Дайджест kmbs alumni: про вільний інтернет для України, головні небезпеки в бізнесі, «музичне рейдерство» та мистецтво домовлятися
Найцікавіше на платформі у вересні

У рамках співпраці з Києво-Могилянською бізнес-школою та, зокрема, спільнотою її випускників Mind пропонує своїм читачам ознайомитися з найцікавішими матеріалами, що були розміщені на платформі kmbs аlumni протягом вересня.
Керуючий партнер Blockchain Lab, Станіслав Под’ячев розповів про свою ідею «а-ля Ілон Маск» – забезпечити по всій Україні безкоштовний нецензурований доступ до інтернету, для чого запустити в космос спеціальне угруповання супутників. А кошти під цей проєкт зібрати завдяки краудфандингу. «Це може стати нашою національною ідеєю, адже сьогодні її немає. Що таке «національна ідея»? Як на мене, це те, чим українець може пишатися, до чого хоче і може бути причетним, чим відрізнятися від представників інших націй. Я хочу, щоб наша країна асоціювалася не лише з катастрофою, війною чи спортивними досягненнями минулого, щоб не залишалася лише постачальником аграрної сировини чи людських ресурсів, а стала лідером у космічній галузі. Держава не завжди найефективніший розпорядник грошей, які йому у формі податків передає суспільство. Тому головна задача держави у цьому проєкті – не заважати», – підкреслює Под’ячев.
На його думку, такий проєкт не лише простимулює розвиток високотехнологічних сегментів промисловості та економіки, а й слугуватиме своєрідним «запобіжником» від зловживань влади – корупції, цензури, свавілля контролюючих органів.
Микола Демченко, співзасновник юридичної компанії «Правое Дело» з міста Дніпро поділився прикрою історією того, як у його рідному місті намагаються «відрейдерити» філармонію, що є комунальним підприємством.
Конкурс на нового директора планово мав би відбутись наприкінці жовтня 2020 року. Проте, існуючий директор написав заяву на звільнення та залишився на посаді заступника. Було призначено нового виконуючого обов’язки. Ним став політик, бізнесмен Олександр Хасапов, котрий раніше не працював у цьому КП. Хасапов – колишній голова місцевих осередків партій «Удар» та РНС, перший віцепрезидент ГО «Союз греків України». З класичною музикою його пов’язує те, що він свого часу навчався в Київський державній консерваторії. Це призначення викликало неабиякий спротив як у філармонічному колективі, так і в спільноті поціновувачів музики.
Але підґрунтям для баталій стали не музичні смаки, а острах того, що основною причиною кадрових зрушень став бюджет на капітальну реконструкцію будівлі філармонії. Адже на ці цілі протягом двох найближчих років з обласного бюджету має бути виділено від 250 до 350 млн грн. Передбачена й субвенція з державного бюджету.
«Фінансування може проходити через «Департамент капітального будівництва», або ж через КП напряму. У будь-якому випадку, директор має приймати в експлуатацію те, що «набудують». Перший контракт підписується на рік, а другий – на п’ять років. Інший гіпотетичний Директор, що може бути обраний за відкритим конкурсом, тобто незалежний, може не прийняти об’єкт реконструкції», – пояснює Микола Демченко.
Керуючий партнер компанії THINKERA Дмитро Шестаков привернув увагу до головних чинників успішності в бізнесі. Та розповів, які необачливі кроки можуть призвести компанію до «підприємницької смерті».
«Зростання ніколи не буває простим, й особливо в часи стрімких змін навіть успішні компанії стикаються з крутими перешкодами для його досягнення. Перевірені часом бізнес-моделі втрачають свою конкурентоздатність. Здається, що підривні технології з’являються нізвідки.
Організації, настільки хороші у виконанні того, що зробило їх успішними, стають жертвами власного успіху», – констатує автор.
В які ж пастки ризикують потрапити фірми, що вважають себе непохитними? Серед основних Дмитро Шестаков виокремив чотири: це – залежність ресурсів компанії від очікувань інвесторів та клієнтів, спроби аналізувати неіснуючі ринки, відсутність зростання великої компанії на невеликих ринках та постійне технологічне вдосконалення продукту.
Ігор Фоменко, директор IF Development Center (Київ), зосередився на важливості внутрішньої культури в компанії. А також на тому, як будувати комунікацію між співробітниками на такому рівні, щоб не виникало непорозумінь, які шкодять спільній справі. «Коли я працював в логістиці, сформулював для себе одну фундаментальну річ – «double checking», тобто подвійна перевірка. Коли я зрозумів, що від мого рішення залежать великі фінансові чи вантажні питання, то мав упевнитися, що обидві сторони правильно і однаково усвідомлюють домовленість», – розповідає він.
Зрештою, цей підхід було покладено в основу нового бізнес-напрямку – консалтингово-тренінгового. Адже Ігор побачив, що його багаторічні напрацювання здатні допомогти ще багатьом підприємцям: «Якщо говорити з точки зору командної взаємодії, то на якомусь етапі я зрозумів: чим вище ти керівник, тим більше ти HR. Коли до мене приходили з запитом нерозуміння того, куди рухається компанія, то я одразу допомагав віднайти і зрозуміти той загублений вектор. Згодом я зловив себе на думці, що можу працювати масштабніше, з ширшим колом людей, і в якийсь час перейшов на напрямок підвищення менеджерських, лідерських навичок ключових співробітників різних бізнесів».
І нарешті Андрій Мельник, засновник спільноти мислячих людей Cowo.guru, розповів історію перевидання унікального Літопису Самійла Величка. Основною натхненницею цього проєкту стала російська професорка Тетяна Таірова-Яковлєва. «Коли готувала до видання «Малороссийские дела…» й «Малороссийский приказ», вона віднайшла унікальні документи, пов’язані з Самійлом Величком. Згодом, випадково, в публічній бібліотеці Санкт-Петербурга, у відділі рукописів, історикиня побачила власне рукопис літопису і була вражена, оскільки зрозуміла: те, що було видане в XIX столітті абсолютно не відповідає сучасним вимогам і ніхто насправді не знає про Самійла Величка. Саме тоді виникла ідея необхідності видання цього тексту. Дослідниця звернулася до Інституту історії України НАН України і запропонувала зробити спільний проєкт. Договір підписали у 2012 році і почали роботу», – йдеться в статті.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].