24 години світла: як торгувати електроенергією протягом доби

24 години світла: як торгувати електроенергією протягом доби

Особливості роботи ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку

Этот материал также доступен на русском языке
24 години світла: як торгувати електроенергією протягом доби
Фото: pixabay

За місяць до початку роботи нового ринку електричної енергії представництва Європейського cоюзу та Європейського інвестиційного банку в Україні рекомендують відкласти його впровадження. ЄБРР також підтримало ці рекомендації з огляду на відсутність необхідної для запуску регуляторної та технічної інфраструктури. Незважаючи на це, рано чи пізно новий ринок електроенергії в Україні запрацює. І одними з його сегментів стануть ринок «на добу на перед» та внутрішньодобовий ринок. Про особливості їхнього функціонування спеціально для Mind розповіла Марина Гріцишина, експерт-консультант з енергетичних проектів.

Специфіка електроенергії як товару полягає в тому, що її необхідно постачати споживачам одразу ж після генерації. Це впливає на моделі ринку. Ринки країн ЄС сформовані таким чином, що умови постачання електроенергії через рік або місяць визначаються двосторонніми договорами. А постачання електроенергії на наступний день здійснюється у межах ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку.

24 години світла: як торгувати електроенергією протягом доби

Новий ринок електроенергії України повинен запрацювати аналогічним чином. Особливості роботи ринку двосторонніх договорів вже були висвітлені у попередній публікації. А щодо ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку важливо розуміти наступні особливості.

Ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок – це окремі сегменти оптового ринку електричної енергії. На ринку «на добу наперед» купівля-продаж електроенергії здійснюється на наступну за днем проведення торгів добу. На внутрішньодобовому ринку купівля-продаж електроенергії здійснюється безперервно після завершення торгів на ринку «на добу наперед» та впродовж доби фізичного постачання електроенергії.

Які особливості ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку країн ЄС? Ринки «на добу наперед» країн ЄС працюють на основі об’єднання ринків країн Євросоюзу. Оператори системи передачі та номіновані оператори здійснюють спільне управління інтегрованими ринками «на добу наперед» та внутрішньодобовими.

На відміну від європейських ринків, Україна ще не може працювати за таким принципом. Оператором системи передачі ще ведеться робота щодо інтеграції об’єднаної енергосистеми України до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E. Наразі синхронно з ENTSO-Е працює лише «Острів Бурштинської ТЕС».

Для торгівлі на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку в країнах ЄС діє Європейська енергетична біржа – EPEX SPOT SE. Її було створено у 2008 році шляхом об’єднання енергетичних бірж Powernext SA у Франції та EEX AG у Німеччині. Зараз вона працює як спотовий ринок електроенергії для Німеччини, Франції, Великобританії, Нідерландів, Бельгії, Австрії, Швейцарії та Люксембургу і покриває 50% ринків європейського споживання електроенергії. Головною метою цієї компанії є подальша інтеграція європейських енергетичних ринків.

Які особливості функціонування ринків? Ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок повинні запрацювати в Україні одночасно – з 1 липня 2019 року. Функціонування цих ринків повинен забезпечити оператор ринку, головним завданням якого є створення організаційних, технологічних, інформаційних та інших умов для здійснення регулярних торгів. Оператор ринку також забезпечує укладання і виконання договорів про купівлю-продаж електричної енергії та проведення розрахунків за ними.

Для нового ринку електроенергії України такий оператор ще не створений. 17 квітня 2019 року постановою Кабінету міністрів №324 було утворене державне підприємство «Оператор ринку» на базі філії «Оператор ринку» державного підприємства «Енергоринок».

Проте для виконання цієї постанови потрібен певний час. Тому оператор ринку у формі акціонерного товариства не може бути утворений до 1 липня 2019 року. З огляду на це, 30 травня 2019 року НКРЕКП розміщено проект постанови, якою передбачається надання права ДП «Оператор ринку» тимчасово здійснювати функції оператора ринку до перетворення на акціонерне товариство. Прийняття цієї постанови може забезпечити функціонування нового ринку з 1 липня 2019 року.

Учасниками ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку можуть бути виробники, електропостачальники, трейдери, оператор системи передачі – «Укренерго», оператори системи розподілу, гарантований покупець та споживачі. Всі учасники цих ринків повинні укласти з «Укренерго» договір про врегулювання небалансів та з оператором ринку – договір про участь у цих ринках.

Купівля-продаж електричної енергії здійснюється за правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку. Ці правила були прийняті НКРЕКП у березні 2018 року. Однак 31 травня 2019 року НКРЕКП прийняла зміни до правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, які набувають чинності після офіційного опублікування в газеті «Урядовий кур’єр».

Як здійснюються торги на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку? Купівля-продаж електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку здійснюється на організованих електронних торгах, що проводяться за допомогою програмного забезпечення оператора ринку. Його було розроблено компанією SFERA a.s. та з початку цього року розпочато тестові операції з купівлі-продажу електроенергії.

До торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку допускаються лише ті учасники, що уклали з оператором ринку договір про купівлю-продаж електроенергії на цих ринках. Учасники ринків також повинні виконати вимоги до забезпечення виконання зобов’язань за договорами купівлі-продажу електроенергії. Для цього учасники відкривають банківський рахунок (рахунок ескроу) в банку, визначеному оператором ринку. У договорі про відкриття банківського рахунку учасники обумовлюють право банку на договірне списання (перерахування) коштів з цього рахунку за платіжною вимогою оператора ринку та доступ оператора ринку до інформації щодо наявних на цьому рахунку коштів.

Для участі в торгах учасники ринків подають заявки із обсягами та цінами продажу та/або купівлі електроенергії щодо певних періодів доби постачання.

Учасники ринку «на добу наперед» можуть подавати заявки на торги за сім календарних днів до доби постачання і до «закриття воріт» об 11:00 години доби, що передує добі постачання. За результатами торгів оператор ринку визначає результати торгів, формує та надає учасникам відомості про розрахунки на ринку.

На внутрішньодобовому ринку учасники можуть подавати заявки на торги починаючи з 15:00 години доби, що передує добі постачання, і до «закриття воріт» за 60 хвилин до початку розрахункового періоду, на який подається заявка. Заявка на торги на внутрішньодобовому ринку залишатиметься у списку торгів на внутрішньодобовому ринку, доки не буде акцептована або скасована.

Договори про купівлю-продаж електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку укладаються в електронній формі. Оформлення договору здійснюється в системі оператора ринку, в якій можна переглянути укладений договір та роздрукувати.

Як може забезпечуватись ліквідність ринку «на добу наперед»? Важливою умовою для забезпечення конкуренції та ефективності ринку електричної енергії є його ліквідність. Під ліквідністю ринку розуміється здатність купувати або продавати електроенергію, не викликаючи значних змін у ціні та без значних операційних витрат.

З метою забезпечення ліквідності ринку «на добу наперед» регулятор має право встановлювати виробникам місячні обсяги електроенергії, обов’язкові для продажу на цьому ринку. Проте ці обсяги не повинні перевищувати 15% місячного обсягу виробника енергії. Ця умова поширюється на всіх виробників, крім мікро-, міні-, малих гідроелектростанцій та електричних станцій, що виробляють електроенергію з альтернативних джерел енергії.

Крім обов’язкового продажу електроенергії, регулятор може встановлювати обсяги для обов’язкової купівлі електроенергії на ринку «на добу наперед» оператором системи передачі – «Укренерго» та операторами системи розподілу. Така купівля може здійснюватися з метою компенсації технологічних втрат енергії на її передачу та розподіл електромережами.

Регулятор також може зобов’язати виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на гідроакумулюючих станціях, купувати її на ринку «на добу наперед» для покриття технологічних потреб.

Отже, для початку роботи ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку важливо створити оператора ринку та забезпечити належну роботу програмного забезпечення. Оператор ринку ще не створений, проте НКРЕКП має тимчасове рішення для початку роботи ринку з 1 липня 2019 року. Тому залишилося дочекатись остаточного рішення щодо дати впровадження нового ринку електричної енергії в Україні.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло