Успішні до 25-ти: як на прогулянці лісом вигадати екотехнологію виготовлення паперу

Успішні до 25-ти: як на прогулянці лісом вигадати екотехнологію виготовлення паперу

Валентин Фречка – про замінник целюлози, повагу до природи та нові амбітні ідеї

Этот материал также доступен на русском языке
Успішні до 25-ти: як на прогулянці лісом вигадати екотехнологію виготовлення паперу
Валентин Фречка
Фото з особистого архіву

Mind продовжує цикл інтерв'ю з успішними українцями, які попри юний вік вже обрали кар'єрний шлях або справу до душі. Раніше ми вже розповідали про винахідника спеціального «водовідштовхувального» блокнота для військових Владислава Рибку, 14-річного чемпіона Європи зі снукеру Юліана Бойка, засновника ІТ-компанії Андрія Баса, фаундера інтернет-маркетингового агентства Владислава Івченка, творця світлодіодної маски Михайла Чумаченка, а також спілкувалися з Владиславом Бандуриним – співавтором довідкового інтернет-ресурсу для абітурієнтів.

Наступному нашому герою – Валентину Фречці – зараз 19. Але ще 17-річним школярем він розробив проєкт переробки опалого листя на папір. Так хлопець допомагає вирішити проблему вирубки лісів. У бліц- інтерв’ю Mind винахідник розповів про шлях та етапи розвитку Re-leaf PAPER, про першого клієнта, що повірив у цю розробку, а також про те, як планує досягти власної незалежності.

– Ви вигадали проєкт Re-leaf PAPER (виготовлення паперу з опалого листя), гуляючи лісом у рідному селі. Якими були перші кроки до втілення цього задуму? І скільки пройшло часу від ідеї до реалізації?

– Першими кроками були досліди та різного роду експериментальна робота, метою якої було встановити працездатність моєї ідеї. Спочатку ми з моєю шкільною викладачкою вивчали всі доступні для нас види листя на вміст целюлози, визначали найкращі.

Згодом виготовляли зразки паперових відливок, тестували на фізико-механічні показники і вдосконалювали отримані параметри. Коли отримали перші прототипи, то займалися оформленням публікацій, намагалися розповісти про результати на різних конкурсах.

Шлях був стандартний: дослідження, результати, розголос, аналіз фідбеку та удосконалення.

Ми почали працювати над дослідженням у 2017 році. Перші якісні прототипи отримали на початку 2018-го, а перший папір, виготовлений на паперовій машині, було зроблено у вересні 2018-го.

– Скільки наразі у вас клієнтів і хто першим у вас повірив?

– Зараз ми маємо передзамовлення на більше ніж 15 тонн паперу, в умовах несталого виробництва це гарні цифри. Зараз клієнтів понад 30 – як з України, так і з-за кордону.

Успішні до 25-ти: як на прогулянці лісом вигадати еко-технологію виготовлення паперу
Валентин Фречка – зліва
Фото з особистого архіву

Першим клієнтом, який у нас повірив, була ВДНГ. Вони замовили і вже отримали папір для карток, на яких роздруковані фотографії споруд на території ВДНГ із різними підписами та ініціалами RE-leaf.

– Що було найважчим і найлегшим, коли починали? І що найважче і найлегше зараз?

– Найлегшим було розповісти про проєкт та ідею в умовах доступної інформації будь-де і будь-коли. Зробивши пару публікацій у соцмережах та взявши участь в олімпіадах. А далі ЗМІ підхопили новину.

Найважчим було знайти кошти, які ми досі шукаємо для забезпечення сталості у виробництві, до якого ми прагнемо.

– Скільки людей у команді?

– Зараз у нас 10 чоловік, а також наші українські та іноземні партнери.

– Де розміщено виробництво і які обсяги готової продукції?

– Пілотне виробництво у нас локалізоване у Житомирі, обсяги дуже малі, бо це пілотне підприємство, яке моделює наші можливості.

– У чому ви бачите переваги паперу з опалого листя порівняно з целюлозою? І які ваші прогнози щодо переходу людства до такого виду паперу, як винайшли ви? Чи ситуація подібна до альтернативних видів палива, коли існує так звана нафтова змова?

– Перевага нашого паперу полягає у тому, що ми застосовуємо неконкурентну сировину, яка є щороку відновлюваною та географічно доступною на більшій частині планети, що дозволяє заміщати деревину. А це дає змогу зменшити викиди вуглекислого газу та заощаджувати зелений ресурс планети.

Такий папір не потребує використання складних хімічних реагентів для отримання волокна, щоб його виготовити. Адже ми використовуємо у 15 разів менше води і можемо забезпечити повністю замкнутий цикл виробництва без шкідливих викидів у навколишнє середовище.

Це не варто порівнювати з «нафтовою змовою», тому що на 100% відмовитися від деревини неможливо. Бо целюлоза з деревини має більший спектр властивостей, яких не має листя або інші альтернативні види сировини.

Успішні до 25-ти: як на прогулянці лісом вигадати еко-технологію виготовлення паперу
Фото з особистого архіву

Взагалі споживання паперу знижується, але тенденція до використання паперової упаковки зростає. Відповідно, це наша ніша, потреби якої ми можемо задовольнити навіть і через 40 років.

– Чи виношуєте ідеї нових винаходів? Якщо так, до якої сфери їх можна віднести?

– Банк ідей повний ще на 20 років, були б час та гроші. Ідеї все більш технологічні, а для цього треба мати і лабораторію, і достатньо коштів. Тому я заснував науково-виробниче підприємство, щоб не залежати ні від кого і в майбутньому самостійно себе фінансувати. Щодо напрямку, то це сфера тієї ж целюлози, тільки пов’язана з будівництвом, модою, упаковкою тощо.

– Як зазвичай проходить ваш день?

– Кожен день різний. Прокидаюся в основному о 8:00, гігієна, сніданок, і за роботу! Працюю до 16:00-17:00 за комп’ютером або в імпровізованій домашній лабораторії. Далі взаємодія з природою, катання на велосипеді, читання та прослуховування вінілових платівок на грамофоні, – це для мене святе. Я часто готую по книзі Джеймі Олівера. Але більшу частину часу займають робота та експерименти.

– Що порадите почитати і які ваші джерела натхнення?

– Те, що натхнення для мене, – пекло для інших. Для мене натхнення – це гори, спуск у печери, прослуховування неоінструментальної музики, вирощування рослин, – те, що дає мені силу. Тоді я відчуваю себе щасливим, розумію, що можу більше і краще, це мене мотивує. Багато пишу: монологи до абстракцій, вірші, що дає можливість позбутися емоцій і залишити лише дійсність і спокій.

Щодо читання, то я не читаю бізнес-літератури, вона для мене нудна та дуже шаблонна. Колись читав, але щось корисне зустрічалося рідко. В основному читаю художню літературу у жанрі сюрреалізму, антиутопій, футуризму. Полюбляю Мічіо Кайку, Ніцше. Рекомендацій не люблю давати, все одно вони суб’єктивні. Скажу одне – йдіть за покликом серця і будете щасливі, не одразу, але будете!

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло