Кращі фільми про джаз: історія, кінопортрети та сучасність

Кращі фільми про джаз: історія, кінопортрети та сучасність

Чим заповнити майбутній великий вік-енд, щоб бути на одній хвилі з Leopolis Jazz Fest

Этот текст также доступен на русском
Кращі фільми про джаз: історія, кінопортрети та сучасність
Кадр зі стрічки "Одержимість"
Фото: youtube

Актуальність джазу як музичного стилю і напряму в розвитку світової культури з роками не слабшає. Навіть більше, прихильність до цієї музики стає все престижнішою, що підтримується різними фондами і всесвітньою мережею фестивалів, зокрема в Україні. Одне з підтверджень тому – Leopolis Jazz Fest, щорічна міжнародна подія, що стартувала сьогодні, 26 червня, у Львові.

Тому червнева добірка серіалів і фільмів від Mind – саме про джаз і джазових музикантів. Життя, що показане в них, – це «мистецтво в мистецтві», яке допомагає відчути різноманіття та інтернаціональність цієї музики, а також підняти завісу над біографіями багатьох талановитих виконавців.

«Джаз»

Лучшие фильмы о джазе: история, кинопортреты и современность
Фото автора

Оригінальна назва: Jazz

Рік: 2000

Творіння режисера Кена Бернса – це 12 серій, 12 фантастичних годин літопису розвитку джазу, включаючи ключові моменти в історії музики, які вплинули не лише на індустрію США. Хроніка, спогади сучасників, пристрасті, скандали: джаз був частково політичним рухом і торкнувся життя багатьох людей ХХ століття. Якби не ті неординарні особистості, які стояли у його витоків, – Луї Армстронг, Дюк Еллінгтон, Елла Фіцджеральд, то сучасні напрямки – від поп-року до альтернативного року і експериментального джазу – виглядали б по-іншому.

Чому варто дивитися. Серіал буде цікавий всім початківцям і досвідченим музикантам. І звичайно ж, справжнім поціновувачам музики і професійного документального кіно. Наймасштабніший серіал про джаз знімався шість років і обійшовся в $13 млн (найдорожчий документальний фільм у світовому кінематографі).

Історія джазу – це історія ХХ століття і найгостріших його питань: про рівність, про расу та національну дискримінацію, про взаємини мистецтва і комерції, про талант і професіоналізм. Одним словом, якщо ви шанувальник джазу, то просто не можете залишити цей серіал без уваги.


«Клуб Буена Віста»

Лучшие фильмы о джазе: история, кинопортреты и современность

Оригінальна назва: Buena Vista Social Club

Рік: 1999

Документальний фільм німецького режисера Віма Вендерса про музику Куби – боса-нова-латин джаз. Давні друзі Рай Кудер, композитор зі США, і режисер Вім Вендерс втілюють оригінальну ідею і збирають легендарних кубинських музикантів, щоб вони знову поринули в атмосферу минулого і відтворили ті композиції, які колись заворожували публіку. Фільм і альбом стали справжньою сенсацією в музичному світі. Зоряним фіналом став їхній виступ у Карнегі-хол.

Чому варто дивитися. Фільм демонструє багатогранність кубинської музики, розкриває етапи запису альбому.

Працюючи з музикантами, Вендерс показує їхнє життя, відстежує їх сольну кар'єру. Піднімаючи завісу над закритою, але дивовижною країною, передає нюанси відносин між талановитими людьми.


«Давай загубимось»

Лучшие фильмы о джазе: история, кинопортреты и современность

Оригінальна назва: Let's Get Lost

Рік: 1988

Документальний фільм американського режисера Брюса Вебера про бурхливе життя і кар'єру Чета Бейкера – джазового трубача і вокаліста.

Група фанатів Бейкера – від колишніх соратників і колишніх дружин до друзів і дітей – розповідають про людину-легенду. У фільмі Вебера простежується кар'єра музиканта з 1950-х років, коли він грав з такими зірками, як Чарлі Паркер, Джері Малліган і Расс Фрімен, до 1980-х років, коли джазмен виявився в лещатах героїнової залежності та внутрішнього вигорання.

Чому варто дивитися. Вебер показує різкий контраст між молодим красивим Бейкером – кумиром, який нагадував суміш Джеймса Діна і Джека Керуака, і тим, ким він став – втраченим, відстороненим, байдужим.

Рекомендуємо також біографічну драму «Народжений для смутку» Роберта Будро. Ітан Хоук, візуально схожий зі своїм екранним героєм Четом Бейкером, став ідеальним кандидатом на цю роль у всіх сенсах.


«Одержимість»

Лучшие фильмы о джазе: история, кинопортреты и современность
Фото: The Telegraph

Оригінальна назва: Whiplash

Рік: 2014

Музична психологічна драма американського режисера Дем'єна Шазелла, відомого також за фільмами «Ла-Ла Ленд» і «Людина на Місяці».

Ендрю – талановитий барабанщик, але його наставник, диригент всесвітньовідомого оркестру, так не думає. Він хоче, щоб хлопець став справжнім віртуозом, а для цього потрібно жити виключно музикою і більше нічим. Консерваторія стає для хлопця пеклом, він постійно свариться з наставником. Які плоди принесе в підсумку така жорстка манера викладання?

Чому варто дивитися. Неймовірні емоції і протиріччя, максимальне напруження і нескінченна внутрішня боротьба в душі музиканта утримують глядацьку увагу до самого кінця фільму.

Цікавий факт: під час зйомок репетицій режисер Дем'єн Шазелл не зупиняв процес, щоб виконавець головної ролі міг барабанити до знемоги. Навіть незважаючи на досвід гри на барабанах (Майлз Теллер грає з 15 років), актор брав додаткові уроки: займався три дні на тиждень по чотири години – у фільмі звучить музика, яку актор виконував сам.

Відчуваєте, що маєте потребу в порції мотивації? Коли опускаються руки, корисно згадати про силу волі, завзятість і гостре почутті відповідальності таких людей, як герої цього фільму.


«Близько опівночі»

Лучшие фильмы о джазе: история, кинопортреты и современность
imdb

Оригінальна назва: Round Midnight

Рік: 1986

Американо-французька музична драма, знята Бертраном Таверньє. У фільмі грають американський джазовий саксофоніст Декстер Гордон, Франсуа Клюзе і джазовий піаніст, композитор Хербі Хенкок. Режисер Мартін Скорсезе, джазовий саксофоніст і композитор Уейн Шортер, гітарист-віртуоз Джон Маклафлін та інші з'являються як камео.

Прототипи головного героя – джазмена Дейла Тернера (Декстер Гордон) – реальні джазові легенди Лестер Янг (тенор-саксофон) і Бад Пауелл (фортепіано). Сюжет фільму вигаданий, але взятий безпосередньо з мемуарів/біографії «Танець невірних», написаних французьким письменником Френсісом Паудрасом. У гонитві за популярністю Дейл опиняється в Парижі, де випадково зустрічається з молодим парижанином Франсуа (Франсуа Клюзе), пристрасним шанувальником його мистецтва, який обожнює музиканта і відчайдушно намагається допомогти йому в його складних взаєминах з алкоголем.

Чому варто дивитися. Фільм – замислений і трагічний портрет, який відображає паризьку джазову сцену 1950-х років. Декстер Гордон був номінований на премію «Оскар» за кращу чоловічу роль і отримав Grammy за саундтрек The Other Side of Round Midnight в категорії Best Instrumental Jazz Performance. Хербі Хенкок отримав «Оскара» за кращу музику. Саундтрек згодом вийшов у двох дисках: Round Midnight і The Other Side of Round Midnight.


«Солодкий і бридкий»

Лучшие фильмы о джазе: история, кинопортреты и современность
imdb

Оригінальна назваSweet and Lowdown

Рік1999

Музична комедія Вуді Аллена про життя вигаданого гітариста-віртуоза Еммета Рея.

Герой Шона Пенна – видатний американський гітарист 1930-х років Еммет Рей, чия музика значно вплинула на розвиток джазу. Він без будь-яких церемоній оголошує себе найбільшим гітаристом, але, щоправда, після «цигана» Джанго Рейнхардта. Рей – справжній фанат Джанго, побачивши кумира, він пускає сльозу і навіть непритомніє.

Талановитий музикант і при цьому нестерпний егоїст в побуті, для якого гітара і він сам завжди на першому місці, Еммет виступає в ресторанах і на вечірках, намагаючись таким чином отримати «вселенську славу».

Чому варто дивитися. Легка і атмосферна історія у фірмовому розмовному вудіалленовському стилі про одержимість музикою, про мрії, самореалізацію та особливості характеру творчих особистостей, з якими то цікаво і невимушено, то нестерпно через їхнє самолюбство і гонор.

У стрічки – дві номінації на «Оскар»: краща чоловіча роль (Шон Пенн) і краща жіноча роль другого плану (Саманта Мортон, яка впродовж всієї картини не вимовляє жодного слова). А також дві номінації на премію «Золотий глобус»: краща чоловіча роль – комедія або мюзикл (Шон Пенн) і краща жіноча роль другого плану (Саманта Мортон).

Запрошуємо вас на івент Mind Invest Club, що ми проводимо спільно з EBA у рамках Leopolis Jazz Fest «Як знайти та інвестувати в перспективні проекти в Україні». Вхід для підписників Mind вільний, реєстрація за посиланням: https://forms.gle/p5G7yAfZAoPxKnxB9

Стати підписником Mind можна тут
Також вхід можливий за VIP-пасами фестивалю, або особистими запрошеннями EBA Lviv.
У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло