50 найпопулярніших видань Книжкового Арсеналу-2024: від Стуса і Костенко до Бориса Джонсона
Розповідаємо про книжки, які стали лідерами продажів на фестивалі

Минулого тижня у Києві відбувся XII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Одна з найяскравіших подій видавничої сфери зібрала 35 тисяч відвідувачів, які мали змогу побувати на 160 подіях, придбати десятки книжкових новинок на стендах видавництв та книгарень, а також поспілкуватися з улюбленими письменниками.
Що мало найбільший попит серед читачів: поезія чи проза, художня література чи нонфікшн, переклади чи твори українських авторів?
Mind зібрав 50 книжок, які очолили списки продажів десяти популярних вітчизняних видавництв.
Докладніше – у нашій добірці.
А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА

«Так ніхто не кохав. Антологія української поезії про кохання»
Збірка містить вірші про найрізноманітніші емоції, яке викликає кохання – почуття, що віддавна надихає поетів. До книжки увійшли твори Івана Франка, Тараса Шевченка, Олени Теліги, Олександра Олеся, Дмитра Павличка, Павла Тичини, Миколи Вороного, Ліни Костенко, Юрія Андруховича, Сергія Жадана та інших авторів.
Василь Симоненко «Задивляюсь у твої зіниці»
Книжка із суперпопулярної серії «Українська поетична антологія» подає вірші легендарного шістдесятника, діяча українського руху опору, чиї твори забороняла друкувати радянська влада. Збірка містить також переклади Симоненка та його казки для дітей.
Радомир Мокрик «Бунт проти імперії: українські шістдесятники»
Ґрунтовна й водночас емоційна науково-популярна книжка про унікальний рух українських шістдесятників – письменників, журналістів, художників, театральних режисерів, істориків літератури – творчу інтелігенцію, яка не припиняла виборювати право України на культурну самобутність та національну незалежність.
Ліна Костенко «Триста поезій»
Видавництво запевняє, що ця книжка є найповнішим зібранням найпопулярнішої української поетеси часів Незалежності. До збірки увійшли поезії різних творчих періодів авторки, доповнені уривками з романів та поем Ліни Костенко.
Василь Стус «Палімпсести»
Книжку поета, чиї життєві принципи надихають українців і сьогодні, склали поетичні твори Стуса 1970-1979 років, зокрема зі збірок «Зимові дерева», «Веселий цвинтар», «Час творчості» та «Палімпсести».
Видавництво Старого Лева

Олександр та Павло Михеди «Живі. Зрозуміти українську літературу»
Літературознавці, син і батько, об’єдналися, щоб зробити внесок у популяризацію української літератури. Їхня книжка охоплює 200 років нашого красного письменства, розповідаючи про творчість Григора Тютюнника, Валер’яна Підмогильного, Миколи Хвильового, Олени Теліги, Ольги Кобилянської, Миколи Гоголя та інших авторів.
Вікторія Амеліна «Свідчення»
Влітку 2023 року Вікторія Амеліна загинула внаслідок російського ракетного обстрілу Краматорська. «Свідчення» – посмертна збірка її поезії, яку авторка почала писати під час повномасштабного вторгнення.
Ілларіон Павлюк «Я бачу, вас цікавить пітьма»
Містично-філософський роман про небезпечні пригоди кримінального психолога Андрія Гайстера. Між іншим, нещодавно видавництво оголосило, що за останні півтора року книжка розійшлася рекордним для України накладом у 100 000 примірників.
Євгенія Кузнєцова «Спитайте Мієчку»
Роман про різноманітні жіночі долі, магію бабусиного дому і запах літніх яблук. Протягом кількох років тримається у списку бестселерів львівського видавництва.
Вікторія Амеліна «Дім для Дома»
Вперше роман вийшов 2017 року. «Дім для Дома» – зворушлива історія про пошук дому, людські долі, які змінюються під впливом суспільно-політичних змін.
Vivat

Валерій Пузік «Мисливці за щастям»
Більшість накладу збірки оповідань про життя на фронті та на деокупованих територіях українського військового, художника і письменника Валерія Пузіка згоріла у харківській типографії «Фактор-Друк» внаслідок російського ракетного обстрілу 23 травня 2024 року. А те, що лишилося, читачі розкупили у перші дні цьогорічного Книжкового Арсеналу.
Олександр Ірванець «Ізмарагд княгині Несвіцької»
Повість, присвячена Рівному, – рідному місту письменника, поєднує гумор, міські легенди, український фольклор, бувальщину й вигадку. З усього цього вийшла захоплива розповідь про подорожі у часі і не тільки.
Борис Джонсон «Фактор Черчилля»
Книжка вірного друга України, британського політика Бориса Джонсона, що випромінює любов і захват персоною легендарного прем'єр-міністра Великої Британії Вінстона Черчилля, якого автор біографії вважає саме тою персоною, яка змогла зупинити Адольфа Гітлера.
Едуард Андрющенко «Архіви КГБ»
Український історик, кандидат історичних наук працював з розсекреченими документами КГБ, які стали унікальним матеріалом для публікацій автора у медіа. Пізніше, зібравши їх під однією обкладинкою, Едуард Андрющенко представив книжку з історіями, вигадливості яких позаздрить найкасовіший блокбастер.
Євгенія Подобна «Її війна»
Валерія з Маріуполя, Ольга з Ягідного, Ірина з Бучі, Вікторія з Вінниці, Євгенія з Херсона та ще двадцять героїнь – військових, медикинь, волонтерок, поліціянток, журналісток – розповідають про те, як повномасштабне російське вторгнення змінило їхні життя, урвавшись, але не зламавши героїнь книжки.
Віхола

Андрій Сем‘янків (MED GOblin) «Танці з кістками»
Медичний трилер про патологоанатома-невдаху Северина, що полонив серця багатьох читачів. «Танці з кістками» отримали престижну премію «Книга року BBC-2022», а 2023-го роман став бестселером видавництва, розійшовшись накладом у понад 20 000 примірників.
Катерина Липа «Історія архітектурних стилів, великих і не дуже»
Українська мистецтвознавиця, історикиня архітектури присвятила свою книжку дослідженню архітектурних стилів різних епох і тому, який слід вони залишили в Україні. Від романської та візантійської минувшини до постмодернізму – авторка пропонує захопливу подорож у часі і просторі.
Майк Йогансен «Подорож ученого доктора Леонардо…»
Книжка із серії «Неканонічний канон», яка знайомить із творчістю українського письменника-авангардиста, представника Розстріляного відродження. До видання увійшли іронічно-романтичний роман Майка Йогансена «Подорож ученого доктора Леонардо…», його вірші та есеї.
Валерія В. Растет «Поклик» із циклу «Хроніки червоних лисиць»
Перша книжка майбутнього фентезійного циклу української письменниці та журналістки. Головна героїня «Поклику» – Лисиця, людина, яка має надприродну здібність запечатувати могили. За її небезпечними пригодами з відьмами та вампірами і стежитимуть читачі.
Стефанія Демчук «Доба постів і карнавалів. Як жили, пили і кохалися у середньовіччі»
Середньовіччя – епоха доволі романтизована. Бліді дами у довгих сукнях, суворі чоловіки, які мало розмовляють, але вміють тримати меча… Якими насправді були ті далекі часи? Розібратися допоможе книжка української історикині, в якій розглядаються цікаві теми: від середньовічної медицини до сексу й взаємин у родинах.
Клуб Сімейного Дозвілля

Зважаючи на те, що у фокусі Mind перебуває переважно нонфікшн література, ми зосередилися на лідерах продажу КСД саме у цьому сегменті.
Сергій Плохій «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності»
Обов’язкова для прочитання книжка україно-американського історика, в якій минуле нашої держави розглядається максимально обʼєктивно, без тиску будь-яких партійних чи інших ідеологій.
Віктор Франкл «Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі»
Книжка всесвітньо відомого психіатра, психотерапевта і філософа незмінно присутня e списках бестселерів видавництва. Повномасштабне вторгнення ще більше актуалізувало її зміст – виживання у складних умовах, запорукою якого є наявність мети й сенсу буття.
Сергій Плохій «Російсько-українська війна: повернення історії»
Масштабна історична праця, яка досліджує передумови почату повномасштабної російсько-української війни, її хід протягом першого року та вплив на майбутнє усього світу. Натхненна вірою у перемогу України книжка адресована переважно іноземному читачу, але вона буде цікавою і вітчизняним прихильникам Плохія.
Рік Рубін «Творчий акт: спосіб буття»
Рік Рубін, впливовий американський музичний продюсер, справжня зірка у своїй сфері, ділиться власним творчим методом, який дозволяє бачити світ у всьому розмаїтті, оприявленому творчістю.
Штефані Шталь «Твоїй внутрішній дитині потрібен дім»
Німецька психологиня, яка спеціалізуються на взаєминах у родині, розповідає, як подолати отримані давно глибоко заховані травми минулого, щоб будувати здорові стосунки й мати щастя, примирившись зі своєю внутрішньою дитиною
#книголав

Дмитро Кулеба «Війна і нові горизонти»
Збірка есеїв політиків, публічних інтелектуалів, істориків і підприємців про повномасштабну війну в Україні. Книжку складають понад 20 текстів, у яких автори міркують про те, яким буде світ після перемоги демократії над авторитаризмом.
Карстен Дюсс «Вбивайте усвідомлено»
Карстен Дюсс – німецький письменник, юрист і популярний телеведучий. «Вбивайте усвідомлено» став його дебютним кримінальним романом, де адвокат Бйорн Дімель розв’язує сімейні проблеми, заразом скоюючи вбивство клієнта...
Едіт Еґер «Вибір»
Ледь не культова книжка американської психологині, угорської єврейки, яка вижила у нацистському концтаборі «Аушвіц».
«Вибір» – це автобіографія, поєднана із прикладами робочої практики авторки. Усе разом створює книжку, яка є еталоном того, що зветься мотиваційною літературою.
Сью Блек «Закарбовано на кістках»
Нонфікшн, що читається, як детектив.
«Закарбовано на кістках» – книжка авторитетної, всесвітньо відомої судової антропологині, професорки з Великої Британії, в якій авторка розповідає, якими промовистими можуть бути кістки, їхні травми та стан.
Фредрік Бакман «Тривожні люди»
Популярний шведський письменник спеціалізується на нескладних, але життєвих історіях з персонажами, які незмінно викликають емпатію. У «Тривожних людях» Бакман зводить із десяток героїв в одній квартирі, де вони стають заручниками, знайомлячись одне з одним та розповідаючи про свої життя.
Лабораторія

Марічка Паплаускайте «Потяг прибуває за розкладом»
Репортажна книжка про те, як «Укрзалізниця не лише вистояла у час війни, а й стала головною артерією, яка рятує життя і впливає на долі». Протягом семи місяців українська журналістка та редакторка Марічка Паплаускайте проїхала понад 8000 кілометрів, щоб зібрати спогади, думки й емоції сміливих залізничників.
Сашко Столовий «Оринин. Роман про стелепного чоловіка»
Історико-біографічний роман про родину Демʼяна Козика. Колоритна оповідь про звичаї, мову й характери Слобожанщини. Написана з гумором хроніка змін у країні, які завжди відбиваються на людях, навіть якщо вони мешкають у невеличких селах, де, на перший погляд, все як завжди…
Олена Пшенична «Там, де заходить сонце»
Художня книжка про батьків і дітей, самотність і дружбу, мудрість старості й поспіх рішень і думок тих, хто забуває, що час є немилосердним до всіх нас, без винятків.
Анастасія Левкова «За Перекопом є земля»
Глибокий, емоційний, мудрий, ностальгійний роман про Крим, дружбу, кохання та пошуки себе як особистості.
Роман Голубовський «З нами житиме еласмотерій»
Дебютна збірка оповідань українського медійника, в якій автор грає образами, стилями й ситуаціями, за яких абсурд стає нормою життя, а іронія – захистом від проблем сьогодення.
Наш Формат

Ілля Полудьонний, Марк Лівін «Як це, війна? Психологічний досвід повномасштабного вторгнення»
«Справа, що спершу сприймалася переважно як робота журналістів, фіксаторів, спостерігачів, із часом почала набувати глибини, емоційності», – так автори книжки пишуть про осмислення початку повномасштабної війни, переповідаючи травматичний досвід і міркуючи над тим, як із ним жити далі.
Максим «Далі» Кривцов «Вірші з бійниці»
7 січня 2024 року стало відомо, що поет, громадський діяч і доброволець Максим Кривцов загинув, захищаючи країну у лавах ЗСУ. Збірка його віршів, доповнена авторськими фотографіями, – данина памʼяті талановитій людині з великим серцем.
Ґреґ Маккеон «Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети»
У своїй дуже популярній як в Україні, так і загалом у світі книжці американський журналіст і тренер з мотивації наголошує на важливості відмови від вимог, які не відповідають цілям людини, щоб жити більш осмислено і продуктивно, пропонуючи поради щодо того, як оптимізувати процес ухвалення рішень.
Міхаель Бар-Зохар, Ніссім Мішаль «Амазонки Моссаду. Жінки в ізраїльській розвідці»
Книжка, від якої неможливо відірватися, аж настільки захопливі історії про яскравих героїнь у ній розказані, – від першої жінки, яка погодилася бути шпигункою на користь Ізраїля, і до сучасних спеціальних операцій Моссаду. Автори вимальовують становлення спецслужби, де жінки зіграли надзвичайно важливу роль.
Раян Голідей, Стівен Генсільман «Стоїцизм на кожен день. 366 роздумів про мудрість, стійкість і мистецтво жити»
У 2017 році книжка американського маркетолога Раяна Голідея і літературного редактора й агента Стівена Генсільмана стала одним з найбільш продаваних видань. Вона містить як супровідні статті авторів про стоїцизм як філософське вчення античності, так і тексти його найяскравіших представників, які покликані допомогти сучасним читачам виховати у собі мудрість і мужність.
РМ

Шелбі Мег’юрін «Змія і голуб. Книга 3. Боги й чудовиська»
Трилогія «Змія і голуб» зробила відомою американську письменницю Шелбі Мег’юрін. На хвилі популярності жанру її історія про відьму Лу, яка вийшла заміж за мисливця на відьом, здобула чимало прихильників у різних країнах світу. Третя книжка подасть розв’язку пригод Лу, якій доведеться боротися на лише із зовнішніми обставинами, а й із внутрішніми суперечностями.
Ліса Джуелл «Ніщо з цього не правда»
Психологічний трилер, що розповідає про переплетення доль двох жінок, які випадково зустрічаються і розкривають таємниці одна одної.
Джуелл майстерно створює напружену та сповнену несподіванок історію, що тримає у напрузі до самого кінця.
Шелбі Мег’юрін «Змія і голуб. Книга 1»
З цього роману починається знайомство зі світом героїв Шелбі Мег’юрін, у якому люди бояться магії, а тому полюють на відьом. Головна героїня книжки, Лу, змушена тікати, щоб вберегти своє життя, та несподівано вона зустріне велике кохання, заради якого буде змушена робити чи не найскладніший вибір.
Сара Ніша Адамс «Список для читання»
Зворушливий роман про силу книг і зв'язки, які вони створюють між людьми. У центрі сюжету – дружба між вдівцем і молодою жінкою, яких об'єднує таємничий список літератури.
Коллін Гувер «Веріті. Ексклюзивне видання»
Бестселер The New York Times, книжка популярної американської авторки-рекордсменки – лише 2023-го еротичний трилер «Веріті» у США розійшовся накладом у понад 935 000 примірників. Динамічна історія про письменницю, яка вирішує трохи заробити, а тому потрапляє у загадкову родину Кроуфордів, що змінить все її життя.
Фабула

Ярослава Литвин «Вілла у Сан-Фурсиско»
Романтичний, кумедний і дуже життєвий роман про те, як шукати щастя і йти до нього, не відкладаючи на потім найкраще, що може з тобою статися у цьому буремному світі.
За сюжетом, Оля Синичка купує хату у селі, щоб досягти гармонії зі світом і собою. Звісно, все піде не так, як гадалося, натомість читачі отримають багато сміху й ситуацій, з якими легко провести паралелі із власного життя.
Маріо Варгас Льйоса «Свято цапа»
Політичний роман всесвітньо відомого перуанського письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури, про епоху правління диктатора Рафаеля Трухільйо, який понад 30 років правив Домініканською Республікою.
«Свято цапа» – це пронизлива оповідь про те, як влада підкорює людей, а страх робить їх рабами.
Б. Р. Маєрс «Моторошне сяйво»
Книжка канадської письменниці, що поєднує риси детективу і готичного роману. Події «Моторошного сяйва» відбуваються у Лондоні середини XIX століття.
Есмеральда Хоутон, спіритистка й медіум, заробляє на життя обманом. Та одне із замовлень змусить її розгадувати страшні таємниці й навіть розслідувати вбивство...
Джил Хессон «Кишенькова книжка емоційного інтелекту»
«Завдяки емоційному інтелекту – розуміючи свої емоції й те, як ними керувати, – ви зможете краще висловити свої почуття, те, чого ви хочете і чого не хочете, розбиратиметесь у почуттях інших людей», – пояснює британська тренерка з особистого та професійного розвитку, навчаючи, зокрема, як боротися зі стресом та вдосконалювати позитивне мислення.
Джон Гарт «Як Черчилль врятував цивілізацію»
Британський журналіст-розслідувач та історик присвятив свою книжку культовій для його країни особистості – Вінстону Черчиллю, який розумів усю підступність політичних ігор Адольфа Гітлера ще до початку Другої світової війни.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].