Рослинний «супергерой»: українські вчені винайшли рецепт лікування складних захворювань
Україна інвестприваблива
Фармацевтика
Cпеціальний проект Mind

Рослинний «супергерой»: українські вчені винайшли рецепт лікування складних захворювань

А ще знають, як захиститись від ультрафіолету та вирощувати культурні рослини в складних умовах

Рослинний «супергерой»: українські вчені винайшли рецепт лікування складних захворювань
Фото: МОН

Українські вчені здійснюють унікальну наукову розробку, яка в майбутньому може дати низку нових можливостей з лікування захворювань шкіри, захисту від ультрафіолету та адаптації рослин до стресових умов, йдеться у повідомленні на сайті Міністерства освіти і науки (МОН).

Мова йде про спільний проект вчених Національного антарктичного наукового центру МОН та Інституту молекулярної біології та генетики НАН України, в рамках якого вчені вивчають щучника антарктичного – однієї з двох судинних рослин, що живуть в Антарктиді.

Головною унікальністю щучника є те, що він стійкий до ультрафіолетового випромінювання, а також морозу та посухи. Тому його вивчення є перспективним для пошуку речовин, необхідних для боротьби проти меланоми, створення новітніх сонцезахисних засобів тощо. Зокрема, вчені вже встановили, що він витримує таке ультрафіолетове випромінювання, від якого шкіра людини отримала б радіаційний опік.

Крім того, щучник належить до родини Злакових, його найближчий родич – овес. Тому зараз вивчається механізми його адаптації до стресових чинників. Так, в майбутньому це допоможе методами селекції чи біотехнологій створити такі сорти культурних рослин, які будуть стійкими до низьких температур, нестачі вологи тощо.

Рослинний «супергерой»: українські вчені винайшли рецепт лікування складних захворювань

Так, за словами, очільника Національного антарктичного наукового центру МОН Євгена Дикого, подібні розробки, які українські вчені здійснюють вже не перший рік, зараз є світовим трендом та одним із пріоритетних напрямів для інвестицій.

«Це так званий bioprospecting, що передбачає відкриття нових генів чи біологічних речовин та їх комерціалізацію через біотехнології. І дуже важливим джерелом для цих розробок є антарктичні дослідження. На bioprospecting зараз сконцентрований весь науковий світ, що досліджує Антарктику. Але Україна вже декілька років працює в цій сфері, і нам є що показати світові», – зазначив вчений.

Крім того, як зазначають у МОН, міжнародні антарктичні дослідження українських вчених були опубліковані в одному з найрейтинговіших наукових видань світу – журналі Британського екологічного товариства «Методи в екології та еволюції».

Нагадаємо, у травні Мінекономрозвитку та МОН підписали протокол щодо розподілу повноважень у сфері інновацій, зокрема, Міносвіти формуватиме інноваційне середовище в навчальних і наукових закладах, а Мінекономрозвитку забезпечить умови для комерціалізації винаходів та ініціатив у реальному секторі економіки

Як писав Mind, на початку 2018 року МОН видав збірник 240 інноваційних розробок національних вишів за минулий рік, серед яких: наносупутник «Київскої політехніки», безпілотники від Національного авіаційного університету, інноваційні технології очищення водойм від Дніпровського державного аграрно-економічного університету, а також різноманітні розробки у сфері охорони здоров’я та для потреб оборони.

Пізніше, Рада ухвалила закон «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію