Заходити по-чистому: як в Україні перевірятимуть іноземних інвесторів

Заходити по-чистому: як в Україні перевірятимуть іноземних інвесторів

Мета – уникнути опосередкованого контролю бізнесу з боку російських структур та заведення «брудних» капіталів

Цей матеріал також доступний російською
Заходити по-чистому: як в Україні перевірятимуть іноземних інвесторів
Фото: bigstock

24 листопада 2018 року набрав чинності  закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій», який, зокрема, передбачає обов’язкову ідентифікацію бенефіціарних власників, в інтересах яких діятимуть фінансові посередники. Крім того, документ вводить у дію інститут номінального утримувача – запроваджує правовий режим обліку права власності на цінні папери клієнтів глобальних зберігачів або інших фінансових посередників. 

Так, зазначений документ вносить зміни до закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», закону України «Про депозитарну систему України» та інші закони.

Про те, чим цікавий зазначений документ для бізнесу і що зміниться з його появою у законодавстві України, Mind розповів  керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Бауман Кондратюк», адвокат Юрій Бауман.

Якою є мета закону? Закон надає можливість іноземним фінансовим посередникам – номінальним утримувачам (Deutsche Bank; HSBC Securities Services; JP Morgan та інші) або іншим фінансовим інституціям надавати своїм клієнтам послуги зі зберігання активів на українському ринку, що дозволить таким клієнтам працювати в Україні.

Згідно з запропонованими змін фінансові посередники (номінальні утримувачі – юридична особа, зареєстрована в ЄС та/або  юридична особа, що зареєстрована в країні, яка є членом FATF) отримають можливість відкривати рахунки в цінних паперах у депозитарних установах України.

Як може бути використаний закон? Закон передбачає обов’язкову ідентифікацію бенефіціарних власників, в інтересах яких діятимуть фінансові посередники.

Утім, у своїх зауваженнях до проекту закону Головне юридичне управління Верховної Ради України звернуло увагу на те, що під час підготовки законопроекту до другого читання було суттєво змінено порядок здійснення ідентифікації клієнтів. Таким чином унеможливлюється здійснення ідентифікації на підставі документів, особисто поданих клієнтом.

Що це означає? Так, у даному контексті варто згадати історію з Deutsche Bank – штраф у розмірі $630 млн за нелегальну схему виведення $10 млрд з Росії.

На сьогодні на банки покладається обов’язок ідентифікувати кінцевого бенефіціара.

Утім, після набуття чинності законом може виникнути ситуація, коли буде встановлений (ідентифікований) номінальний власник. Інформація ж про реального власника знаходитиметься в іноземному банку, який діятиме в інтересах «особи X», й буде недоступною. Як наслідок існує ризик того, що скуповуватимуться облігації внутрішньої державної позики та інші цінні папери, що в подальшому дасть змогу отримати контроль над українськими підприємствами».

Фактично є ризики того, що іноземна фінансова установа може контролюватися особами, до яких застосовано міжнародні санкції або обмежувальні заходи відповідно до закону України «Про санкції», що не відповідає національним інтересам України, або ж через такий механізм може відбуватися легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Нагадаємо: Федеральна резервна система (ФРС) США оштрафувала Deutsche Bank на $41 млн (37 млн євро) у зв'язку з тим, що банк не вжив достатніх заходів для запобігання відмиванню грошей, які надійшли з Російської Федерації.

У січні 2017 року банк вже був оштрафований у США на $425 млн за схему «дзеркальних угод» з російськими акціями. У результаті цих операцій з 2011 по 2015 роки з РФ було виведено близько $10 млрд.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті