За відсутності українського транзиту, Європі слід готуватись до стрибка цін на газ – партнер «Газпрому»
Європейський партнер вважає, що в довгостроковій перспективі на газовому ринку це відіб'ється погано

Стрибок цін на газ в Європі може бути істотним, якщо «Газпром» і «Нафтогаз України» не домовляться про транзит газу з 2020 року. Про це заявив голова правління Wintershall Dea Маріо Мерен, передає «Інтерфакс».
Він зазначив, що в разі реалізації такого сценарію стрибок цін на газ буде «однозначно», а з урахуванням досвіду холодної зими 2017-2018 років, коли на повну потужність працювали і «Північний потік – 1», і газотранспортна система України, та Opal, і «Ямал-Європа», «зростання цін може бути істотним».
«Якщо до кінця року сторони не зможуть домовитися, то в Європі ми однозначно побачимо стрибок цін на газ. Дуже сподіваюся, цього не станеться, адже в довгостроковій перспективі на газовому ринку це відіб'ється погано», – зазначив він.
Мерен не зміг сказати, як сильно можуть злетіти ціни, але зазначив, що якщо подивитися на період холодної зими 2017-2018 років, то можна спостерігати відносно високі ціни через погоду.
«Фізично газу буде достатньо, але так чи інакше кількість буде обмежена – з ринку зникне від 90-100 млрд кубометрів газу, які зазвичай прокачується через територію України. Зрозуміло, це істотно вплине на ціни, і ми побачимо різкий стрибок», – додав він .
Нині «Газпром» за підсумками розглядів в Стокгольмському арбітражі з «Нафтогазом України» за контрактами на транзит і на поставку газу повинен йому $2,6 млрд. Суд Люксембургу ухвалив привести у виконання рішення арбітражу про стягнення $2,6 млрд з «Газпрому».
«Газпром» висловив незгоду з рішенням Стокгольмського арбітражного суду, який раніше зобов'язав російську компанію виплатити $2,56 млрд на користь українського «Нафтогазу» в справі про транзит газу.
Після цього «Газпром» оголосив, що розриває всі контракти з «Нафтогазом» і перестає постачати газ.
Більше про конфлікт, який виник після рішення арбітражу, і його наслідки читайте в матеріалі Mind «Охолоджена ейфорія: що буде після перемоги «Нафтогазу» в Стокгольмському арбітражі».
Тристоронні переговори між представниками України, Росії та ЄС про можливість продовження транзиту газу через територію України після того, як в кінці 2019 року завершиться чинний транзитний контракт, пройшли 19 вересня у Брюсселі, однак завершилися без підписання жодних документів.
Більше про переговори можна дізнатись із матеріалу Mind «Тепліше, тепліше»: що нового в газовому діалозі між Україною та РФ».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].