Книга місяця: маленьке кохання на тлі великої історії у романі Бернгарда Шлінка «Ольга»

Книга місяця: маленьке кохання на тлі великої історії у романі Бернгарда Шлінка «Ольга»

Відомий письменник оповідає про силу особистості, відповідальність і здатність прощати

Цей матеріал також доступний російською
Книга місяця: маленьке кохання на тлі великої історії у романі Бернгарда Шлінка «Ольга»
Анрі Матіс, "Жінка, що читає". 1924 р.

Сюжет. У ранньому дитинстві Ольга Новак стає сиротою. Маючи неабиякі природні здібності, прагнення вчитися, вона понад усе полюбляє спостерігати й доходити істини у різних питаннях. Мешканка шумної Сілезії, у жилах якої тече й слов’янська кров, дівчинка опиняється у маленькому селі в спокійній Померанії. Ольгу забирає до себе бабуся, яка ніколи так і не стане їй по-справжньому рідною людиною.

Книжки чи гра на органі не рятуватимуть від самотності, поки Ольга не зустріне Герберта. Нащадок заможної родини, в який заохочувався культ молодої імперії, він так само шукав близьку людину, якій міг би довірити свої мрії про подорожі й відкриття нових земель. Їхня дружба, попри сальні жарти селян і невдоволення батьків, переросла в кохання. Ольга вирішила стати вчителькою й упевнено йшла до своєї мети, хоч здобути освіту бідній дівчині було геть нелегко. Герберт потрапив до лав гвардії. Їхні мрії про шлюб рішуче розбили батьки парубка. Герберт постав перед вибором: бути з Ольгою в дуже скромних життєвих умовах чи взяти за дружину ту, кого обрали його тато й мама. Боячись відповідальності, молодий чоловік подався на війну... 

Так усе життя він тікатиме, а Ольга чекатиме, писатиме листи, віритиме у його повернення, оживлятиме образ коханого своїм словом. На долю жінки випадуть дві великі війни, інтриги, через які її призначатимуть в глухі сільські школи, не реалізована можливість інших стосунків, поява близьких друзів, смерть бабусі, глухота… Але попри все вона залишатиметься цілісною особистістю, терплячою до недоліків інших, людиною, що вміє слухати. Ольга помре за загадкових обставин, за розгадкою яких критимуться й інші таємниці. 

Книга місяця: маленьке кохання на тлі великої історії у романі Бернгарда Шлінка «Ольга»

Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля

Наклад: 4000 примірників

Бекґраунд: «Ольга» ‒ найсвіжіший роман всесвітньо відомого німецького письменника. Здається, що після світового успіху «Читця» Шлінка, чудової екранізації цього твору, де головну роль зіграла Кейт Вінслет, отримавши за неї премію Оскар та Золотий глобус, автор не потребує представлення. Кожна книжка Шлінка ‒ історія-шкатулка, у якій заховано концептуальну проблематику. «Ольга», що вийшла у січні 2018 року, відразу посівши перше місце у списку бестселерів Der Spiegel, виключенням не стала. Життєпис простої жінки приховує історію злету й падіння Німеччини XX століття, порушує питання прощення й любові, самодостатності й права на власний вибір.

Вам сподобається, якщо: вам до вподоби книжки, які через конкретне розповідають про загальне, де оповідь ведеться неквапливо, лаконічно й виважено, а мудрості й сантиментів рівно стільки, щоб викликати у читача емпатію. 

Вам не сподобається, якщо: ви не бажаєте читати про важку жіночу долю у круговерті європейської історії, прагнете карколомних сюжетів і персонажів з рисами супергероїв, вважаєте, що про війну треба писати більш жорстоко. 

Головна причина прочитати: «Ольга» Шлінка з тих книжок, які хочеться читати в абсолютній тиші, не перериваючись, щоб не зіпсувати атмосфери оповіді. Цей роман, дуже особистісний і щемкий, не стане тим, чим захочеться ділитися. Його приємно носити у собі, як секрет, як ненавмисно прочитаний лист про чуже кохання. Красива проза без зайвих прикрас та амбіцій. 


Ще три новинки грудня

Книга місяця: маленьке кохання на тлі великої історії у романі Бернгарда Шлінка «Ольга»

Драґо Янчар, «Цієї ночі я її бачив»

Книги ‒ XXI

Драґо Янчар ‒ один з найвідоміших і найбільш перекладених сучасних словенських письменників, визнаний у Європі, нагороджений чималою кількістю літературних відзнак. В оригіналі роман «Цієї ночі я її бачив» вийшов 2010 року. Книжка стала національним бестселером, отримавши високі відгуки критиків, бо дуже тонко й влучно відображала складність словенської історії, стосунки всередині суспільства.

Янчар вдається до не нової, але вдалої структури тексту, який поділено на п’ять оповідей різних персонажів, що подають фактично ту саму історію, але з власної точки зору. Взимку, під час Другої світової війни, зникає прекрасна словенська аристократка Вероніка Зарнік. Її образ приходить уві сні майору, командиру кінного ескадрону, колишньому капітану Дравської дивізії Стевану Радовановичу. Заради нього заможна й пещена Вероніка покинула багатого чоловіка. Але крізь їхню історію кохання просвічує трагедія військового, якого політичні пертурбації перетворюють із захисника королівства на зрадника.

Наступними говоритимуть мати Вероніки, німецький лікар, покоївка та робітник Єранек. Різні голоси ніби продовжують розповіді одне одного. Виходить сумний роман про кохання, материнські страхи, сумніви, справедливість, прагнення свободи, війну та пам’ять.


Книга місяця: маленьке кохання на тлі великої історії у романі Бернгарда Шлінка «Ольга»

Ніколас Спаркс, «Любий Джоне...»

Vivat

Роман популярного американського письменника, де оповідь ведеться від першої особи. 28-річний Джон ділиться з читачами історією свого життя. Він був звичайним хлопцем, розтринькував юні роки, переймаючись відсутністю духовної близькості з татом, який самостійно виховував Джона. Щоб не закінчити свої дні в місцевому барі, парубку стало сил піти в армію. Там Джон швидко подорослішав, а під час однієї з відпусток познайомився з чарівною дівчиною  Саванною. Почуття виявилися взаємними.

Власне, тло роману й складається не стільки з подій, скільки з думок персонажів та їхніх почуттів. Джон намагається розібратися у собі, Саванна допомагає йому зрозуміти, як налагодити спілкування з батьком, разом вони плекають своє кохання, озвучуючи погляди автора на наркотики, бездумний секс та інші прикрощі. Але їхні щасливі два тижні швидко проминуть. Джон поїде на службу, щоб опинитися в Іраку. Зв’язок між ним та Саванною слабшатиме, але не розірветься навіть після кардинальних змін в їхніх долях. Благородство, самопожертва, любов і порозуміння ‒ книжка неодмінно виб’є сльозу з прихильників жанру. 


Книга місяця: маленьке кохання на тлі великої історії у романі Бернгарда Шлінка «Ольга»

Інґмар Берґман, «Laterna Magica»

Видавництво Старого Лева

Автобіографія видатного шведського режисера, яка читається як художній твір. Ця відверта розповідь пояснює, що сформувало особистість Берґмана, його унікальний творчий стиль. «Щеняча» любов до матері, нерозділена, але пронесена крізь усе життя, виховання, що ґрунтувалося на поняттях «гріх, зізнання, покарання, прощення і милосердя», перша свідома брехня, казковий подарунок від тітки Анни ‒ кінопроектор, який став тим чарівним ліхтарем, світло якого вело Берґмана все життя.

У 12 років юний Інґмар «спізнав магію акторства». Розповідаючи про власне бачення театрального мистецтва, драматургії, автор згадує про ті протиріччя, з якими стикався у молодості. Він вірив у чистий театр, тримався подалі від людей-масок, які його оточували, розуміючи, що теоретизування митців часто схожі на порожню балаканину.

«Laterna Magica» не має чіткої хронології. Берґман починає зі згадок про дитинство, але дуже швидко пропонує читачеві дізнатися про труднощі, які спіткали його під час підготовки вистав «Фрекен Жюлі» та «Гра снів» у 1986 році. У книзі багато театру, того, що відбувається за лаштунками. Берґман розповідає про репетиції, пошуки мови вистав, пристрасті між акторами. Але, переходячи до кіно, стає зрозуміло, що саме воно є головним для оповідача: «Жоден вид мистецтва так не струменіє крізь нас, торкаючись повсякденної свідомості, прямо впливаючи на наші почуття». Ідеальна книжка для кіноманів та фанів творців великого кіно.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті