Захворіло у світі
20,981,939
Померло у світі
760,633
Вилікувалось у світі
13,039,562
Захворіло в Україні
87,872
Померло в Україні
2,011
Вилікувалось в Україні
46,797
Телеком-2019: хто перемагає в номінаціях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофігізм» тощо

Телеком-2019: хто перемагає в номінаціях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофігізм» тощо

Які події сколихнули індустрію в році, що минає

Цей матеріал також доступний російською
Телеком-2019: хто перемагає в номінаціях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофігізм» тощо
Фото: pxhere.com

Телеком-галузь готується закінчити 2019-й з оборотом 65 млрд грн. Понад 60% цього «пирога» дістанеться мобільним операторам, до 20% – інтернет-провайдерам, близько 7% – операторам фіксованого телефонного зв'язку.

Чим галузі запам'ятався рік, що минає? Які події позитивно вплинули на зростання, а які гальмували її розвиток? Mind опитав експертів ринку і відібрав вісім номінацій, що найбільш точно відображають настрої і подієву палітру вітчизняного телекому.

Угода року: «Vodafone Україна» + Bakcell

Телеком-2019: кто побеждает в номинациях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофигизм» и т.д.
Фото: massa.az

Російська МТС продала свою дочку «Vodafone Україна» за $734 млн. Після відходу з ринку України у МТС залишилися активи тільки в Росії, Білорусі та Вірменії. У 2016 році компанія покинула Узбекистан, у 2017-му – Туркменію.

Покупець – Telco Solutions and Investments, «дочка» азербайджанського мобільного оператора Bakcell. Обидві компанії входять в NEQSOL Holding. За офіційною інформацією, засновник і 100% власник холдингу – Насіб Гасанов. За неофіційною – група компаній контролюється родиною президента Азербайджану Ільхама Алієва. NEQSOL Holding спростовує цю інформацію, заявляючи, що «Насіб Гасанов відомий у бізнес-колах Азербайджану, а також в низці інших країн». Жодного фото відомого бізнесмена нашому виданню знайти не вдалося.

За даними розслідувань Центру з дослідження корупції та організованої злочинності та радіо «Вільна Європа», два інших мобільних оператори Азербайджану – Azercell і Azerfon – також контролюються родиною президента.

У NEQSOL Holding є підприємства в телекомі (крім Bakcell до холдингу входить магістральний інтернет-провайдер AzerTelecom Int.), нафтогазовій сфері (Nobel Upstream, Nobel Oil Services, АЗС SOCAR, SOCAR AQS) і будівельній галузі (цементний завод Norm).

Група компаній не світить свої фінансові показники. Також засекречені результати діяльності Bakcell, хоча оператор належить до числа 27 державних і приватних організацій, які з 2014 року де-юре зобов'язані розкривати свою річну фінансову звітність.

У холдингу заявляють, що зміна власника не вплине на операційну діяльність «Vodafone Україна». Компанія продовжить надавати послуги під брендом Vodafone і виконувати всі зобов'язання перед співробітниками, клієнтами та партнерами.

«Демарш» року: Telenor

Телеком-2019: кто побеждает в номинациях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофигизм» и т.д.

Зміни в структурі власності наздогнали ще одного українського оператора – «Київстар». Восени 2019 року стало відомо, що норвезький телекомунікаційний холдинг Telenor остаточно вийшов з Veon, продавши частку, що залишилася (8,9% акцій компанії), за $362 млн.

Після операції найбільшим акціонером Veon (власника «Київстар») залишилася LetterOne (раніше «Альфа-груп») Михайла Фрідмана, якій належить 47,9%. У вільному обігу – 43,8% акцій. Зареєстрований у Нідерландах фонд Stichting володіє 8,3%.

Нагадаємо, Telenor отримав контрольний пакет «Київстар» у далекому 1998 році. Але поступово «Альфа-груп» витіснила норвежців.

Досягнення року: MNP

Телеком-2019: кто побеждает в номинациях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофигизм» и т.д.
Фото: pixabay.com

1 травня в Україні стартувала послуга перенесення абонентського номера до іншого оператора – MNP. У нашій країні її намагалися запустити ще з 2013 року. Але з різних вагомих і не дуже причин скасування «мобільного рабства» відкладалося.

Поки послуга користується невеликим попитом. За даними Українського державного центру радіочастот, за останні сім місяців перенесено понад 34 000 мобільних номерів. Тобто MNP скористалися менше ніж 0,1% абонентів мобільних операторів. Втім, при оцінці важливості послуги попит відіграє другорядну роль. Головна її цінність – у тому, що у абонентів з'явилося більше «козирів» при спілкуванні зі своїми мобільними операторами, MNP підвищив градус конкуренції на ринку.

Провал року: закон про телеком

Телеком-2019: кто побеждает в номинациях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофигизм» и т.д.
Фото: pixabay.com

У цій номінації перемогли декілька версій базового для галузі законопроекту про електронні комунікації. Опитані експерти також відносили цю «подію» в номінації «Популізм» і «Рекорд року».

Першу пробу пера нового Комітету ВР з питань цифрової трансформації – законопроект №1083 – відкликали після шквалу критики від користувачів. Абонентів обурювали норми паспортизації SIM-карт, IMEI тощо.

Наступні версії – законопроекти №2264 і №2320 – розкритикували представники ринку. Інтернет Асоціація України (ІнАУ) навіть опублікувала відкрите звернення до президента, голови ВР, прем'єр-міністра. У тексті йдеться про загрозу знищення ринку послуг доступу до інтернету: «Ухвалення цих двох документів призведе до значного збільшення втручання держави в регулювання ринку телекомунікацій, кардинального його перерозподілу, банкрутства вітчизняних операторів і різкого зростання тарифів на інтернет-доступ. У результаті в Україні буде втрачено одне з кращих у світі співвідношень ціна/якість доступу до інтернету і відносно вільний доступ до мережі».

Тепер у ВР розробляється четверта версія законопроекту. Чи повторить вона шлях своїх попередниць – незабаром дізнаємося.

Рекорд року: дешевий український інтернет

Телеком-2019: кто побеждает в номинациях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофигизм» и т.д.

У цій номінації вже не один рік поспіль перемагає найнижчий у світі «чек» за проводовий інтернет. За даними недавнього дослідження Picodi, Україна посіла перше місце серед 62 країн. У нашій країні середній тариф за 100 Мбіт/c – $6,19 на місяць. У сусідніх державах цінник вище: в Угорщині – $10,32, Білорусі – $12,96, Туреччині – $30,09, Грузії – $33,79 за 100 Мбіт/c. Найдорожчий доступ до проводового інтернету – в ПАР ($87), Ісландії ($69) і Норвегії ($68).

«Ребрендинг» року: Мінцифра

Телеком-2019: кто побеждает в номинациях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофигизм» и т.д.
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров
Фото: focus.ua

На базі держагентства з питань е-урядування створено Міністерство цифровий трансформації. Ключове завдання перейменованого відомства – запустити повноцінну «Державу в смартфоні». За перші 100 днів роботи міністерства озвучено безліч обіцянок спростити, поліпшити, прискорити, досягти тощо.

Проміжних результатів поки небагато. Нещодавно стартувала бета-версія порталу «ДіЯ» лише з однією послугою. Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров раніше заявляв, що запуск головного цифрового порталу відбудеться наприкінці цієї осені. Загалом на портал хочуть перенести близько 2000 послуг.

Мабуть, найважливішим досягненням відомства можна назвати припинення «італійського страйку» багатьох відомств, що декілька останніх років не бажали підключатися до системи обміну даними «Трембіта». Наприкінці грудня Мінцифра повідомила, що 10 держорганів підключені до промислового середовища «Трембіти», а 24 – до тестового.

Також Мінцифрі вдалося спонукати Мін'юст оновити набір даних в Єдиному держреєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Обсяг реєстру збільшився вчетверо. ЄДР опублікований у коректному машиночитаному форматі.

Пофігізм року: силовики

Телеком-2019: кто побеждает в номинациях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофигизм» и т.д.

У цій номінації перемагають слідчі Нацполіції, які «завзято» розслідують крадіжки обладнання і пошкодження телеком-мереж. Найчастіше злодіїв відпускають незабаром після затримання. До суду доходить 2–3% кримінальних справ.

Тим часом щодня в Україні відбувається близько 50 інцидентів. Тобто кожен день жителі багатьох міст і сіл країни на деякий час залишаються без голосового зв'язку та/або інтернету.

За прогнозами асоціації «ТЕЛАС», у 2019 році мобільним операторам та інтернет-провайдерам буде завдано матеріальних збитків на 530 млн грн.

Старт року: цифрова SIM-карта

Телеком-2019: кто побеждает в номинациях «Рекорд», «Провал», «Старт», «Пофигизм» и т.д.
Фото: mediasat.info

До України «дісталася» нова технологія eSIM, яка набирає популярність у багатьох країнах світу: Великобританії, Німеччини, Австрії, Індії, США, Канаді.

eSIM – альтернатива фізичним SIM-картками. Спеціальний програмований чип інсталюється в смартфони, планшети на етапі виробництва. Але поки далеко не всі виробники гаджетів його освоїли. Нова технологія є в смартфонах iPhone XS, XR, XS MAX, iPhone 11, 11 PRO, 11 PRO MAX, iPad 3rd generation, PRO, AIR, MINI 5 і Google PIXEL 2, 3.

Першим у нашій країні «цифрову сімку» запустив роумінг-оператор TravelSim. Незабаром до нього приєдналися українські оператори «ТриМоб» і lifecell.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті