Банківські легенди: як розвивався та змінювався ПриватБанк

Банківські легенди: як розвивався та змінювався ПриватБанк

Чому варто прочитати книгу «Приватна історія: злет і падіння найбільшого приватного банку України»

Этот материал также доступен на русском языке
Банківські легенди: як розвивався та змінювався ПриватБанк

Бекґраунд. Історія ПриватБанку пов'язана з історією незалежної України настільки міцно, що важко уявити державу без цієї потужної фінансової установи. Можливо, ще й тому зберегти банк 2016 року в країні мало надважливе значення.

Ця книжка є масштабною і правдивою 25-річною історією становлення і розвитку одного з перших недержавних банків на теренах пострадянської України. Двоє журналістів, український і британський, які спеціалізуються на професійних розслідуваннях, ретельно добирали, обробляли та аналізували інформацію про ПриватБанк задовго до написання своєї праці. Утім, як вони самі зазначають у передмові до видання, готувати книжку було невимовно важко. Це недивно, адже повне об’єктивне викладення подій неможливе без спілкування з людьми, що були дотичні до банку в тій чи іншій ролі. Але кожен другий зі співрозмовників, до яких автори приходив із пропозицією дати інтерв’ю, відмовлявся з різних причин. Тому історію «великого зеленого банку» довелося збирати по крихтах із різних джерел.

Видавництво: Брайт Стар Паблішинг

Сюжет. На початку оповіді, наче у п’єсі, наведений перелік основних дійових осіб, які зустрічатимуться в книзі. Про когось згадуватиметься майже на кожній сторінці, хтось із персонажів з’явиться лише епізодично, а чиїсь слова з інтерв’ю дуже здивують та змусять серйозно замислитися. І всі ці люди зробили ПриватБанк таким, яким ми його бачимо сьогодні. Але метафори для нього кожен читач (і, напевне, користувач послуг банку) знайде власні, відповідні до свого досвіду й інформації, почерпнутої з книжки.

Як і будь-яка біографія, історія банку починається з його народження. Лихоліття 90-х років ХХ сторіччя, самісінький їх початок, вже змушує затамувати подих. Адже 1992 рік – такий нестабільний, небезпечний, незрозумілий, страшний і загрозливий. Але також це і період можливостей. У країну потекли перші гроші, почали з’являтися перші бізнесмени. Водночас почався й перерозподіл галузей впливу. Саме час для створення того, що обіцяє шалені можливості. І декілька людей із підприємницьким даром вирішили стати банкірами.

Крок за кроком автори розглядають деталі створення банку, підводні камені на шляху в умовах тогочасних реалій. Хто, коли і за яких умов поступово приєднувався до команди молодого ще банку, який у перші місяці не мав навіть окремого телефонного номера, а офіс розташовувався в кількох кімнатах звичайного гуртожитку в тодішньому Дніпропетровську. Побутові факти в біографії Привату доволі нетривіальні, а це завжди цікавить пересічного громадянина, якому цікаво хоча б на секунду зазирнути в замкову шпарину. Автори надали таку можливість усім охочим.

А чи знали ви, що у 1990-х роках клієнти ПриватБанку вишиковувалися в черги задля того, щоби розмістити депозит під 600% річних? Сьогодні така цифра видається дикою, але пострадянське покоління добре пам’ятає таке фінансово-економічне диво. Цікаво буде також почитати про те, як Приват був на межі банкрутства, але потім сягнув мільйонних прибутків. Окрему увагу автори приділили періоду відкриття банком своїх перших філій по всій території країни. Як це відбувалося, які були несподіванки й невдачі, чому в Донецьку банк міг так і не запрацювати, і завдяки чому й кому філію відкрили буквально за один місяць – усе це читається, наче добротний детектив. Утім, історія банку саме такою і є.

Відтоді спливло багато часу. Скандальна телевізійна реклама із «Вєркою Сердючкою» (сценічним образом актора Андрія Данилка), агресивне масове залучення клієнтів, відкриття міжнародних філій банку, політика, нафта, навіть Жан-Клод ван Дамм, Джордж Сорос та Ніл Армстронг відіграли свою роль у злеті банку та закріпленні його на вищих позиціях фінансового ринку України. А от що стало причиною того, що пиха й велич Привату одного разу полетіли в прірву?

Російсько-українська війна не стала на заваді роботі установи, хоча й серйозно її пошматувала. Як і країну загалом. Проте багато людей воліли би знати, що робив, кого і як фінансував ПриватБанк протягом усіх років війни. І на це автори також дають певні відповіді. А що сталося майже три роки тому – усім добре відомо. І наостанок читач має унікальну можливість простежити майже щохвилинно останні дні банку як приватної установи, ознайомитися із ключовими документами, які перевели його в стан установи державної.

Завдяки чому в грудні 2016 року крах ПриватБанку не настав? Як і кому вдалося врятувати країну від колапсу банківської системи? Та якою буде ціна за все це? Книжка дає відповіді на ці й інші подібні питання. Але відшукати їх потрібно в десятках інтерв’ю, спогадах, документах, власних переживаннях та оцінці сукупних подій, в яких народився, жив і працює далі ПриватБанк.

Вам сподобається, якщо: ви цікавитеся історіями розвитку великих, успішних і всесвітньовідомих бізнесів й вам не байдужа доля Привату на тлі історії України.

Вам не сподобається, якщо: це взагалі не ваша тема або ви вважаєте банки «породженням диявола».

Головна причина прочитати: усі факти, викладені в «Приватній історії», багаторазово й ретельно перевірялися авторами і  мають документальні підтвердження.

Андрій Яніцький, Грехем Стек у передмові повідомляють читача, що дослідження містить авторські оцінювальні судження. Проте завдяки професіоналізму цих суджень під час читання непомітно. Ця книжка – ґрунтовне та об’єктивне дослідження успіхів і помилок великої української компанії.

Ще про історії великих корпорацій, які вплинули на економіку своєї країни:

Бред Стоун «Продається все. Джефф Безос та ера Amazon»

Це не лише історія успіху новаторської компанії, а й свого роду посібник, інструкція для тих, хто хоче створити власний бізнес.

Бред Стоун захопливо пише про зародження і розвиток Amazon – від часів створення компанії на Волл-стріт на початку 1990-х і дотепер. Amazon одним із перших побачив необмежені можливості інтернету.

Стоун розкриває секрет успіху засновника Amazon Джеффа Безоса, одного із найвидатніших бізнес-лідерів сучасності та невтомного генератора ідей, в деталях розповідає, як Безос дисципліновано і подекуди педантично втілює новаторські ідеї у життя, ламає стереотипи і не визнає загальноприйнятих правил, натомість запроваджуючи свої.


Говард Шульц «Історія Starbucks. Усе почалося з чашки кави»

Усе й справді почалося з чашки еспресо, випитого в затишній італійській кав’ярні у 1983-му. Тоді майбутній генеральний директор Starbucks Говард Шульц зрозумів, яка атмосфера буде в його закладах.

Відтоді як він прийшов у Starbucks, компанія відкрила майже 25 000 кав’ярень у 70 країнах світу, пережила економічну кризу й зневіру фінансових аналітиків.

Шульцу вдалося побудувати міцний бізнес, в основі якого – дух Starbucks, етичні принципи та безмежна турбота про людей: про кожного клієнта, баристу, менеджера чи фермера, який вирощує найкращу в світі арабіку.


Філ Найт «Взуття-буття. Історія Nike, розказана її засновником»

Філ Найт у підлітковому віці не мав змоги купити собі якісні кросівки. Ця історія – про величну взуттєву компанію, що почалася з півсотні позичених доларів.

«Взуття-буття» – про те, як із пустими кишенями укладати багатомільйонні угоди й залишатися у виграші.

Про те, як зібрати команду професіоналів і за роки роботи втратити лише двох топ-менеджерів. Про біг як спосіб ведення бізнесу та філософію.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло