Захворіло у світі
97,536,545
Померло у світі
2,091,848
Вилікувалось у світі
53,777,014
Захворіло в Україні
1,182,969
Померло в Україні
21,662
Вилікувалось в Україні
928,969
«Лагідний вбивця»: що наука знає про гепатит С

«Лагідний вбивця»: що наука знає про гепатит С

І чому його вивчення виявилося гідним Нобелівської премії

Цей матеріал також доступний російською
«Лагідний вбивця»: що наука знає про гепатит С
Фото: https://www.webmd.com/

Нобелівську премію – 2020 з медицини та фізіології присудили Чарльзу Райсу, Харві Альтеру і Майклу Хоутону за дослідження, «присвячені» вірусу гепатиту С. Чому це важливо для світу, і коли людство забуде про цю хворобу, в рамках Nobilitet 2020 розповіла Олена Лівінська, науковиця та мікробіологиня. Mind записав основні тези її виступу.

«Лагідний вбивця»: що наука знає про гепатит С

Що таке вірус гепатиту С, і як давно про нього знає наука? Гепатит – захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту С (HCV), яке може протікати як у гострій, так і в хронічній формі та відрізнятися різним ступенем тяжкості. При відсутності лікування часто прогресує в рак печінки.

Вірус був відкритий після відкриття гепатиту B – американським лікарем Харві Альтером, який досліджував посттрансфузійні гепатити. Новий вірус спочатку називався «ні А, ні В».

Британський вчений Майкл Хоутон після довгих років роботи зміг ідентифікувати цей вірус. А Чарльз Райз спромігся отримати вірулентні клони вірусу, чим остаточно довів роль даного збудника в патології печінки.

«Лагідний вбивця»: що наука знає про гепатит С

Існує кілька генотипів вірусу гепатиту С, які відрізняються за ступенем патогенності та лікуванням.

Чим небезпечний? Через те, що первинна інфекція HCV зазвичай протікає безсимптомно, гепатит С лікарі називають «лагідним вбивцею» – тобто його виявляють тоді, коли інфекція вже встигла завдати великої шкоди організму. У більшості інфікованих розвивається хронічна інфекція HCV.

Серед пацієнтів з хронічною інфекцією HCV ризик розвитку цирозу печінки протягом наступних 20 років становить від 15% до 30%. Також гепатит С є головною причиною раку печінки. Щорічно в світі від гепатиту С вмирає близько 400 000 осіб. Імунітет до HCV практично не виробляється.

Як передається? Вірус гепатиту С може передаватися через кров і маніпуляції, що з нею пов'язані. Також HCV може передаватися статевим шляхом і від інфікованої матері до дитини, але такі випадки рідкісні.

Не передається гепатит С через рукостискання, обійми, поцілунки, при спільному прийомі їжі, напоїв, а також через грудне молоко, воду і харчові продукти.

Хто в групі ризику? Всі люди, які так чи інакше контактують з кров'ю інших людей. Але заразитися можна при переливанні крові, порушенні стандартів обробки інструменту в стоматологічному кабінеті, манікюрному або тату-салоні тощо.

Чи виліковний вірус гепатиту С? Первинна інфекція HCV в деяких випадках не потребує лікування, оскільки у невеликої частини пацієнтів імунна система сама успішно справляється із захворюванням. Але в більшості випадків хвороба вимагає серйозного лікування.

Примітка Mind: новий антивірусний препарат прямої дії ліцензували в 2013 році, він забезпечує повне видужання пацієнта за три місяці. Але курс дорогий – понад $ 70 000, що значно знижує доступ людей до ефективного лікування.

Позитивний ефект терапії досягається в 90% випадків (залежить від генотипу вірусу). Останніми роками на ринок почали виходити препарати-дженерики – і ціни стали знижуватися.

У чому ще проблема? Загалом у світі інфіковано близько 70 млн чоловік. Про свій діагноз знає лише близько 20% хворих. Приблизно 5% населення України заражені вірусом гепатиту С. Тестування на гепатит С є не у всіх країнах.

Примітка Mind: у травні 2016 року на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я 194 країни ухвалили першу в історії Глобальну стратегію щодо боротьби з вірусним гепатитом, в якій була поставлена ​​мета – ліквідувати гепатит як загрозу здоров'ю населення до 2030 року. У стратегію також включено цільову програму щодо забезпечення лікування 80% хворих до 2030 року.

Ефективної вакцини від вірусу гепатиту С не існує, але дослідження в цій сфері тривають. Тож, швидше за все, нинішнє покоління таку вакцину побачить.

«Лагідний вбивця»: що наука знає про гепатит С
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті