І знову, оскільки жоден корабель втопити не вдалося, росіяни обмежилися встановленням додаткових бонових загороджень – і все. Щодо атак у відкритому морі, то вважалося, що швидкість апаратів настільки мала, що будь-який корабель зі своїх гармат і кулеметів зможе відбитися від десятка дронів.
Читайте також: Підводне полювання: що налякало черговий російський корабель під Севастополем
Українські дрони відтепер на суші, на воді й незабаром – під водою
Але прогрес у розвитку морських дронів не стояв на місці, і дуже скоро вони стали реальною бойовою силою. Лише протягом 2023 року були ураженні ракетоносії «Самум» і «Павел Державин», танкер SIG, великий десантний корабель «Оленегорский горняк», пошкодження отримали буксир «Николай Мур» та розвідувально-гідрографічний корабель «Владимир Козицкий». І це без урахування подій 17 липня 2023 року, коли апарати Sea Baby було використано для того, щоб серйозно пошкодити Керченський міст.
Станом на 17 листопада 2023 року вважається, що наші морські дрони знищили 15 російських кораблів і пошкодили ще 12 із моменту широкомасштабного вторгнення у 2022 році.
Ба більше, новітні українські дрони навчилися не лише знищувати ворога тараном, а й відбиватися від супротивника. Так, у грудні 2023 року видання «Українська правда» оприлюднило відео, на якому зафіксовано залповий пуск ракет невідомого типу біля севастопольської бухти по російському катеру, який вийшов на перехоплення чергового морського дрону типу Sea Baby. Всього на 16 секундному відео можна нарахувати 11 пусків ракет.
Згодом з’явилося ще декілька фото, з яких можно зробити висновок, що новий варіант морського дрону отримав від двох до шести транспортно-пускових контейнерів, зовні схожих на динамореактивні гранатомети РПВ-16 вітчизняного виробництва. Їхня ефективність в умовах динамічного морського бою викликає деякі сумніви, але очевидно, що це єдиний вид озброєння незахідного походження, який доступний для встановлення.

Еволюція українських морських дронів
Нагадаємо, що наші союзники досі доволі різко реагують на використання їхньої зброї по цілях на території рф або в міжнародних водах. Якщо ж говорити про дрони, то з огляду на світовий досвід наступним кроком може бути встановлення протитанкових ракетних комплексів із наведенням за лазерним променем, адже виробництво тих же «Корсарів» або «Стугни» у нас налагоджено.
І імовірно, це лише початок – українські інженери вже працюють над флотом підводних дронів. У відкритих джерелах можна знайти інформацію мінімум про два таких проєкти. Це Toloka TK-150 довжиною всього 2,5 м і «Марічка». Останній – довжиною 6 м та має 1 м у діаметрі. Розробники стверджують, що цю модель можна використовувати не тільки для нанесення шкоди військовим кораблям і мостам, а й для збору розвідданих та транспортування вантажів.
Поки що про реальні результати говорити зарано, але очевидно, що процес триває і поступово пришвидшується. Отже, дуже скоро ми зможемо побачити ще більше кадрів палаючих і тонучих російських кораблів та суден.
Загалом слід зауважити, що комбіновані атаки України на чорноморський флот росії (а крім морських дронів, дуже часто долучаються і ракети Storm Shadow авіаційного базування) зберегли морські шляхи в регіоні. Останні звільнені, зокрема, для відновлення постачання зерна, що є життєво важливими для української економіки. Удари безпілотників також позбавили росію можливості масовано запускати ракети «Калібр» по українській території з кораблів і послабили оборону Криму. Якщо підсумувати вищезазначене, загалом послаблення позиції рф у Чорному морі – символічна, економічна та військова перемога України.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.