Ризики невиконання держбюджету істотні – НБУ

Ризики невиконання держбюджету істотні – НБУ

Недобір за п’ять місяців сягнув 28,2 млрд грн

Ризики невиконання держбюджету істотні – НБУ
Фото Shutterstock

Податкові та митні органи недовиконали план надходжень до бюджету у січні-травні на 28,2 млрд грн, що свідчить про істотні ризики невиконання державного бюджету у 2019 році. Про це повідомив Національний банк України (НБУ) у звіті про фінансову стабільність.

«Якщо нинішня динаміка доходів збережеться, це збільшує вірогідність секвестру бюджету. Адже значні короткострокові потреби в погашенні й обслуговуванні боргу обмежуватимуть можливості уряду у фінансуванні дефіциту бюджету», – підкреслюють у Нацбанку.

Приріст надходжень від податкових органів у січні-травні становив лише 4,8% рік до року, тоді як планом було передбачене зростання на 13,8%, а митні органи збільшили перерахування на 2,2% р/р (замість планових +12,8%).

За оцінкою НБУ, низькі темпи спричинені зростанням відшкодування ПДВ на 28% у порівнянні з відповідним періодом минулого року, зміцненням обмінного курсу гривні та зниженням світових цін на ключові товари імпорту.

Згідно звіту, недобір податків був тимчасово компенсований за рахунок боргових запозичень, а також завдяки Нацбанку, який із випередженням графіка перерахував до бюджету 64,9 млрд грн (з яких понадпланові перерахування становили 17,3 млрд грн).

У Нацбанку також відзначають, що ключовим ризиком залишаються платежі за зовнішнім боргом.

«У найближчі п’ять кварталів Україна витрачатиме на них (на валютні платежі за боргами – Mind) у середньому по $2,6 млрд щоквартально, а із середини 2019 року до кінця 2021-го уряд та НБУ повинні сплатити за боргами в іноземній валюті загалом понад $20 млрд … на найближчі роки погашення й обслуговування валютного держ боргу – джерело потенційних ризиків для фінансової стабільності», – підкреслюють у НБУ.

При цьому, у Нацбанку радять уряду скорочувати бюджетний дефіцит.

«Вартість залучення зовнішнього та внутрішнього боргів є однією з найвищих у світі, а дохідність суверенних єврооблігацій у доларах на початок червня становила 7–9% залежно від терміну погашення. У такій ситуації уряду вигідне скорочення бюджетного дефіциту. Це, з одного боку, знижуватиме поточні потреби у фінансуванні, а з іншого – сприятиме швидшому зниженню рівня інфляції і відповідно зниженню облікової ставки», – вказується у звіті.

Нагадаймо: за п'ять місяців цього року, державний бюджет виконано з профіцитом 8,6 млрд грн при затвердженому річному показнику дефіциту в сумі 90,0 млрд грн.

Граничний розмір дефіциту держбюджету-2019 визначений на рівні 89,989 млрд грн проти 80,65 млрд грн цього року при очікуваному зростанні ВВП на 3% і інфляції 7,4%

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті