У пошуках правди: чому варто прочитати книжку Пола Екмана «Теорія брехні»

У пошуках правди: чому варто прочитати книжку Пола Екмана «Теорія брехні»

Як навчитися викривати брехню

Этот материал также доступен на русском языке
У пошуках правди: чому варто прочитати книжку Пола Екмана «Теорія брехні»
Колаж: Аліна Горбачова

Бекґраунд. Доктор філософії, професор Пол Екман настільки довго й успішно вивчав психологію емоцій та природу брехні, що його дослідження надихнули американських кінопродюсерів на створення серіалу «Lie to Me». Власне прототипом головного героя і став сам відомий усьому світові психолог. Доктор Екман був науковим консультантом серіалу, детально аналізував і критикував кожен епізод, навчав акторів та знімальну групу мистецтву виявлення обману.

Пол Екман також є автором кількох наукових праць, одна з яких («Теорія брехні») перевидавалася англійською мовою кілька разів з 1985 до 2009 року.

На підставі 50-річних досліджень доктора Екмана 2019 року було засновано компанію Paul Ekman International, яка в багатьох країнах світу проводить семінари з емоційних навичок та методів виявлення брехні.

Оригінальна назва: Telling Lies: Clues to Deceit in the Marketplace, Politics and Marriage

Видавництво: «КМ-Букс»

Наклад: 3000 примірників

Сюжет. Цю унікальну книжку можна назвати енциклопедією брехні. Попри надскладну тему психології емоцій та їхніх проявів у людей будь-хто спроможний отримати загальні відомості про феномен брехні, про всі її ознаки (вербальні та невербальні), про те, як працюють над викриттям брехунів потужні відповідні державні установи у світі, якою може бути брехня в звичайному житті людини, та які є у світі методи та практики розкриття неправди.

Структура оповіді побудована дуже вдало, а серйозна наукова інформація подана зрозуміло, легко й цікаво на безлічі прикладах з історії та описі досліджень автора. Про те, наскільки ж тонкою, крихкою та водночас надпотужною та життєво небезпечною може бути брехня, читачеві наче розповідають самі учасники історичних подій різних часів і країн та учасники з реальної практики Пола Екмана.

На початку книжки дослідник подає власне визначення терміну брехні: це свідома дія, якою одна людина вводить в оману іншу, роблячи це навмисне, без попереднього повідомлення про свою мету й без чітко вираженого з боку жертви прохання не розкривати правди.

Також психолог вважає, що є дві основні форми брехні:

 • замовчування (приховування правди);
 • спотворення (повідомлення неправдивої інформації).

На підтвердження цієї тези Екман далі в книзі наводить безліч прикладів, які її ілюструють.

Окрім основних форм є також декілька різновидів брехні:

 • приховування справжньої причини емоції;
 • повідомлення правди як брехні;
 • напівправда;
 • виверт.

Далі йде розділ, присвячений методам, завдяки яким можна викрити неправду. Часто людський розум і почуття можуть погано з нами пожартувати. Саме тому нерідко навіть природжений брехун може потрапити в пастку власної психіки. Наприклад, від початку він може обрати невдалу лінію поведінки, недостатньо сфальсифікує емоції, відчуватиме страх викриття або його згризуть докори сумління. Усе перелічене може проявитися в міміці, голосі або рухах тіла, навіть якщо брехун ретельно намагається це приховати.

Окремий (і вельми пізнавальний) розділ присвячений способам визначення брехні за словами, голосом, рухами тіла та мімікою. Звісно, після опанування цього матеріалу ви не станете Келом Лайтманом (головний герой серіалу «Lie to Me», провідний у світі спеціаліст із визначення брехні), але на побутовому рівні для вас стане більш реальним ловити на гарячому людей, які намагаються вами маніпулювати за допомогою брехні. До речі, навичка викриття обману може стати в пригоді тим, хто, наприклад, набирає та оцінює працівників на підприємстві. У книзі є яскраві приклади роботи професійних «мисливців за головами», які змушені під час роботи вдаватися до брехні.

Найбільший розділ книжки присвячено детектору брехні. Пол Екман розвінчує, мабуть, усі розповсюджені міфи про цей пристрій, про його призначення, механізми роботи та галузі застосування.

Наукові свідоцтва з цієї теми доволі обмежені, тому автор детально пояснює:

 • хто саме використовує детектор брехні;
 • як працює детектор брехні;
 • чи дійсно він здатен фіксувати те, що людина бреше (насправді – ні);
 • що таке техніка контрольних питань та як вона працює;
 • і багато іншого цікавого й мало відомого пересічним громадянам, які не стикаються в житті з детекторами брехні.

Для ілюстрації всіх аспектів теми Екман наводить, як і зазвичай, реальні події. Наприклад, помилки слідства, коли після низки фактів розслідування та застосування до підозрюваних детектора брехні було визнано винними невинних людей.

Щодо використання пристрою для перевірки людей – у книзі також про це є цікаві докази та свідчення.

«Всі брешуть!» – казав головний герой ще одного відомого серіалу – доктор Хаус. І він мав рацію. Брехня супроводжує нас усюди й завжди. Подружжя брешуть одне одному, батьки брешіть дітям, а діти – батькам, начальники – підлеглим, і навпаки. Політики брешуть і поготів. Проте брехня є різною, її супроводжують різні емоції та ґрунтується вона на певній меті. Ми всі в певний час вдягаємо маски, намагаємося приховати емоції, зберегти якусь свою таємницю та навіть хочемо маніпулювати кимось. Усе це є природними діями людини, ми здатні контролювати почуття, хоч і не бездоганно. А якби не вміли, то були б усі на рівні тримісячної дитини, яка не може приховувати чи керувати емоціями.

Природа дала нам здатність брехати або говорити правду, помічати й зупиняти брехню або не зважати на неї. Ми маємо вибір. Ось що є головним. А те, що ми не можемо бачити наскрізь усіх навколо, робить нас напрочуд унікальними.

Вам сподобається, якщо: вам цікаво навчитися розпізнавати емоції людей задля розуміння їхньої природи та для розширення власних знань із приводу причин історичних подій.

Вам не сподобається, якщо: ви чекали докладної інструкції з розпізнавання обману в людей. Ця книжка не дає алгоритмів викриття неправди. Вона вчить викривати приховані емоції, але задля того, аби вчасно розпізнати брехню, а не маніпулювати іншими.

Головна причина прочитати: емоційна сфера людини – дуже цікавий та глибокий аспект психіки. Брехня є природним процесом, який може бути як корисним, так і смертоносним. Усе залежить від мети того, хто бреше. Чи того, хто хоче, щоби його обдурили.

Ще три дуже цікаві книжки про брехню:

Сет Стівенс-Давідовіц «Усі брешуть»

Люди брешуть в опитуваннях, в інтерв'ю та в соціальних мережах. Люди брешуть керівникам, коханим і собі.

Але, шукаючи щось в інтернеті, вони видають усі свої таємниці. Яке ж насправді наше суспільство? Що знають потужні бази даний про секс, політику, споживання, наші страхи та бажання?

Спеціаліст із Data Science Сет Стівенс-Давідовіц проаналізував статистику пошукових запитів і зробив неймовірні висновки, завдяки яким його книжка стала бестселером.


Юлія Смаль «Як я була ботом»

Авторка, якій довелося побувати ботом, розповідає про свій досвід та про те, як влаштовані наші інтернет-хащі.

Вона ділиться міркуваннями про вірусну рекламу та природу холіварів, про інтернет-шахраїв та різницю між ботами, тролями і хейтерами, про інформаційну гігієну та збереження здорового глузду в умовах суцільного інформаційного шуму.

І, врешті, про те, як соцмережеві паразити впливають на наші реалії.


Філіп Г’юстон, Майкл Флойд, Сьюзен Карнісеро «Анатомія брехні: колишні офіцери ЦРУ навчають визначати обман»

Колишні офіцери ЦРУ, провідні фахівці з розпізнання брехні, розповідають читачу про методи викриття брехні.

Адже уявіть, наскільки змінилися б ваші стосунки з людьми, якби ви могли вчасно виявляти, бреше вам хтось чи каже правду: співбесіда з кандидатом на робоче місце, інвестиції, розмова з дитиною про наркотики, перше побачення – здатність вчасно розпізнавати брехню може допомогти вам запобігти несподіваним негативним наслідкам.

У книжці «Анатомія брехні» експерти розповідають, як вони користалися методологією, розробленою Г’юстоном, для викриття обману в боротьбі з тероризмом та злочинністю, і як ці методи можна використовувати у звичайному житті.

Змініть правила гри, і ви зможете докорінно змінити власне життя.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло