Понад S2,3 млрд у 2021-му: топ-10 українських стартапів за вкладеними інвестиціями
І чому лідери рейтингу залишаються збитковими
2021 рік стане рекордним за обсягом інвестицій у стартапи. Згідно з даними дослідження Crunchbase, за три квартали цього року стартапам з усього світу вже вдалося залучити близько $454 млрд. Тоді як 2020 року світова венчурна індустрія взяла планку в $332 млрд.
Українські стартапи зловили ту саму «хвилю». За орієнтовними підрахунками Mind, на ринку зафіксовано 54 публічні угоди на рекордну загальну суму $2,347 млрд.
А також вісім вливань, сума залучених інвестицій за якими не розголошується. Видання підсумовувало результати лише тих компаній, які мають офіс в Україні та українців – серед співзасновників. Тому до рейтингу не увійшли проєкти, у яких немає команд у нашій країні. Наприклад, Matter Labs (зібрав $56 млн), Universal Hydrogen ($20,5 млн), Show4me ($15 млн) та Zerion ($8,2 млн).
Mind відібрав 10 найбільших інвестицій 2021 року та ранжував їх за обсягом фінансування. Раніше видання писало про підсумки 2020, 2019, 2018 и 2017 років.
Примітно, що деякі фігуранти рейтингу наразі збиткові. На думку експертів, це не лише українські реалії. «Збитковий стартап – це не страшно. Швидкорослим компаніям варто бути збитковими. Якщо їм є куди вкладати залучені інвестиції, вони досягають більшого. За такої ситуації чому б не залучити гроші за поточною оцінкою з мультиплікатором та не заробити на цьому інвесторам і всім іншим? Тобто збиток слід розглядати не в моменті, а враховувати, що він принесе в майбутньому», – вважає керуючий партнер GR Capital Максим Філіппов.
І уточнює: звісно, є переоцінені компанії. «Місцями навіть нездоровий інтерес, підігрітий великою кількістю приватних інвесторів. Але в наші дні навряд чи можлива «бульбашка». Це в реальній економіці ми були більш залежними один від одного і не настільки диверсифіковані. Якщо десь щось «ламалося», криза перекочувалася на всю систему», – вважає Філіппов.
10-е місце: SOC Prime

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $11 млн
Рік створення: 2015
Засновники: Андрій Безверхий, Олександр Бредіхін, Руслан Михалов
Офіси: Бостон, Київ
Кількість співробітників: 80
Платформа для захисту підприємств від кіберзагроз. «SOC Prime – маркетлейс для виявлення загроз, де дослідники монетизують свої послуги, щоб допомогти службам безпеки захищатися від атак простіше, швидше та ефективніше», – пояснюють розробники.
До платформи «підключено» понад 300 «білих хакерів». Вони виявили близько 130 000 загроз. За даними TechCrunch, у вересні 2021 року дослідники в середньому заробляли $700. Послугами SOC Prime уже скористалися близько 6000 замовників-юросіб. «Ми обслуговуємо підприємства з Fortune-100 та Forbes Global 2000, а також державні організації», – кажуть у компанії.
Стартап залучив кошти від Streamlined Ventures і Rembrandt Venture Partners. Інвестиції підуть на масштабування продукту.
2020 року загальний виторг компанії становив $16 млн. Дані про прибутки (збитки) не розголошуються. Фінрезультати українського підрозділу також не відомі.
9-е місце: Revenue Grid (ранее Invisible.io)

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $20 млн
Рік створення: 2005
Засновники: Влад Воскресенський, Костянтин Ваганов, Анатолій Гавердовський, Антон Зубенко
Офіси: Маунтін-В'ю, Київ
Кількість співробітників: 170
SaaS-платформа для автоматизації та управління продажами. «Продукт допомагає підвищити ефективність роботи відділу продажу й перевести CRM із режиму перегляду в режим виконання. Платформа працює із Salesforce, CRM від SAP, Oracle та Microsoft», – розповідають розробники.
І запевняють, що Revenue Grid використовують близько 800 000 спеціалістів із продажів з 20 000 компаній. Серед клієнтів – Lufthansa, Hilton, TripAdvisor, Moody's, Western Union тощо.
Цьогоріч компанія залучила інвестиції від W3 Capital, ICU Ventures та попередніх інвесторів. Гроші бажають пустити на розширення команди (до 250 спеціалістів). У планах – вирости в три-чотири рази за найближчі три роки.
«Виручка компанії минулого року збільшилася у 2,2 раза і перевищила $10 млн, кількість клієнтів – на 35–40%», – раніше розповів Forbes Воскресенський. Український підрозділ компанії завершив 2020 рік із доходом 7,3 млн грн і чистим прибутком 452 800 грн.
8-е місце: Rallyware

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $22 млн
Рік створення: 2012
Засновники: Джордж Ельфонд, Михайло Костандов
Офіси: Харків, Маунтін-В'ю, Вірджинія-Біч, Чикаго, Торонто
Кількість співробітників: понад 100
Онлайн-платформа для підвищення ефективності віддаленої роботи. «Аналізуючи дані про продуктивність кожного співробітника в реальному часі та виявляючи прогалини в їхніх знаннях і навичках, Rallyware пропонує персоналізовані шляхи до поліпшення продуктивності за допомогою своєчасного навчання й робочої активності», – пояснюють розробники.
Серед клієнтів – великі компанії з 60 країн: Samsung, Avon, Nu Skin, Recruit, Tupperware, Vonage, NuSkin тощо.
Цьогоріч команда залучила фінансування від PeakSpan Capital і збирається вкласти його в подальше інвестування в платформні інновації, засновані на штучному інтелекті, а також розширення команди.
У 2020 році загальний дохід Rallyware зріс до $21 млн. Дані про прибуток (збитки) не розголошуються. Фінрезультати українського підрозділу також не відомі.
7-е місце: Preply

Объем привлеченных инвестиций в 2021 году: $35 млн
Рік створення: 2012
Засновники: Сергій Лук'янов, Дмитро Волошин, Кирило Бігай
Офіси: Київ, Барселона, Нью-Йорк
Кількість співробітників: понад 250
Платформа для вибору репетиторів, які допомагають вивчити іноземну мову. Користувачеві потрібно вибрати вартість навчання, країну репетитора та зручний час для занять. За даними Preply, на платформі вже – 140 000 репетиторів із 203 країн. У сервісі наявні понад 50 мов. Найпопулярніші – англійська, французька, іспанська, китайська. Стартап використовує машинне навчання з метою оцінки якості занять.
За минулі роки Preply шість разів залучала інвестиції на загальну суму $50,5 млн. Останній раунд закрили Owl Ventures, Full In Partners і колишні інвестори компанії: Point Nine Capital, Hoxton Ventures, EduCapital, All Iron, Diligent Capital та Evli Growth Partners. Гроші підуть на подвоєння штату співробітників і розвиток В2В-проєктів. Також у планах стартапу – масштабування на ринках Азії та Близького Сходу.
Торік Preply посіла третє місце в рейтингу Mind: тоді компанія зібрала $10 млн. Виручка стартапу 2020 року сягнула $63 млн. Дані про прибуток (збитки) не розголошуються. Фінрезультати українського підрозділу також не відомі.
6-е місце: AirSlate (бывший PDFfiller)

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $90 млн
Рік створення: 2008
Засновники: Вадим Ясиновський, Борис Шахнович
Офіси: Київ, Бостон
Кількість співробітників: 700
SaaS-компанія, що запустила різні послуги для розробки, інтеграції, автоматизації документообігу з хмари. І зібрала їх на одній платформі. «Наше завдання – надати просте у використанні рішення для наскрізної автоматизації без коду, яке дозволяє окремим людям і командам самостійно оцифровувати бізнес-процеси», – пояснюють в AirSlate.
5-е місце: People.ai

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $100 млн
Рік створення: 2016
Засновники: Олег Рогінський
Офіси: Київ, Сан-Франциско, Торонто
Кількість співробітників: близько 240
Платформа підвищення ефективності підрозділів компаній із використанням штучного інтелекту. За підсумками 2018 року експерти Mind включили People.ai до п'ятірки найуспішніших українських стартапів. Технологія відстежує дії співробітників під час спілкування з клієнтами, перевіряє електронну пошту, телефонні дзвінки, переговори та подає аналіз. Сервіс показує, скільки часу витрачається на кожному етапі угоди, з ким зв'язалися менеджери і яким був результат.
4-е місце: FireFly Aerospace

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: почти $200 млн
Рік створення: 2017
Засновники: Макс Поляков, Том Маркусич
Офіси: Вілмінгтон, Вашингтон, Дніпро, Токіо
Кількість співробітників: понад 500
Приватна аерокосмічна компанія з R&D у Дніпрі; розробляє легкі ракети-носії Alpha та Beta. У портфоліо – кілька контрактів із NASA: на $93,3 млн за доставку 10 апаратів на поверхню Місяця та на $9,8 млн за виведення на орбіту малих супутників.
3-е місце: Grammarly

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $200 млн
Рік створення: 2009
Засновники: Максим Литвин, Олексій Шевченко, Дмитро Лідер
Офіси: Київ, Сан-Франциско, Нью-Йорк, Ванкувер
Кількість співробітників: понад 500
Платформа для перевірки граматики та стилістики, що використовує штучний інтелект. Grammarly не вперше потрапляє до рейтингу Mind. 2017-го компанія стала рекордсменом не лише року, а всієї історії фінансування українських стартапів. Тоді команда залучила $110 млн від General Catalyst, IVP та Spark Capital.
2-е місце: Revolut

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $800 млн
Рік створення: 2015
Засновники: Влад Яценко, Микола Сторонський
Офіси: Лондон, Краків, Москва, Санкт-Петербург, Київ
Кількість співробітників: понад 3000
Один із найбільш швидко зростаючих світових необанків з операціями у смартфоні. Користувачі можуть переказувати гроші, обмінювати валюту без комісії, виводити криптовалюти у фіат, розраховуватися на Amazon, eBay, aliexpress, переводити в готівку отримані закордоном кошти тощо. Наразі в мобільному застосунку – понад 30 валют.
1-е місце: GitLab

Обсяг залучених інвестицій у 2021 році: $801 млн на IPO
Рік створення: 2011
Засновники: Дмитро Запорожець (залишив компанію після IPO), Валерій Сизов
Офіси: Сан-Франциско, Делавер, Харків (більшість співробітників працює дистанційно з 65 країн)
Кількість співробітників: понад 1300
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].