Фактор НАК: як пройшов дебют «Нафтогазу» на Українській енергетичній біржі
І чому ця подія поки що не усунула протиріч на газовому ринку
Учора, 26 квітня, НАК «Нафтогаз України» вперше вийшов на Українську енергетичну біржу, щоб закупити газ у приватних вітчизняних видобувників. До початку повномасштабного вторгнення в торгах на УЕБ брали участь компанії зі структури держхолдингу, а не його головний офіс. І це одна з причин, чому інформація лише про акредитацію НАК на біржі викликала резонанс. Інша причина – біржа очікувала на пожвавлення активності від появи такого великого гравця та зростання кількості укладених угод.
Проте, як показали підсумки вчорашнього аукціону, «фактор НАК» не спрацював – принаймні, поки що ринок відреагував на його пропозиції стримано. Чому це так, розбирався Mind.
Із чим НАК вийшов на біржу? «Нафтогаз» вийшов на УЕБ із двома стартовими позиціями – з придбання ресурсу квітня в підземних газових сховищах і ресурсу травня в газотранспортній системі України. Стартові ціни становили відповідно 10 972 грн та 10 791 грн за 1000 куб. м. Умова розрахунку – післяплата.
Загалом 26 квітня НАК хотів придбати 12 млн куб. м українського газу. Але ці плани виявилися нездійсненими. «Врожай» «Нафтогазу» виявився увосьмеро меншим – 1,6 млн куб. м. Компанія придбала 10 лотів на 1,5 млн куб. м травневого ресурсу й один лот на 100 000 куб. м. газу на постачання у квітні. Середньозважена ціна – 10767 грн за 1000 куб. м.

«Це була лише перша угода. Надалі ми плануємо системно здійснювати закупівлі на УЕБ», – зазначив СЕО «Нафтогазу» Олексій Чернишов.
Чому ця подія є резонансною навіть попри скромний результат? «Відновлення присутності «Нафтогазу» на торгах має великий позитивний вплив на розвиток ринку загалом, підсилюючи ліквідність. Але зараз це також надважливий крок для підтримки… національного газовидобутку» – так прокоментував учорашній аукціон голова Біржового комітету УЕБ Олексій Дубовський.
Як на неї відреагували інші гравці? Активність на торгах показала, що приватні видобувники поки обережно ставляться до співпраці з «Нафтогазом» на біржі.
У приватних видобувних компаній залишаються питання щодо спроможності «Нафтогазу» викупити весь приватний газовий ресурс, експорт якого заборонений урядом від початку великої війни. Проблемою є ціна біржових угод, яка відображає падіння попиту через військові дії на території України й економічний спад, проте не завжди може гарантувати належні інвестиції видобувних компаній у збільшення виробництва. Також, як припускають окремі гравці газового ринку, «УЕБ не є привабливим для всіх видобувників інструментом через недостатній розвиток біржових технологій через недостатній розвиток біржових технологій».
Вчорашній аукціон також не зняв напруженість у відносинах видобувних компаній з Кабміном щодо заборони експорту на український газ до Європи, де за нього можна виручити більше коштів (і, до речі, відтермінувати на три місяці їх повернення в Україну – це дозволяє податкове регулювання).
Чому експорт газу обговорюється дедалі активніше? Зараз вітчизняний комерційний ринок споживає значно менше газу, ніж його видобувається. Тому є умови, щоб розпочати «частковий експорт». Про це напередодні заявив Дмитро Сахарук, виконавчий директор ДТЕК (контролює найбільшу приватну видобувну компанію «Нафтогазвидобування»). Але для експорту «потрібно створити прозорі та ефективні правила торгівлі», які передбачають біржову торгівлю, учасниками якої є «і експортери, і імпортери, українські виробники, українські трейдери, щоб ціна формувалася прозоро».
«У нашій компанії у ПСГ зараз лежить майже 1 млрд кубометрів непроданого газу. Це, по суті, гроші, які ми могли б направити на інвестиційну діяльність, зокрема на буріння нових свердловин», – зазначив виконавчій директор ДТЕК.
І чому він наразі під забороною? В уряді та «Нафтогазі», як повідомляв Mind, виступають проти поновлення експорту українського газу, поки не завершено війну з росією. Цей ресурс, як вважають державні керівники, потрібен країні для забезпечення сталого проходження наступного опалювального сезону, який через російську агресію ризикує виявитися більш складним, ніж минулий.
Ба більше. У Міненерго та «Нафтогазі» не роблять ставку на запаси лише українського газу під час підготовки до наступної зими в умовах воєнного стану. Крім участі в торгах на УЕБ, НАК також зареєструвався на цифровій платформі для спільних закупівель газу Aggregate EU, яку організувала Єврокомісія.
Заступник міністра енергетики Микола Колісник повідомів про наміри залучити кредити для українських газових трейдерів від Європейського банку реконструкції та розвитку, щоб посприяти стабілізації ринку й створити стимули для вітчизняного газовидобування.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].