Дешеві робітники зі Східної Європи демпінгують рівень зарплат на ринку робочої сили

Дешеві робітники зі Східної Європи демпінгують рівень зарплат на ринку робочої сили

Польща протестує проти планів Єврокомісії ускладнити рух дешевої робочої сили по багатих країнах ЄС

Дешеві робітники зі Східної Європи демпінгують рівень зарплат на ринку робочої сили
Фото pixabay.com

Варшава попереджає, що запланований перегляд ринку праці в ЄС зашкодить економіці блоку, тому що напруженість у відносинах між сходом і заходом Європи неухильно зростає, передає Financial Times.

Єврокомісія ще з минулого року запланувала ускладнити життя компаніям, які наймають дешевих робочих в одній країні ЄС, а потім переміщують їх до багатших, не підкоряючись усім місцевим правилам зайнятості, таким як угода про заробітну плату.

Але Матуш Моравецький, заступник прем'єр-міністра Польщі і міністр фінансів, повідомив Financial Times, що будь-які кроки з обмеження в цій сфері зроблять економіку ЄС менш конкурентоздатною.

У той час як західноєвропейські країни, такі як Франція, сильно перешкоджають найму так званих «переміщених» працівників у будівельному і виробничому секторах, держави Центральної та Східної Європи засуджують ці кроки і вважають їх прихованим протекціонізмом для власної робочої сили.

«Це погано для ЄС, адже здається, що з чотирьох свобод знаменитого Римського договору, свобода надання послуг, безумовно, найслабша. При цьому сучасні економіки все більше засновані на послугах», – сказав пан Моравецький, маючи на увазі вільний рух товарів, капіталу, послуг і робочої сили, який лежить в основі єдиного ринку ЄС.

«Ми маємо спростити рух послуг, а не діяти в протилежному напрямку, як президент [Франції Еммануель] Макрон», – додає він.

Жан-Клод Юнкер, президент Єврокомісії, стверджує, що пропоновані заходи необхідні для забезпечення того, щоб працівники «отримували однакову винагороду за одну і ту ж роботу в одному місці».

Макрон активно виступає за «глибоке» реформування правил, що регулюють «переміщених» робітників, а французькі посадовці стверджують, що без нових правил відбувається соціальний демпінг – експорт дешевшої робочої сили.

Моравецький, колишній банкір Santander, вважає такі претензії однобокими:

«Вони говорять про соціальний демпінг. А як щодо корпоративного демпінгу? У вас дуже сильні французькі банки і роздрібні компанії в Польщі, ви отримуєте дивіденди з цих компаній. А ми не застосовуємо податки до цих дивідендів і не називаємо це корпоративним демпінгом, навіть якщо вважаємо, що краще б на місці цих компаній були такі ж, але вітчизняні», – сказав він.

Плани Комісії щодо внесення змін у трудове законодавство ЄС вимагають схвалення Європейського парламенту і всіх 28 держав-членів ЄС, перш ніж вони зможуть стати законом. Якщо ЄП готовий проголосувати, то національні уряди не мають спільних поглядів на це питання.

Тим часом рівень безробіття у Польщі досяг 26-річного мінімуму в 7,1% в червні, і компанії попереджають про труднощі в пошуку персоналу.

Моравецький сказав, що він «стурбований» проблемою нестачі робочої сили, але додав, що уряд працює над тим, щоб протистояти цьому за допомогою таких заходів, як забезпечення легкого доступу на польський ринок праці для українців та білорусів і спрощення процедури найму для сезонних працівників.

Проте, нестача робочих, швидше за все, посилюється рішенням уряду в минулому році зменшити пенсійний вік з 67 до 65 років для чоловіків і 60 для жінок, в той час коли населення Польщі старіє.

* * *

За останні півтора року уряд Польщі кілька разів входив у конфронтацію з Брюсселем, особливо в зв'язку з прийняттям спірних законопроектів судової реформи.

Ця напруженість у відносинах, як попереджають рейтингові агентства, може стримувати іноземні інвестиції.

Єврокомісія також відкрила судове провадження щодо Польщі, Чехії та Угорщини, щоб змусити їх дотримуватися квоти ЄС на біженців.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті