Бізнес vs Brexit: як мінімізувати ризики при виході Британії з ЄС
Спецпроєкт
Трансформації бізнесу

Бізнес vs Brexit: як мінімізувати ризики при виході Британії з ЄС

Яких змін законодавства чекати і яким буде їхній вплив на умови роботи з іноземними контрагентами

Этот материал также доступен на русском языке
Бізнес vs Brexit: як мінімізувати ризики при виході Британії з ЄС
Фото: pixabay

Напередодні чергової спроби Великобританії вийти з Європейського союзу країна має вирішити, хто поведе її до вівтаря Brexit – хто стане новим прем'єр-міністром. Наразі у фінал виборів вийшли Борис Джонсон і Джеремі Хант. Разом із перемогою когось із названих кандидатів Британія невпинно крокує до виходу з ЄС, який позначиться не тільки на політиці, а й на економіці та фінансах усього європейського співтовариства. Зміни очікують і на бізнес по обидва боки цього рішення, і Україна у цьому не виняток.

Про те, як вплинуть ймовірні зміни на український бізнес, який співпрацює з країнами – сторонами угоди про вихід, Mind розповіла експерт з корпоративного права, адвокат Юлія Курило.

Більшість жителів Великобританії у червні 2016 року проголосували за вихід королівства з Європейського союзу. Наступні три роки тривали політичні баталії з приводу того, на яких саме умовах це станеться. Минулої весни Великобританія погодила з ЄС нове відтермінування Brexit до 31 жовтня цього року, що дало час знайти «краще рішення». Умови виходу, як і раніше, під питанням, баталії тривають. 7 червня пост прем'єр-міністра Британії залишила Тереза ​​Мей, якій не вдалося переконати парламент підтримати узгоджений з Брюсселем договір.

Як Brexit вплине на бізнес? Спочатку було зрозуміло, що Brexit обмежить торговий оборот і створить проблеми для бізнесу як на самому Туманному Альбіоні, так і в ЄС. Причому втрати для економік Великобританії та Європи обчислюються в мільярдах як у разі «цивілізованого», так і в разі «жорсткого» виходу.

При цьому тривалий період невизначеності тільки ще більше насторожує ділові кола. Частина капіталу вже пішла, частину – фінансові та інвестиційні компанії, банки – продовжують переводити до інших країн. В експертному середовищі звертають увагу на вихід таких американських банків, як Morgan Stanley, JPMorgan та інші, які перевели сотні мільярдів євро балансових активів на континент. І це все на тлі того, що довгий час Лондон залучав глобальні банки, керував активами фондів – і не тільки – як світовий фінансовий центр. Brexit може послабити його позиції.

Проте торгівля між країнами, фінансові операції – все це відбуватиметься і після виходу Британії з ЄС, але на нових умовах. Закони ЄС на неї вже не поширюватимуться, а нормативних актів, яких це торкнеться, чимало. Крім того, зміна правлячої партії, а також демонстративне виконання програмних заяв новим урядом стануть приводом для перегляду поточної позиції Великобританії.

Як зміняться податки та мита? Brexit, ініціатори якого наполягали на захисті своїх виробників, призведе до нових тарифів, податків і митних угод. Країна, у прагненні до успішної операції з ЄС, донедавна заявляла про безмитну торгівлю з ЄС за більшістю товарних груп. При цьому мита будуть введені на британські товари, які продаються на європейському ринку.

Тому у бізнесменів, які ведуть справи з Британією і мають намір продовжувати цю діяльність, залишається не так багато часу підготуватися до подальших змін у законодавстві. Податки в країні тепер не залежатимуть від директив ЄС. Компанії намагатимуться уникнути подвійного оподаткування, зокрема при виплаті дивідендів усередині міжнародних груп з Євросоюзу, що мають британських учасників.

Що зміниться в документах? Тепер є сенс згадати, що саме передбачено у відповідних міжнародних і двосторонніх договорах, і не тільки з контрагентами з країн – членів ЄС, а й з країн, у яких є угода про вільну торгівлю з ЄС. Перевірити ще раз – чи зможуть сторони виконувати свої зобов'язання в нових умовах, чи не будуть переглядати умови договору або розривати його.

Також за відсутності єдиного податкового і митного простору з ЄС напевно зміниться порядок оподаткування імпорту/експорту товарів ПДВ. Бізнес країн-партнерів буде змушений щорічно додатково оформляти мільйони митних декларацій і платити мільярди євро мит. Якщо збільшиться кількість перевірок на митниці, то можуть виникнути і затримки поставок, що також варто врахувати в контракті.

Як зміниться судова практика? Зміни в договорі можуть торкнутися і порядку розгляду спорів. Англійські суди популярні, як і англійське право, у міжнародних угодах. Вихід з ЄС для Британії означатиме припинення дії загального законодавства ЄС, у тому числі й порядку визнання та примусового виконання рішень судів ЄС на території країн-учасників.

У пост-Brexit період Recast Brussels Regulation (саме це загальноєвропейське законодавство є правовою підставою для визнання і примусового виконання рішень судів країн ЄС на територіях інших країн в межах ЄС) у міжнародних спорах з учасниками з Великобританії не працюватиме.

Великобританія у прискореному порядку вирішує питання про приєднання до Луганської конвенції (Lugano Convention), а також приєдналася з моменту Brexit до Гаазької конвенції про угоду про вибір суду (2005 Hague Convention on Choice of Court Agreements, «Hague Convention»). Остання передбачає право сторін укладати договір про вибір підсудності міжнародного спору. У планах Гаазької конференції міжнародного приватного права, у межах якої ведеться робота над текстом конвенції, її розвиток і доповнення положеннями про примусове виконання, визнання рішень у країнах-підписантах. Однак це питання не найближчого майбутнього.

Так, якщо в спорі передбачений «англійській» елемент: застосовуються британські суди, англійське право, учасники спору (хоча б один) з Великобританії – розділу контракту «Розгляд суперечок» рекомендується приділити пильну увагу. Фахівці в галузі міжнародного вирішення спорів, зокрема, рекомендують, звернути увагу на альтернативні способи врегулювання комерційних суперечок, передавши їх на розгляд до будь-якого міжнародного комерційного арбітражу, що діє постійно. Наприклад, Нью-Йоркська конвенція (United Nations Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards (New York, 10 June 1958), учасником якої є 180 країн, наразі гарантує сторонам спору більшу визначеність, зокрема, в питаннях визнання та примусового виконання рішення в комерційному спорі.

Крім зазначених статей контракт може містити й інші, які потребують перегляду. Про всі можливі нюанси варто подбати заздалегідь, прорахувати ризики.

Водночас всупереч апокаліптичним прогнозам британська економіка на тлі Brexit не демонструє особливого негативу. На Туманному Альбіоні прийнято говорити про те, що британці впораються з будь-якою критичною ситуацією і вийдуть з неї сильнішими. Швидше за все, вихід Великобританії з ЄС не стане винятком.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті