Спроба №5: ДАБІ вп'яте заборонила BD Holding будувати «Празький квартал – 2»

Спроба №5: ДАБІ вп'яте заборонила BD Holding будувати «Празький квартал – 2»

Чи можна побороти будівельне свавілля законними методами

Цей матеріал також доступний російською
Спроба №5: ДАБІ вп'яте заборонила BD Holding будувати «Празький квартал – 2»
Фото novostroyki.lun.ua

Департамент Державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) у Київській області вимагає зупинити роботи зі зведення житлового комплексу «Празький квартал – 2», які ведуться фізичною особою Костянтином Куксою під брендом BD Holding. За останні півтора року – це п'ятий припис Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) щодо припинення будівництва даного об'єкта, виданий через грубі порушення норм містобудівного законодавства (акт №Т-2411).

Забудовник проігнорував вимоги влади: хоча припис виданий ще 24 листопада і набув чинності 5 грудня, роботи на об'єкті тривають щодня, що підтверджено фото- і відеоматеріалами. Чому місцеві жителі налаштовані проти скандальної забудови, хто дозволяє забудовнику продовжувати зведення об'єкта і чому покупці квартир у «Празькому кварталі – 2» можуть залишитися ні з чим – на ці та інші питання шукав відповіді Mind.

Чому будівництво «Празького кварталу – 2» є незаконним? 7-секційний 11-поверховий житловий комплекс «Празький квартал – 2» на 1093 «квартири» був запроектований на земельній ділянці площею 2,5 га, яка кілька десятиліть тому була яром. Місцеві жителі там випасали худобу, а пізніше він перетворився на звалище промислових відходів заводу «Електронмаш». До початку нинішнього тисячоліття 15-метровий шар сміття був законсервований і огороджений бетонним парканом. А цільове призначення цієї ділянки передбачало максимум будівництво та експлуатацію підсобних промислових приміщень – наприклад, складів.

Але забудовника це не зупинило. Лише через півроку після початку там будівельних робіт депутати Петропавлівської Борщагівки проголосували за зміну цільового призначення землі, навіть не провівши екологічну експертизу, яка визначає наявність або відсутність токсичного фільтрату. Серед інших грубих порушень забудовника:

  • перевищення допустимої щільності забудови земельної ділянки (у малих містах – 110–170 осіб/га, у містах-мільйонниках – 450 осіб/га, за фактом перевірки – 528 осіб/га);
  • недотримання санітарної та протипожежної відстані до сусідніх житлових будинків (за законом, не менше висоти будинку, що будується, тобто 33 м, у реальності – 15–18 м до приватних житлових будинків та 7 м – до підсобних приміщень приватних домогосподарств);
  • заниження категорії складності об'єкта з 5-ї (передбачає отримання дозволів на будівництво) до 3-ї, а також відсутність повного пакету проектної документації;
  • недостатня кількість паркомісць, дитячих, господарських та спортивних майданчиків;
  • наявність семи містобудівних умов і обмежень (МБУО) на одну земельну ділянку (згідно із законом, одні МБУО на ділянку).

Чим загрожує будівництво місцевим жителям? Місцеві жителі впевнені, що введення в експлуатацію побудованого з порушеннями комплексу на 1100 квартир призведе до появи понад тисячі автомобілів, для яких, як встановила перевірка ДАБІ, за проектом немає паркомісць. Тобто мешканці комплексу паркуватимуть свої автівки під стінами приватних будинків на вузьких вулицях. Крім того, уже зараз виїзди з сіл у години пік представляють суцільний дорожній затор, який з кожним днем стає все більшим через неконтрольовану забудову Петропавлівської та Софіївської Борщагівки. Може посилитися і без того критична ситуація в соціальній сфері: вже зараз школи і дитячі садки не можуть вмістити всіх бажаючих, а нові не будуються, бо вся вільна земля забудовується житлом.

Також жителі побоюються, що введення в експлуатацію комплексу спровокує перевантаження інженерних мереж (падіння напруги в електромережі та тиску в газових магістралях). А забудовник замість того, щоб побудувати каналізаційний колектор, як прогнозують активісти, скидатиме фекалії в місцеву річку або зливову каналізацію, як це вже зафіксовано в кримінальній справі №22017000000000278, яку веде СБУ за фактом екоциду («Празький квартал – 2» фігурує в цій справі разом з іншими проблемними комплексами BD Holding).

Чи намагалися місцеві жителі домовитися із забудовником? Позиція жителів сіл, домоволодіння яких виявилися в безпосередній близькості до споруджуваного комплексу, проста. «Ми не проти будівництва. Але будуйте за законом, з дотриманням норм висотності, відстаней від існуючих будівель, щільності населення», – анонімно кажуть активісти. Утім, на їхнє переконання, якщо житловий комплекс буде забезпечений достатньою кількістю паркомісць і дитячих майданчиків, як вимагають будівельні норми, то на існуючій ділянці буде неможливо побудувати 11-поверхові будинки. Вони тут просто не помістяться.

Зустрічі жителів з представниками забудовника незмінно закінчувалися фіаско. «Ви думали, що оселилися в тихому куточку? Вам не пощастило. До вас прийшла Троєщина», – заявив на зустрічі з місцевими жителями в березні 2016 року юрист BD Holding Максим Татаров. «Ми не раз стикалися з подібними конфліктами. Зараз вас 60 осіб, через місяць буде 30, ще через місяць залишиться 10. Трьом, найскандальнішим, ми дамо квартири. На тому всі протести завершаться. Ми все одно побудуємо те, що захочемо», – пояснював на одній із зустрічей чоловік, який назвався представником забудовника. «Огородимо комплекс гарними кованими гратами, посадимо високі туї, встановимо хвіртку, щоб місцеві жителі могли ходити на дитячий майданчик, – вмовляв Максим Татаров. – Але про зміну проекту не може бути й мови».

Чому незаконне будівництво триває? Нинішній припис ДАБІ про припинення будівництва – четвертий за останні півтора року. Ще раз ДАБІ анулювала декларації на початок будівельних робіт, що також передбачає автоматичну заборону на ведення будівництва. ДАБІ також вимагала привести ділянку в початковий стан (тобто знести вже існуючі будівлі) і подала відповідний судовий позов до забудовника.

Зі свого боку забудовник вибрав тактику відтягування часу: намагався не пускати перевіряючих на об'єкт, відмовлявся надавати документацію, ігнорував приписи про припинення, що зафіксовано інспекторами Департаменту ДАБК у Київській області. «Зводили по поверху на тиждень, працювали навіть вночі. Якесь обладнання гуло так голосно, що спати було неможливо. А коли приїжджали перевіряючі з архітектурно-будівельної інспекції, робочі, як таргани, ховалися по підсобках і вагончиках, на бігу знімаючи помаранчеві жилети і каски», – розповів Mind місцевий житель Павло.

А судді – що? Утім, найбільший внесок у продовження визнаного незаконним будівництва зробили судді Київського окружного адміністративного суду, до послуг яких регулярно звертається забудовник. Винесені на його користь вердикти можуть увійти в підручники. Наприклад, суддя Сергій Дудін у грудні 2016 року прийняв рішення не тільки призупинити дію наказу і розпоряджень ДАБІ (про припинення будівництва), але і «заборонити службовим особам Департаменту ДАБІ в Київській області зупиняти роботи з будівництва об'єктів комплексу «Празький квартал – 2» (справа №810/4227/16). Іншими словами, Сергій Дудін заборонив вищому контролюючому органу в сфері будівництва виконувати свою роботу. «З таким самим успіхом можна, наприклад, заборонити Державній податковій інспекції стягувати податки, Міністерству оборони – захищати країну від агресора, а поліції – ловити злочинців», – вважає юрист, який побажав залишитися неназваним.

Ще одіозніше рішення виніс суддя Андрій Балаклицький, який не лише визнав протиправними рішення ДАБІ про анулювання декларацій на початок будівельних робіт, а й дозволив забудовнику вести незаконні роботи практично вічно (справа №810/1273/17). «Я не фахівець у будівництві й не можу зрозуміти, хто правий – Департамент ДАБК або забудовник, і до якої категорії належить об'єкт. Нехай все вирішить незалежна експертиза», – логічно заявив він під час засідання суду. У підсумку в квітні 2017 року він зобов'язав забудовника замовити і оплатити експертизу, до появи висновків якої дозволив забудовнику вести роботи. Єдиний нюанс: суддя «забув» указати в рішенні терміни проведення експертизи, завдяки чому забудовник спокійно веде роботи і понині, а експертиза за дев'ять місяців навіть не почалася. «Ми зверталися в організацію, яка повинна провести експертизу проекту. Там повідомили, що замовник заплатив аванс лише наприкінці серпня (через п'ять місяців), а необхідні документи не надав», – розповів Mind місцевий житель Олександр.

Рішення судів не забороняють Департаменту ДАБК проводити нові перевірки забудовника, знову виявляти порушення і зупиняти будівництво. Але замовник будівництва комплексу «Празький квартал – 2» Костянтин Кукса незмінно виграє позови проти ДАБІ, які, за збігом обставин, останнім часом розглядає один і той же суддя – Сергій Лапій (справа №810/2596/17, саме він розглядає справи і по іншому об'єкту BD Holding – «Ехо Парк». – Mind).

Примітно, що всі троє зазначених суддів раніше ставали фігурантами внутрішніх розслідувань. Наприклад, у жовтні 2015 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України вирішила відкрити дисциплінарні справи стосовно трьох суддів Київського окружного адміністративного суду – Балаклицького Андрія Івановича, Дудіна Сергія Олександровича і Лапія Сергія Миколайовича. А влітку 2016 року комісія відсторонила від виконання правосуддя Андрія Балаклицького на шість місяців, а Сергія Лапія – на чотири місяці, і призначила їм кваліфікаційну оцінку. Ця ж комісія призупинила дисциплінарну справу проти Сергія Дудіна. У квітні 2017 року, через кілька днів після винесення рішення на користь забудовника, Андрій Балаклицький вчергове був відсторонений від правосуддя на підставі рішення Третьої Дисциплінарної палати.

Яким чином забудовник вибирає суддів? Щоб справа потрапила на розгляд до судді, що лояльно ставиться до «витівок» забудовника, останній навчився віртуозно обходити електронну систему розподілу справ. Для цього адвокат будівельної компанії кожен раз подає кілька написаних під копірку позовів, які розподіляються електронною системою по різних суддях. Після цього забудовнику залишається заплатити державне мито лише за позовом, який потрапив до «потрібного» судді. Решта ж позовів не розглядаються через відсутність оплати держмита.

Навіщо забудовнику відтягувати час, якщо будівництво все одно залишається незаконним? Судові рішення можуть призупинити дію наказів і розпоряджень ДАБІ, але не змінюють суті. Існують фізичні величини – відстань (довжина), площа, щільність – якими вимірюються будівельні норми, а отже, законність або незаконність будівництва. Тому, згідно із законом, введення в експлуатацію об'єкта неможливе. А прецеденти введення в експлуатацію житлових будинків за рішенням суду в Україні поки невідомі.

Проте відтягування в часі дозволяє забудовнику не тільки зводити будинки, а й продавати в них квартири, покупці яких автоматично стають заручниками конфлікту. Саме інвестори виступають «ударною силою» забудовника, оскільки вимагають дати їм квартири за будь-яку ціну. Нагадаємо, за такою ж схемою працював скандально відомий київський забудовник Анатолій Войцеховський, інвестори незаконних будівництв якого досі вимагають узаконити їхні будинки. Кінець кінцем єдина мета забудовника – продати квадратні метри. Якщо в майбутньому комплекс так і не введуть в експлуатацію, інвестори «Празького кварталу – 2» можуть залишитися зі своїми проблемами один на один.

Чи тиснуть на місцеве населення? Багато жителів Петропавлівської та Софіївської Борщагівки, що брали участь у протестах проти будівництва, отримували погрози фізичної розправи. «Похоронні марші по телефону, електронні листи... Мені навіть радили готувати труну метрової довжини», – розповідає журналіст і молода мама Валентина Аксьонова, яка активно протестує проти іншого будівництва компанії BD Holding – комплексу «Ехо Парк». «За однокімнатною квартирою в «Празькому кварталі – 2» у нас стоїть черга з людей, готових убити будь-кого, хто заважатиме цьому будівництву», – якось заявили в телефонній бесіді місцевому жителю Олександру Сенчугову.

Попытка №5: ГАСИ в пятый раз запретила BD Holding строить «Пражский квартал-2»
ЖК «Празький квартал – 2»

Фото novostroyki.lun.ua

Протягом року невідомі спалили декілька автомобілів місцевих активістів, а також авто юриста Олександра Дядюка, який відстоював в судах інтереси селян. А Олександру Сенчугову закинули у двір коктейлі Молотова, через що його будинок мало не згорів. Перед одним з судових засідань Олександра Дядюка по-звірячому побили, що, як і підпали, зафіксовано поліцією. Хоча всі постраждалі запевняють, що напередодні підпалів отримували погрози з вимогою припинити виступи проти забудовника, замовник будівництва – Костянтин Кукса – не бачить збігів. У сюжеті одного з українських телеканалів він заявив: «Можливо, вони самі підпалювали свої машини?»

Зв'язки між терором місцевого населення і забудовником не бачить і Національна поліція. В інформаційному запиті Mind поцікавився, чи об'єднані чотири заяви про умисні підпали автомобілів у одне провадження? Адже у всіх випадках почерк злочинців був ідентичним, а всі постраждалі є активістами руху проти будівництва. Однак з письмової відповіді заступника начальника відділу комунікацій Національної поліції Я.Ф. Неруш випливає, що «у двох випадках підозри не оголошувалися, а по інших двох кримінальних провадженнях досудове розслідування не проводиться».

Як з місцевих жителів намагаються зробити злочинців? Восени цього року горів кіоск, в якому був розташований відділ продажів компанії BD Holding. Забудовник моментально звинуватив у цьому супротивників своїх будівництв. Щоправда, самі жителі сіл дотримуються протилежної думки. «Підпалювати власний незастрахований автомобіль не буде ніхто. А ось підпалити і швидко загасити власний ларьок, щоб звинуватити в цьому активістів, цілком можливо», – кажуть вони. Але якщо це правда, навіщо забудовнику погрожувати місцевим жителям, якщо його комплекси все одно будуються?

Причина – не спадає активність громадян, які дійсно чинять моральний тиск на ДАБІ, змушуючи контролюючий орган виконувати свою роботу, звертаються в різноманітні правоохоронні органи і органи влади, намагаючись надати своїм діям максимального розголосу. Кожна стаття в пресі або сюжет на ТБ так само, як і припинення будівельних робіт, скорочує потік покупців квадратних метрів, а разом з ними – грошей. Кожне рішення суду, яке скасовує наказ ДАБІ, також передбачає витрати.

Наприкінці жовтня в будинках цілого ряду громадян були проведені обшуки. Люди без розпізнавальних знаків у касках, бронежилетах, балаклавах і з автоматами в руках вривалися до будинків, вибиваючи ногами всі двері. Вони не показували ордерів, не давали зателефонувати, не допускали адвокатів. Так розповідалося про цю подію в сюжеті одного з українських телеканалів. Так само описали цю подію постраждалі на своїх сторінках у Facebook.

Офіційна причина обшуків – кримінальна справа, відкрита за заявою замовника будівництва комплексу «Празький квартал – 2» Костянтина Кукси (справа №12017000000001215 от 27.07.2017). У заяві він указав, що місцеві жителі блокують йому будівництво, звертаючись до судів і органів влади. Слідчому судді Печерського районного суду В.А. Писанцю вистачило цієї заяви, щоб дозволити обшуки в будинках жителів села. Як написав на своїй сторінці у Facebook юрист Олександр Дядюк, у квартирі якого також був проведений обшук, 24 жовтня слідчий суддя Печерського районного суду своєю постановою ліквідував конституційне право громадян України на звернення до судів та органів влади. «Насправді всі суди проходили за позовами Костянтина Кукси до ДАБІ, а місцеві жителі виступали третьою стороною. Але не це головне. Тепер кожен, хто напише скаргу на дії будь-якого забудовника або подасть позов – є злочинцем», – констатує Олександр Дядюк.

У ході обшуків була конфіскована не тільки оргтехніка, а й... усі документи щодо судових справ та звернень до органів влади з приводу незаконного будівництва компанії BD Holding. «Цікаво, а керівників Департаменту ДАБК залучили як подільників? Адже це вони зробили основну роботу – провели перевірки та заборонили будівельні роботи», – іронізує Дядюк.

Mind надіслав запит на адресу компанії BD Holding з проханням прокоментувати ситуацію та пояснити, чому забудовник ігнорує приписи офіційних контролюючих органів. На момент публікації матеріалу відповіді редакція не отримала.

Як розвивався конфлікт між забудовником комплексу «Празький квартал – 2» і Державною архітектурно-будівельною інспекцією

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті