Захворіло у світі
100,908,992
Померло у світі
2,175,245
Вилікувалось у світі
55,848,790
Захворіло в Україні
1,206,412
Померло в Україні
22,351
Вилікувалось в Україні
992,031
Ментальний wellness: як думки впливають на здоров'я

Ментальний wellness: як думки впливають на здоров'я

І чому важливо позитивно мислити

Цей матеріал також доступний російською
Ментальний wellness: як думки впливають на здоров'я

Темп життя сучасної людини прискорюється з кожним днем, а разом з ним зростає і психоемоційне напруження. Люди намагаються з ним боротися, не замислюючись про те, що світ не стоїть на місці та постійно змінюється, тому і стресів уникнути неможливо. Тобто з ними просто треба навчитися справлятися. Як це робити максимально ефективно без пігулок, розповів Святослав Ханенко, засновник і головний лікар клініки для здорових SQLAВ.

Ментальне здоров'я присутнє завжди і всюди. Його можна порівняти з повітрям, на яке ми майже не звертаємо увагу, але й без якого неможливо жити.

Що може змінити думка? Є данні про те, що думки здатні змінювати гени. Наприклад, коли нам дають «знеболювальне» плацебо, проста віра в силу цієї таблетки змушує нас генерувати реальні ендогенні молекули, які насправді блокують біль. Клітинне здоров'я може змінюватися після певних ментальних практик більше, аніж після якихось крапельниць.

Кілька місяців медитації, регулярних фізичних вправ і роботи з коучем одного з наших клієнтів показали більшу ефективність, аніж місяць крапельниць із вітамінами до цього.

Думки не лише змінюють наш погляд на світ чи ставлення до чогось, вони також породжують зміни гормонів і нейромедіаторів (сполуки, що опосередковують роботу нашого мозку), а вже вони здатні змінювати все інше.

Наприклад, гормон стресу кортизол. Якщо його кількість в організмі надмірна, він може призвести до ожиріння. Або ж грелін, так званий «гормон голоду». Якщо нам сказати, що салат, який ми з’їли, має 600 ккал, ми мимоволі вважатимемо, що оскільки його поживна цінність більша, то ми й наїлися більше. Це, відповідно, знижуватиме кількість греліну. Якщо ж вірити, що той самий салат мав 200 ккал, це може взагалі не притлумити голоду. Так звані гормони щастя (насправді нейромедіатори) дофамін, окситоцин, серотонін, наприклад, виробляються у відповідь на приємні думки та сміх. Зокрема, американський вчений Норман Казинс вилікував смертельні захворювання однією сміхотерапією. До речі, на Заході та у США деякі клініки використовують цей метод у рамках загальної терапії онкозахворювань.

Яку роль відіграє ментальне здоров’я? Маємо дев'ять основних блоків, із яких складаємо загальну картину про здоров’я: генетика, молекулярне здоров'я, клітинне здоров'я, функціональне здоров'я, стан внутрішніх органів, здоров'я шкіри, спосіб життя, ментальне здоров'я та цілі людини. Саме ментальне здоров'я відіграє роль у кожному з цих блоків. Адже якщо людину турбують психологічні травми, стрес тощо, ми не можемо позбутися цього за допомогою курсу крапельниць із вітамінами, нейрофідбеку, стовбурових клітин. Ми почали звертати ще більше уваги на настрій, мотивацію й думки клієнтів. Відповідно, наші лікарі почали включати в курс оздоровлення клієнтів психотерапію, пропонувати їм медитацію чи коучінг.

Саме оцифрування здоров'я є складовою ментальних практик. Адже таким чином людина бачить свій ресурс. І його вичерпність або брак стають для неї видимими. Пізніше, у процесі роботи з цим ресурсом, людина так само бачить результати. Здоров'я перестає бути для неї чимось примарним, про що задумується лише коли щось болить. Здоров'я стає графіком, діаграмою, здоров'я стає ціллю, для досягнення якої є конкретний план.

Як емоції впливають на здоров’я? До нашої клініки часто звертаються люди, кар'єра яких – на висоті. І перше, що вони нам розповідають, – брак цілей на майбутнє, брак натхнення. У таких випадках ми також звертаємося до коучів, що можуть допомогти це натхнення віднайти.

Поки людину щось тривожить усередині, це відбиватиметься на її фізичному здоров'ї. Нерегулярне харчування і спроби швидко втратити вагу (до вечірки чи важливої зустрічі), так само, як безсоння через страх перед новим великим проектом, сваркою з близькими тощо призводять до зайвої ваги, розладу травлення, втрати уваги, зниження імунітету тощо.

Сумний настрій – це не просто ознака поганого дня, це цілком конкретний вплив на ваш організм. У людини в пригніченому емоційному стані мозок задіює понад 70 різних ділянок. Коли ми чимось засмучені, ми більше думаємо, розмірковуємо, намагаючись віднайти вирішення проблеми. Таким чином, задіяні гіпокамп, префронтальна кора головного мозку, передня поясна кора, скронева частка і т. д.

Важливо мати на увазі, що мозок використовує близько 20% усієї енергії. Але у стані пригніченості йому потрібно більше, тому організм і вимагає більше глюкози. У результаті, наприклад, з'являється бажання з'їсти чогось солоденького. Ось чому іноді депресія призводить до збільшення ваги.

Стрес і нервове напруження – це не лише підвищений тон у розмові з колегами, це ще й спосіб вашого харчування і якість сну.  Пригнічений мозок виробляє менше серотоніну – нейромедіатора, відповідального за мотивацію. Якщо нам не вдається подолати стрес, знайти рішення або прийняти це як належне, дефіцит серотоніну може спровокувати інші серйозніші порушення. Наприклад, депресію, обсесивно-компульсивні розлади або спалахи гніву.

Ми часто нехтуємо своїм ментальним здоров'ям, думаючи, що виправимо все пігулкою чи уколом. Але так не буває. Як не буває і вашого тіла окремо від мозку. Як не буває і здоров'я ваших внутрішніх органів без ментального здоров'я.

Що потрібно робити? Саме тому будь-якій людині, якщо вона сама собі не байдужа, має цілі й хоче прожити це життя якісно, потрібно не лише здоров'я тіла, але і здоров'я духу.

Медитації, робота з психотерапевтом, постійна й безумовна турбота про себе, – це три невід'ємні складові вашої панацеї від хвороб і невдач. Турбуватися про себе означає дотримуватися раціону, регулярно займатися фізичними вправами і, зрештою, оточувати себе людьми, що надихають, дарують позитивні емоції (до речі, під час спілкування з дітьми, коханими, однодумцями виробляється окситоцин, що зменшує тривожність).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті