mind
Чинити перешкоди: чому бізнес воює з УЗ через ремонт вагонів

Чинити перешкоди: чому бізнес воює з УЗ через ремонт вагонів

І хто на цьому може заробити

Цей матеріал також доступний російською
Чинити перешкоди: чому бізнес воює з УЗ через ремонт вагонів
Фото Shutterstock

У п'ятницю ввечері, 24 листопада, у будівлю по вулиці Тверській, 5, до офісу в.о. глави ПАТ «Укрзалізниця» Євгена Кравцова приїхали представники Попаснянського вагоноремонтного заводу (ВРЗ), місцевих органів самоврядування міста Попасна Луганської області та керівництво компанії «Лемтранс» – одного з основних замовників цього ВРЗ. Гості хотіли переконати керівництво УЗ продовжити договір оренди на Попаснянському ВРЗ, який 10 років тому залізниця передала трудовому колективу. Його термін спливає через місяць.

Того вечора конкретного рішення щодо Попаснянського ВРЗ так і не отримали. Але в УЗ не приховували, що думають про те, аби повернути це підприємство під своє управління. Минулого року залізниця ініціювала масштабну програму ремонту рухомого складу – потужностей для ремонту вагонів стало не вистачати.

Про ринок. Парк вантажних вагонів УЗ зношений більш ніж на 90%. У піковий час перевезень – зазвичай з вересня по січень – вагони в дефіциті. На швидке і масштабне оновлення парку в УЗ грошей немає, тому там вирішили сконцентрувати сили на плановому ремонті – це дешевше.

Плановий – це деповський і капітальний ремонти. За нормативами, деповський ремонт вантажного вагона мають проводити кожні три роки, капітальний – кожні 10–12 років (але терміни можуть бути значно більшими або меншими, залежно від типу вагона).

Ще є поточний ремонт – його проводять за фактом поломки. Ремонтують вагони в депо і на ВРЗ. Загалом, за даними залізниці, у ремонті задіяно дев'ять приватних підприємств, три заводи і 26 депо «Укрзалізниці».

Парк вантажних вагонів

Разом В експлуатації Середній вік (років)
Вантажні вагони УЗ 169 000 70 500 26
Вантажні вагони (приватні) 65 000 53 000-55 000* 14

Дані: «Укрзалізниця»
*Оцінка: Mind

Про плани. За підсумками 2016 року вагоноремонтні підприємства відремонтували близько 40 000 вагонів, це приблизно 30% діючого парку вантажних вагонів (включаючи вагони з приватного парку). За підсумками дев'яти місяців цього року – 32 000 вагонів, що склало приблизно 23,5% парку. За словами Олега Мотина, начальника департаменту вагонного господарства «Укрзалізниці», наступного року підприємства залізниці відремонтують близько 20 000 своїх вантажних вагонів і близько 16 000–18 000 вагонів приватних компаній. Усього, згідно з планами розвитку УЗ на 2017–2021 роки, на ремонт і модернізацію вантажних вагонів залізниця планує направити 6,5 млрд грн.

Плани УЗ по ремонту вантажних вагонів на 2017-2021 роки

Відремонтує (од.) Витратить (млрд грн)
Ремонт та модернізація вантажних вагонів 46 028 6,5

Джерело: «Стратегія розвитку ПАТ «Укрзалізниця» на 2017-2018 рр.», яка була презентована керівництвом залізниці 12 вересня 2017 року під час круглого столу з учасниками транспортного ринку

У чому проблема? Вагоноремонтні підприємства, як приватні, так і державні, працюють з високим завантаженням і не встигають перекривати запити на ремонт. «Ми завантажені майже на 100%, завод працює в дві зміни», – каже Ігор Козачок, головний інженер Жмеринського вагоноремонтного заводу ТОВ «Експрес».

«Через високе навантаження наші підприємства призупинили роботу з приватними замовленнями, ми ремонтуємо в першу чергу свої вагони», – зізнається Євген Кравцов. Це встигли відчути власники приватного парку: в період пікових навантажень з перевезень у них виникають складнощі з оперативним ремонтом – вагони (кузов) часто пошкоджуються під час завантаження/розвантаження в портах. Крім цього, в останні кілька років почастішали випадки крадіжок деталей з вагонів. Наприклад, минулого року в компанії «Лемтранс» через це було пошкоджено 5160 вагонів – приблизно 25% парку компанії.

Хто винен? Версія УЗ. На залізниці вважають, що нинішня проблема – наслідок непродуманої лібералізації ринку. «Коли відкривали залізничну інфраструктуру для приватного парку, ніхто не ставив завдання перед приватниками створювати власні бази обслуговування рухомого складу. Це зробили тільки ті компанії, у яких великий парк вагонів, але їхні потужності розраховані під власні потреби. А інші не вирішили це питання, і зараз у них проблеми з оперативним ремонтом», – вважає Євген Кравцов.

В Україні лише два вантажовідправники побудували власні цехи з ремонту вагонів – Ferrexpo (ДП «Ферротранс») і Aurum Group, колишня Inter Car Group (ТОВ «Агрегатбуд»). Проектна потужність цеху Ferrexpo розрахована на 100 вагонів деповського ремонту на місяць. Компанія на власній ремонтній базі робить 25% ремонтів вагонів компанії від загальної кількості відремонтованих (≤ 200 одиниць) в обсязі деповського ремонту та 100% поточних ремонтів (через брак персоналу цех працює тільки в денну зміну, на 50% потужності). У будівництво цеху Ferrexpo вклала близько 20 млн грн.

«Агрегатбуд» може ремонтувати до 1000 вагонів на рік – в оперативному управлінні компанії близько 500 піввагонів.

Хто винен? Версія бізнесу. Власники приватного парку кажуть, що будувати власні потужності для ремонту своїх вагонів – невигідно. «Будівництво депо вимагає великих інвестицій. Для власника парку з 3000–4000 вагонів інвестувати в депо недоцільно (левову частку приватного парку формують компанії з парком до 500 вагонів. – Mind)», – каже Володимир Мезенцев, гендиректор компанії «Лемтранс». Керівник компанії вважає, що існуюча ремонтна база УЗ в змозі покрити запит ринку – питання в ефективності управління та оновленні потужностей.

У Ferrexpo кажуть, що будували власний цех з ремонту вагонів для того, щоб мінімізувати перебування власних вагонів у ремонті на підприємствах УЗ, а як окремий бізнес цей напрямок не розглядали. «Ми завжди мали відношення до залізничного транспорту – у нас досить велика кількість технологічного залізничного транспорту. Тому для нас це було фізично і економічно виправданим», – пояснює Дмитро Спатарь, заступник голови правління Полтавського ГЗК з комерційних питань (підприємство входить у Ferrexpo).

Як розвиватиметься ситуація? Найближчим часом у вагоноремонтний бізнес прийдуть нові гравці, але це буде не будівництво нових підприємств, а новий вид послуги підприємств, пов'язаних з вагонобудуванням. За інформацією Mind, в «Укрзалізниці» зараз розглядають заявки на отримання ліцензії на деповський ремонт вагонів від «Полтавхіммаш», Крюківського вагонобудівного заводу і криворізького Дизельного заводу – підприємства випускають вантажні вагони. Вихід нових гравців трохи знизить навантаження з деповського і капітального ремонту рухомого складу, але повністю проблему не вирішить.

Ремонт железнодорожных вагонов
Фото Shutterstock

Довідка: хто ремонтує вагони*

 • ТОВ «Експрес», Жмеринка Вінницької області (кінцевий бенефіціарний власник Віктор Жеребнюк)
 • ДП «Ферротранс» (Ferrexpo), Горішні Плавні Полтавської області, може ремонтувати лише власний парк вагонів
 • ПАТ «Дніпровагонрембуд», Дніпро (належить бізнесмену Леоніду Юрушеву)
 • ДМЗ «Карпати», Новий Розділ Львівської області (кінцевий бенефіціарний власник Євген Погребняк)
 • ТОВ «Агрегатбуд» (Aurum Group), Рубіжне Луганської області
 • ВЧД Волноваха ТОВ «Лемтранс» – «Лемтранс» орендує у ПАТ УЗ
 • ВЧД Днепродзержинск ТОВ «Лемтранс» – «Лемтранс» орендує у ПАТ УЗ, може ремонтували лише вагони з власного парку
 • ТДВ «Попаснянський ВРЗ» – трудовий колектив орендує у ПАТ УЗ 
 • ПАТ «Дніпровагонмаш», м. Кам'янське́ Дніпропетровської області (група «ТАС»)
 • Філія ПАТ «Укрзалізниця» Панютинський ВРЗ, смт Панютино, м. Лозова Харківської області
 • Філія ПАТ «Укрзалізниця» Дарницький ВРЗ, Київ
 • Філія ПАТ «Укрзалізниця» Стрийський ВРЗ, м. Стрий Львівської області

*Також ремонт вагонів виконують 26 ДЕПО ПАТ «Укрзалізниця».

Дані: ПАТ «Укрзалізниця»,  аналітична система YouControl, відкриті джерела.


Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті