Проект «Здорове та довге життя»: як його реалізувати за 5 етапів

Проект «Здорове та довге життя»: як його реалізувати за 5 етапів

Чим корисний біохакінг на шляху до високої якості життя

Этот материал также доступен на русском
Проект «Здорове та довге життя»: як його реалізувати за 5 етапів
Фото: pixabay

Самовдосконалення і особиста ефективність – глобальний тренд свідомого людства. Сучасний світ відкриває перед людьми величезні перспективи, що здатні розширити межі знань і фізичних можливостей. Виникає питання: з чого почати? У розвинених країнах з високою культурою ставлення до власного здоров'я успішно застосовують біохакінг як спосіб вимірювано поліпшити фізичний і ментальний стан. Однак в Україні навіть такий must have, як сімейна медицина, – лише на стадії зародження, а саме слово «біохакінг» – незрозуміле і може викликати асоціацію чи не з біологічною зброєю. Що це насправді та як його застосувати з користю для себе, розповідає Святослав Ханенко, сімейний лікар, засновник і головний лікар клініки для здорових SQLAB.

Біохакінг початково – це DIY (do it yourself), рух любителів, які взяли на себе відповідальність за головний життєвий ресурс – своє здоров'я, почали його вимірювати і керувати ним. Причому кожен із різною метою – хтось для «вічного життя», хтось для пікової продуктивності, хтось для того, щоб вирватися зі стану вигорання. Сьогодні це вже історія – про те, як люди змінили якість свого життя, використовуючи доказову медицину, глибокий аналіз своїх життєвих показників, звичок і стану організму.

Основна ідея біохакінгу полягає в тому, що здоров'я – це головний проект у житті людини, що вимагає ефективного управління, постановки амбітних цілей і їх досягнення.

Для успішної реалізації будь-якого проекту потрібні достатня кількість даних, досвідчений і висококваліфікований проджект-менеджер з командою (часто біохакери-любителі беруть цю роль на себе), сучасні технології, цілі, план і оцінка успішності пройденої ітерації. Але головне – це бажання самої людини системно, вимірювано і безперервно керувати своїм здоров'ям, адже лише так закладається міцна основа для подальшої реалізації всіх життєвих планів у всіх сферах – розвитку, бізнесі, стосунках, побуті, турботі про людей і навколишнє середовище.

Отже, проект «Здорове та довге життя» можна розділити на кілька етапів.

Етап 1. Передпроектний аналіз

Перед початком будь-якого проекту необхідно зібрати масив даних – Big data. Але поставте собі чесне запитання: якщо ви вирішили самостійно пройти детальне обстеження всіх органів і систем свого організму, то скільки часу вам знадобиться? Адже тільки на запис до всіх потрібних фахівців піде чи не цілий день. І вже сам цей факт може загасити прагнення «зайнятися собою».

Варто також розуміти, що, як би блюзнірськи це не звучало, проходити профілактичний огляд у профільних фахівців – кардіолога, невролога, офтальмолога та ін. – з практичної точки зору особливого сенсу не має.

Поясню: «профільні лікарі», навіть найкращі, є фахівцями з хвороб систем, а не з самих системах. І якщо ви відчуваєте певні нездужання або хоча б натяк на них, але захворювання ще не діагностується, профільні фахівці навряд чи зможуть вам допомогти. Так, при наявності хвороби існують міжнародні протоколи, медикаменти, дослідження чітко визначених параметрів, які дозволяють її діагностувати і подолати. Але що робити, якщо погіршується якість життя, а «офіційно визнана» хвороба ще не настала?

У нашому розумінні всі люди здорові. Просто в певний момент здоров'я може бути більше або менше, тобто кількість і якість параметрів здоров'я, відхилених від норми, постійно змінюється. І в цих змінах можна і потрібно займати активну позицію.

Наприклад, у клініці SQLAB клієнт проходить повне обстеження дев'яти блоків (генетика, молекулярне і клітинне здоров'я, функціональне здоров'я, здоров'я всіх внутрішніх органів, шкіри, здорові звички, ментальне здоров'я і здоров'я життєвих цілей), під час якого аналізуються понад 2000 параметрів. На збирання інформації необхідно близько п'яти годин. На обробку – 2–4 тижні.

Чому потрібно оцінювати так багато параметрів здоров'я і проводити стільки лабораторних аналізів? Відповідь проста.

У випадках, коли людина потребує екстреної допомоги, може вистачити невеликої кількості даних і часу для проведення діагностики за затвердженим протоколом. Але якщо ми говоримо про комплексне управління здоров'ям і ризиками для нього, про підвищення якості життя або навіть його подовження, стандартні методи (спрямовані на пошук захворювань) діагностики не працюють.

Лише володіючи максимально можливою інформацією про поточний фізичний і ментальний стан людини, можна скласти комплексне уявлення про її здоров'я, побачити взаємозв'язки, причини, наслідки, скласти прогноз, визначити цілі та розробити конкретний план з їх досягнення.

Етап 2. Постановка цілей. Розробка дорожньої карти

Перед початком будь-якого проекту необхідно скласти його поточну модель і визначити, до чого прагнемо в майбутньому. Біохакінг як проектна методика поліпшення здоров'я використовує той самий підхід. Визначивши всі параметри і отримавши всю необхідну інформацію, складається карта здоров'я (health map).

На цьому ж етапі визначаються конкретні, вимірювані та обмежені в часі цілі зі здоров'я (на три місяці). Важливо, щоб вони мотивували і надихали людину. Адже без особистої зацікавленості навіть найпрофесійніша команда безсила.

Етап 3. Складання ТЗ

Успішна реалізація проекту неможлива без чіткого технічного завдання. Ми розробляємо персональну оздоровчу програму, яка включає три блоки: гармонізація способу життя, додаткове профільне обстеження та лікування (за наявності показань), оздоровчі процедури.

На цьому етапі, крім власне плану зі здоров'я, ми рекомендуємо низку доведено ефективних процедур з його зміцнення, стабілізації та поліпшення. А в особливо складних випадках – консультуємося з кращими фахівцями у вузькопрофільних напрямах.

Етап 4. Вибір проджект-менеджера

Отже, ви маєте програму зі здоров'я, де конкретно вказані наявні параметри, визначені цілі, до яких ви прямуєте, і перелік необхідних кроків для їх досягнення. Але хакінг здоров'я, як і будь-який інший проект, вимагає управління висококваліфікованим фахівцем. І якщо цей фахівець досконально знає всі показники вашого стану і, головне, ви йому довіряєте, результат не змусить на себе чекати.

Тому сімейний лікар-біохакер, який обстежив вас, розробив план оздоровлення і склав рекомендації щодо його реалізації, стає вашим персональним проджект-менеджером у проекті «Здорове та довге життя».

5. Chek up результатів

Визначити успішність проекту можна, лише вимірявши отриманий результат. Після того як на основі достатньої кількості даних поставлені цілі, розроблений, погоджений і реалізований план дій, необхідно оцінити і зафіксувати досягнуті результати або їх відсутність. Це важливо для подальшої корекції оздоровчої програми. А головне – у режимі реального часу людина бачить, що поставлені завдання вирішені і цілі досягнуті, а значить – наступна біохакінг-ітерація може бути амбітнішою.

За нашими спостереженнями, при усвідомленому і коректному проходженні карти здоров'я за перші три місяці «проекту» стан відчутно покращується – на 30% –  незалежно від того, були вихідні показники здоров'я погані або чудові.

Ми б дуже хотіли, щоб подібного роду медицина була доступною кожному жителю України, і впевнені, що цей день настане дуже скоро. Але зараз бачимо своїм основним завданням впровадити сімейну медицину на основі біохакінгу як мейнстріму в середовищі найбільш мислячих представників нашого суспільства, що свідомо піклуються про себе.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті