Захворіло у світі
97,536,545
Померло у світі
2,091,848
Вилікувалось у світі
53,777,014
Захворіло в Україні
1,182,969
Померло в Україні
21,662
Вилікувалось в Україні
928,969
Життя повсюди: 10 найрезонансніших наукових відкриттів–2020

Життя повсюди: 10 найрезонансніших наукових відкриттів–2020

Минулого року вчені здивували світ перегонами вакцин, виявили новий орган у голові та повернули назад процес старіння

Цей матеріал також доступний російською
Життя повсюди: 10 найрезонансніших наукових відкриттів–2020
Фото: pixabay

2020-й залишив по собі неоднозначні спогади. Світу довелося терміново адаптуватися до нових умов, змінювати алгоритми роботи за вимогами епідситуації, затягувати паски в економіці та переглядати маршрути подорожей. При цьому науковці не припиняли своїх вишукувань, а навіть активізували їх, враховуючи нові виклики.

Mind пропонує згадати найяскравіші наукові відкриття, які вразили людство торік.

Січень-2020: китайські лікарі розповіли про коронавірус SARS-CoV-2

10 найрезонансніших наукових відкриттів 2020 року

Виявлення винуватця епідемії в китайському місті Ухань – вірусу SARS CoV 2 – можна вважати найрезонанснішим науковим відкриттям не лише минулого року, а й минулого двадцятиліття. Як писав Mind у статті «Інфодемія коронавірусу: як лікарі рятують світ від дезінформаційного вибуху», на початку 2020 року люди відчули себе всередині «ехокамер», що підсилюють різного роду звістки про загадкову хворобу.

На початку пандемії, коли масмедіа поширювали неперевірені факти, китайські медики ризикували життями, щоб найшвидше зібрати наукову інформацію про вірус, який поширювався, – щоб якомога швидше виявити та почати лікувати інфікованих людей. Символом цієї боротьби лікарів за правду став офтальмолог центральної лікарні Уханю Лі Веньлян, який одним із перших забив на сполох через виявлення нового коронавірусу, а потім, здійснюючи протиепідемічні роботи, заразився SARS CoV 2 й помер.


Лютий-2020: десятки фармкомпаній приступили до розроблення вакцин від COVID-19

10 найрезонансніших наукових відкриттів 2020 року

З лютого основні сили світової фармацевтичної індустрії були спрямовані на пошук ефективних засобів від коронавірусу. Як писав Mind, компанії AstraZeneca, Novavax, Moderna й багато інших повідомили про наявність у них експериментальних вакцин від COVID-19 й отримали на їхнє розроблення астрономічні гранти від урядів і неурядових фондів.

Протягом року світ із нетерпінням стежив за перегонами розробників медпрепаратів. У квітні з'явилися перші звіти про успішне тестування експериментальних вакцин на мавпах, у липні було запущено випробування на широких масах людей, а в листопаді два препарати від Moderna і Pfizer-BioNTech перетнули фінішну лінію, показавши дуже високу, 95%-ву, ефективність. Згідно з висновком наукового журналу Science, продемонстровані в лютому – листопаді «революційні» темпи розроблення вакцин варто вважати головним науковим проривом 2020 року.


Червень-2020: генні інженери оголосили про створення перших CRISPR/Cas9-ліків

10 найрезонансніших наукових відкриттів 2020 року

Біотехнологічні компанії CRISPR Therapeutics і Vertex повідомили про успішне застосування технології редагування генів CRISPR/Cas9, або так званих генетичних ножиць, для лікування спадкових захворювань крові. Дослідники вводили в організми піддослідних хворих суспензію їх власних відредагованих клітин. Внаслідок цього одна з пацієнток, яка страждала від бета-таласемії, перестала потребувати постійних переливань крові, а в іншої, яку мучила серповидноклітинна анемія, припинилися закупорки судин.

Як писав Mind, революційна система редагування генома CRISPR/Cas9 (Кріспер Кас 9) вперше була презентована 2012 року, а в жовтні 2020-го її творцям було присуджено Нобелівську премію з хімії. Цей метод дозволяє у будь-якому місці прицільно розрізати ДНК тварин, рослин і мікроорганізмів. Його вже активно застосовують для виведення нових сільськогосподарських культур. І поява 2020 року перших CRISPR/Cas9-ліків дає багатьом хворим надію на швидке зцілення від генетичних недуг і деяких видів раку.


Червень-2020: антропологи представили Агуада-Фенікс – найстаріше та найбільше спорудження цивілізації майя

10 найрезонансніших наукових відкриттів 2020 року

Недавнє «сканування» територій Америки з висоти пташиного польоту за допомогою лазерних радарів (лідарів) виявило під шаром землі кілька раніше невідомих древніх міст, які зникли понад тисячу років тому. Про одно з них, назване Агуада-Фенікс, група вчених-антропологів розповіла в червневій публікації в журналі Nature.

На вкритій рослинністю ділянці в мексиканському штаті Табаско, недалеко від кордону з Гватемалою, було виявлено ​​гігантську рукотворну прямокутну платформу розміром 1400 на 400 метрів, підняту на 10–15 метрів. Згідно з радіовуглецевим аналізом, її спорудили в період між 1000 і 800 роками до н. е.

Розкопки показали, що виявлений об'єкт, який у ЗМІ стали називати «стародавнім аеродромом», був пов'язаний з іншими штучними платформами, а також із широкими дамбами й водосховищами. Дослідники вважають, що Агуада-Фенікс призначався для проведення масових релігійних ритуалів ранньою цивілізацією майя.


Вересень-2020: астрономи повідомили про виявлення «маркера життя» на Венері

10 найрезонансніших наукових відкриттів 2020 року

У вересні світові ЗМІ наводнили сенсаційні новини про ознаки життя на планеті Венера. Приводом послужила наукова публікація в журналі Nature Astronomy. У ній група астрономів, які проаналізували дані з наземних телескопів, повідомила про наявність в атмосфері Венери на висоті 50 км у шарах, де температура й тиск близькі до земних, газу фосфін. Це з'єднання фосфору входить до переліку потенційних біомаркерів – хімічних речовин, які можуть свідчити про присутність живих організмів.

Гарячі дискусії про те, чи живуть мікроорганізми в хмарах Венери, не вщухали до листопада. Однак інтерес до цієї планеті зменшився після того, як інша група астрономів перевірила сенсаційні дані телескопів і висловила сумніви в тому, що у венеріанській атмосфері є фосфін.


Вересень-2020: археологи знайшли понад сто розписних єгипетських саркофагів

10 найрезонансніших наукових відкриттів 2020 року

Влада Єгипту продемонструвала громадськості безліч неторканих добре збережених саркофагів із муміями жерців і вельмож. Вони були витягнуті з похоронних колодязів глибиною від 10 до 12 метрів у некрополі Саккара біля Каїра. За твердженням міністра туризму Халеда аль-Анані, саркофаги належать до пізнього періоду Стародавнього Єгипту (662–332 рр. до нашої ери) і до епохи Птолемеїв (332–30 рр. до нашої ери).

Ця новина швидко розлетілася соцмережами та стала основою для мемів про 2020 рік. Забобонні люди жартома, а деякі – всерйоз почали публікувати заклики не розкривати гробниці, щоб до бід 2020 року не додалося ще й прокляття фараонів.


Жовтень-2020: онкологи виявили в голові людини невідомі раніше органи

10 найрезонансніших наукових відкриттів 2020 року

Людське тіло давно вивчено до дрібниць. Але вчені з Нідерландського інституту виявили досить великі органи людини, не описані в жодному дослідженні. Вони знайшли майже в центрі голови, у задній частині носоглотки, додаткову (четверту) пару слинних залоз довжиною приблизно чотири сантиметри. Це відкриття було докладно описано в журналі Radiotherapy&Oncology.

Слинні залози знайшли випадково. Онкологи проводили процедуру сканування ракового хворого за новою технологією ПЕТ-КТ. Пацієнт прийняв глюкозу, позначену радіоактивними ізотопами. Але їх поглинула не тільки пухлина, а й деякі органи, що теж висвітилися на отриманих знімках. Серед них опинилися й дві залози, про існування яких ніхто раніше не підозрював.


Жовтень-2020: фізики виміряли час із точністю до зептосекунди

10 найрезонансніших наукових відкриттів 2020 року

Фізики з німецького Університету Гете встановили новий світовий рекорд в обчисленнях часу. Їм вдалося виміряти швидкість світла всередині молекули. Часовий проміжок, за який частка світла фотон перетнула одну молекулу водню (H2), склав 247 зептосекунд (зептосекунда – це одна трильйонна мільярдної частки секунди).

Як пояснюється на сайті Університету Гете, фотон, що пролітає через молекулу, впливає на два її атома подібно плоскому камінчику, який двічі ковзає по воді. Він створює хвильову реакцію, як на поверхні води, і фізикам її вдалося засікти за допомогою реакційного мікроскопа COLTRIMS.


Листопад-2020: NASA виявило воду на Місяці

10 найрезонансніших наукових відкриттів 2020 року

Американське аерокосмічне агентство NASA опублікувало докази наявності води на сонячній стороні Місяця. Відкриття було зроблено за допомогою інфрачервоного телескопа «Софія», що розташовується на борту літака Boeing 747 і досліджує космос зі стратосфери.

Цю новину широко обговорювали у зв'язку з планами США повернути астронавтів на Місяць і розмістити там базу. Видобуток води в космосі забезпечить істотну економію на доставленні палива із Землі. З місячної води люди зможуть отримувати водень і кисень для дозаправки космічних апаратів.


Листопад-2020: ізраїльські вчені оголосили про прорив у «лікуванні» старості

10 найрезонансніших наукових відкриттів 2020 року

Ізраїльські дослідники з Тель-Авівського університету та медичного центру «Шамір» заявили в журналі Aging про те, що їм вдалося вперше повернути назад біологічний процес старіння в людей. Це вийшло зробити за допомогою гіпербаричної оксигенації – терапії, заснованої на впливі кисню в різних концентраціях при високому тиску в барокамері.

Зі старінням пов'язані два процеси. Це укорочення теломерів, що розташовані в клітинах на кінцях хромосом і захищають їх від деградації, а також накопичення в організмі сенесцентних клітин, які вже не здатні виконувати свої функції.

Ізраїльським вченим вдалося направити ці два процеси у зворотній бік. У їхньому дослідженні брали участь 35 здорових людей у ​​віці старше 64 років. Протягом трьох місяців піддослідні проходили 60 сеансів кисневої терапії в барокамерах. Аналіз клітин крові показав, що їхні теломери не тільки не укоротилися, а й стали довшими на 20–38%. А кількість сенесцентних клітин в організмах піддослідних скоротилася на 11–37%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті