Понад S2,3 млрд у 2021-му: топ-10 українських стартапів за вкладеними інвестиціями

Понад S2,3 млрд у 2021-му: топ-10 українських стартапів за вкладеними інвестиціями

І чому лідери рейтингу залишаються збитковими

Этот материал также доступен на русском языке
Понад S2,3 млрд у 2021-му: топ-10 українських стартапів за вкладеними інвестиціями
Фото: depositphotos.com

2021 рік стане рекордним за обсягом інвестицій у стартапи. Згідно з даними дослідження Crunchbase, за три квартали цього року стартапам з усього світу вже вдалося залучити близько $454 млрд. Тоді як 2020 року світова венчурна індустрія взяла планку в $332 млрд.

Українські стартапи зловили ту саму «хвилю». За орієнтовними підрахунками Mind, на ринку зафіксовано 54 публічні угоди на рекордну загальну суму $2,347 млрд.

А також вісім вливань, сума залучених інвестицій за якими не розголошується. Видання підсумовувало результати лише тих компаній, які мають офіс в Україні та українців – серед співзасновників. Тому до рейтингу не увійшли проєкти, у яких немає команд у нашій країні. Наприклад, Matter Labs (зібрав $56 млн), Universal Hydrogen ($20,5 млн), Show4me ($15 млн) та Zerion ($8,2 млн).

Mind відібрав 10 найбільших інвестицій 2021 року та ранжував їх за обсягом фінансування. Раніше видання писало про підсумки 20202019, 2018 и 2017 років.

Примітно, що деякі фігуранти рейтингу наразі збиткові. На думку експертів, це не лише українські реалії. «Збитковий стартап – це не страшно. Швидкорослим компаніям варто бути збитковими. Якщо їм є куди вкладати залучені інвестиції, вони досягають більшого. За такої ситуації чому б не залучити гроші за поточною оцінкою з мультиплікатором та не заробити на цьому інвесторам і всім іншим? Тобто збиток слід розглядати не в моменті, а враховувати, що він принесе в майбутньому», – вважає керуючий партнер GR Capital Максим Філіппов.

І уточнює: звісно, є переоцінені компанії. «Місцями навіть нездоровий інтерес, підігрітий великою кількістю приватних інвесторів. Але в наші дні навряд чи можлива «бульбашка». Це в реальній економіці ми були більш залежними один від одного і не настільки диверсифіковані. Якщо десь щось «ламалося», криза перекочувалася на всю систему», – вважає Філіппов.

10-е місце: SOC Prime

Более S2,2 млрд в 2021: топ-10 украинских стартапов по вложенным инвестициям

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $11 млн

Рік створення: 2015

Засновники: Андрій Безверхий, Олександр Бредіхін, Руслан Михалов

Офіси: Бостон, Київ

Кількість співробітників: 80

Платформа для захисту підприємств від кіберзагроз. «SOC Prime – маркетлейс для виявлення загроз, де дослідники монетизують свої послуги, щоб допомогти службам безпеки захищатися від атак простіше, швидше та ефективніше», – пояснюють розробники.

До платформи «підключено» понад 300 «білих хакерів». Вони виявили близько 130 000 загроз. За даними TechCrunch, у вересні 2021 року дослідники в середньому заробляли $700. Послугами SOC Prime уже скористалися близько 6000 замовників-юросіб. «Ми обслуговуємо підприємства з Fortune-100 та Forbes Global 2000, а також державні організації», – кажуть у компанії.

Стартап залучив кошти від Streamlined Ventures і Rembrandt Venture Partners. Інвестиції підуть на масштабування продукту.

2020 року загальний виторг компанії становив $16 млн. Дані про прибутки (збитки) не розголошуються. Фінрезультати українського підрозділу також не відомі.

9-е місце: Revenue Grid (ранее Invisible.io)

Более S2,2 млрд в 2021: топ-10 украинских стартапов по вложенным инвестициям

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $20 млн

Рік створення: 2005

Засновники: Влад Воскресенський, Костянтин Ваганов, Анатолій Гавердовський, Антон Зубенко

Офіси: Маунтін-В'ю, Київ

Кількість співробітників: 170

SaaS-платформа для автоматизації та управління продажами. «Продукт допомагає підвищити ефективність роботи відділу продажу й перевести CRM із режиму перегляду в режим виконання. Платформа працює із Salesforce, CRM від SAP, Oracle та Microsoft», – розповідають розробники.

І запевняють, що Revenue Grid використовують близько 800 000 спеціалістів із продажів з 20 000 компаній. Серед клієнтів – Lufthansa, Hilton, TripAdvisor, Moody's, Western Union тощо.

Цьогоріч компанія залучила інвестиції від W3 Capital, ICU Ventures та попередніх інвесторів. Гроші бажають пустити на розширення команди (до 250 спеціалістів). У планах – вирости в три-чотири рази за найближчі три роки.

«Виручка компанії минулого року збільшилася у 2,2 раза і перевищила $10 млн, кількість клієнтів – на 35–40%», – раніше розповів Forbes Воскресенський. Український підрозділ компанії завершив 2020 рік із доходом 7,3 млн грн і чистим прибутком 452 800 грн.

8-е місце: Rallyware

Более S2,2 млрд в 2021: топ-10 украинских стартапов по вложенным инвестициям

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $22 млн

Рік створення: 2012

Засновники: Джордж Ельфонд, Михайло Костандов

Офіси: Харків, Маунтін-В'ю, Вірджинія-Біч, Чикаго, Торонто

Кількість співробітників: понад 100

Онлайн-платформа для підвищення ефективності віддаленої роботи. «Аналізуючи дані про продуктивність кожного співробітника в реальному часі та виявляючи прогалини в їхніх знаннях і навичках, Rallyware пропонує персоналізовані шляхи до поліпшення продуктивності за допомогою своєчасного навчання й робочої активності», – пояснюють розробники.

Серед клієнтів – великі компанії з 60 країн: Samsung, Avon, Nu Skin, Recruit, Tupperware, Vonage, NuSkin тощо.

Цьогоріч команда залучила фінансування від PeakSpan Capital і збирається вкласти його в подальше інвестування в платформні інновації, засновані на штучному інтелекті, а також розширення команди.

У 2020 році загальний дохід Rallyware зріс до $21 млн. Дані про прибуток (збитки) не розголошуються. Фінрезультати українського підрозділу також не відомі.

7-е місце: Preply

Более S2,2 млрд в 2021: топ-10 украинских стартапов по вложенным инвестициям

Объем привлеченных инвестиций в 2021 году: $35 млн

Рік створення:  2012

Засновники: Сергій Лук'янов, Дмитро Волошин, Кирило Бігай

Офіси: Київ, Барселона, Нью-Йорк

Кількість співробітників: понад 250

Платформа для вибору репетиторів, які допомагають вивчити іноземну мову. Користувачеві потрібно вибрати вартість навчання, країну репетитора та зручний час для занять. За даними Preply, на платформі вже – 140 000 репетиторів із 203 країн. У сервісі наявні понад 50 мов. Найпопулярніші – англійська, французька, іспанська, китайська. Стартап використовує машинне навчання з метою оцінки якості занять.

За минулі роки Preply шість разів залучала інвестиції на загальну суму $50,5 млн. Останній раунд закрили Owl Ventures, Full In Partners і колишні інвестори компанії: Point Nine Capital, Hoxton Ventures, EduCapital, All Iron, Diligent Capital та Evli Growth Partners. Гроші підуть на подвоєння штату співробітників і розвиток В2В-проєктів. Також у планах стартапу – масштабування на ринках Азії та Близького Сходу.

Торік Preply посіла третє місце в рейтингу Mind: тоді компанія зібрала $10 млн. Виручка стартапу 2020 року сягнула $63 млн.  Дані про прибуток (збитки) не розголошуються. Фінрезультати українського підрозділу також не відомі.

6-е місце: AirSlate (бывший PDFfiller)

Более S2,2 млрд в 2021: топ-10 украинских стартапов по вложенным инвестициям

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $90 млн

Рік створення: 2008

Засновники: Вадим Ясиновський, Борис Шахнович

Офіси: Київ, Бостон

Кількість співробітників: 700

SaaS-компанія, що запустила різні послуги для розробки, інтеграції, автоматизації документообігу з хмари. І зібрала їх на одній платформі. «Наше завдання – надати просте у використанні рішення для наскрізної автоматизації без коду, яке дозволяє окремим людям і командам самостійно оцифровувати бізнес-процеси», – пояснюють в AirSlate.

Компанія має близько 100 млн користувачів по всьому світу та 60 млн В2В-клієнтів. Зокрема – Tutor Perini, Colliers, FirstData, GoFundme тощо.
Цього року компанії вдалося двічі отримати фінансування. У січні вона залучила $40 млн інвестицій від Morgan Stanley Expansion Capital, General Catalyst та HighSage Ventures. У лютому отримала $50 млн позики від Silicon Valley Bank. В AirSlate уточнили, що фінансування спрямоване на зростання продажів до $100 млн у 2021 році.
Загальний дохід AirSlate торік становив $147 млн. Український підрозділ завершив 2020 рік із оборотом у 16 ​​млн грн і чистим прибутком у 137 600 грн.

5-е місце: People.ai

Более S2,2 млрд в 2021: топ-10 украинских стартапов по вложенным инвестициям

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $100 млн

Рік створення: 2016

Засновники: Олег Рогінський

Офіси: Київ, Сан-Франциско, Торонто

Кількість співробітників: близько 240

Платформа підвищення ефективності підрозділів компаній із використанням штучного інтелекту. За підсумками 2018 року експерти Mind включили People.ai до п'ятірки найуспішніших українських стартапів. Технологія відстежує дії співробітників під час спілкування з клієнтами, перевіряє електронну пошту, телефонні дзвінки, переговори та подає аналіз. Сервіс показує, скільки часу витрачається на кожному етапі угоди, з ким зв'язалися менеджери і яким був результат.

Черговий раунд стартап залучив від Mubadala Investment Co та Akkadian Ventures за участю колишніх інвесторів ICONIQ Capital та Lightspeed Venture Partners. Після залучення фінансування капіталізація компанії досягла $1,1 млрд.
Засновник компанії запевняє, що People.ai допомагає збільшити виторг клієнтів на 70–90%. Серед них Zoom, PandaDoc, Splunk, DataRobot, Dropbox, Lyft, Optimizely, PagerDuty та ін. Раніше Рогінський повідомляв, що компанія генерує дохід у «десятки мільйонів», проте поки що не вийшла на прибуток.
2020 рік People.ai завершила з доходом $42 млн. В Опендатабот і Youcontrol даних про фінрезультати українського підрозділу – немає.

4-е місце: FireFly Aerospace

Более S2,2 млрд в 2021: топ-10 украинских стартапов по вложенным инвестициям

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: почти $200 млн

Рік створення: 2017

Засновники: Макс Поляков, Том Маркусич

Офіси: Вілмінгтон, Вашингтон, Дніпро, Токіо

Кількість співробітників: понад 500

Приватна аерокосмічна компанія з R&D у Дніпрі; розробляє легкі ракети-носії Alpha та Beta. У портфоліо – кілька контрактів із NASA: на $93,3 млн за доставку 10 апаратів на поверхню Місяця та на $9,8 млн за виведення на орбіту малих супутників.

У травні цього року команда мала намір залучити $75 млн. «Але через великий інтерес до Firefly Aerospace обсяг раунду зріс майже до $200 млн», – повідомляли в компанії. Інвесторами стали DADA Holdings, Astera Institute, Canon Ball LLC, Reuben Brothers Limited, SMS Capital Investment LLC, Raven One Ventures, The XBTO Group та ін. Тоді оцінка Firefly перевищила $1 млрд.
FireFly Aerospace планувала отримати ще $300 млн інвестицій 2021 року – після дебютного запуску Alpha. Однак він пройшов невдало: ракета вибухнула. У компанії заявили, що вибух був контрольований.
Торік дохід FireFly Aerospace сягнув $128 млн. За даними Опендатабот, український підрозділ компанії закінчив 2020 рік із виручкою в 79 млн грн і збитком у 36 млн грн.

3-е місце: Grammarly

Более S2,2 млрд в 2021: топ-10 украинских стартапов по вложенным инвестициям

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $200 млн

Рік створення: 2009

Засновники: Максим Литвин, Олексій Шевченко, Дмитро Лідер

Офіси: Київ, Сан-Франциско, Нью-Йорк, Ванкувер

Кількість співробітників: понад 500

Платформа для перевірки граматики та стилістики, що використовує штучний інтелект. Grammarly не вперше потрапляє до рейтингу Mind. 2017-го компанія стала рекордсменом не лише року, а всієї історії фінансування українських стартапів. Тоді команда залучила $110 млн від General Catalyst, IVP та Spark Capital. 

2021-го черговий раунд профінансували Baillie Gifford, General Catalyst і кілька фондів під управлінням BlackRock. «Інвестиції допоможуть нам прискорити зростання команди та розвиток інноваційних рішень для продуктів компанії, які щодня допомагають 30 млн людей ефективніше спілкуватися англійською», – зазначили в Grammarly. Після закриття раунду капіталізація компанії підскочила до рекордних $13 млрд.
Виручка Grammarly торік досягла $105 млн. За даними Опендатабот, українське ТОВ «Греммерлі» закінчило 2020 рік з 77,6 млн грн доходу та 18,4 млн грн чистого прибутку.

2-е місце: Revolut

Более S2,2 млрд в 2021: топ-10 украинских стартапов по вложенным инвестициям

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $800 млн

Рік створення: 2015

Засновники: Влад Яценко, Микола Сторонський

Офіси: Лондон, Краків, Москва, Санкт-Петербург, Київ

Кількість співробітників: понад 3000

Один із найбільш швидко зростаючих світових необанків з операціями у смартфоні. Користувачі можуть переказувати гроші, обмінювати валюту без комісії, виводити криптовалюти у фіат, розраховуватися на Amazon, eBay, aliexpress, переводити в готівку отримані закордоном кошти тощо. Наразі в мобільному застосунку – понад 30 валют.

Компанія має близько 15 млн В2С- та 500 000 В2В-клієнтів. Сервіс працює в 35 країнах світу. У 2020 році виторг підскочив на 57% – до $361 млн, а збитки подвоїлися до $280 млн.
Черговий раунд Revolut залучив від SoftBank Vision Fund 2 та Tiger Global Management. Гроші пішли на розробку нових послуг, їхнє просування та міжнародну експансію, особливо до США та Індії.
Стартап зараховують до українських, адже його співзасновник Влад Яценко – українець. Раніше Mind не включав Revolut до цього рейтингу: компанія не мала офісу в нашій країні. Але нещодавно ситуація змінилася. У вересні було зареєстровано ТОВ «Револют Технолоджіс Юкрейн» із 10 000 грн статутного капіталу. 

1-е місце: GitLab

Более S2,2 млрд в 2021: топ-10 украинских стартапов по вложенным инвестициям

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $801 млн на IPO

Рік створення: 2011

Засновники: Дмитро Запорожець (залишив компанію після IPO), Валерій Сизов

Офіси: Сан-Франциско, Делавер, Харків (більшість співробітників працює дистанційно з 65 країн)

Кількість співробітників: понад 1300

Стартап створювався як альтернатива світовому сервісу GitHub. Поступово проєкт перетворився на DevOps-платформу, яка полегшує колаборацію розробників. Вона дозволяє командам спільно планувати, створювати, захищати та розгортати ПЗ. На відміну від GitHub програмісти можуть зберігати код на своєму сервері.
Серед клієнтів GitLab уже понад 100 000 компаній: Qualcomm, NASDAQ, NASA, CERN, Alibaba, SpaceX, IBM, Expedia. Серед інвесторів – Google Ventures, Khosla Ventures, Y Combinator, Iconiq Capital.
Після нещодавнього IPO капіталізація компанії підскочила до $16,5 млрд. Хоча проєкт залишається неприбутковим: 2020-й GitLab завершила з доходом $152 млн і збитком у $130 млн, цього року очікується ще більший «мінус» – $190 млн.
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло