Вічні колеса: про нові правила експлуатації вагонів «Укрзалізниці»

Вічні колеса: про нові правила експлуатації вагонів «Укрзалізниці»

І з чим залишаться підприємства металургії

Этот материал также доступен на русском
Вічні колеса: про нові правила експлуатації вагонів «Укрзалізниці»
Фото: pixabay

Промислові підприємства та державний перевізник «Укрзалізниця» неодноразово ламали списи під час пошуку вигідного для обох сторін рішення з приводу використання вантажних вагонів. Наразі суперечка наблизилася до завершення завдяки новим нормам експлуатації вантажних вагонів. 

В яких питаннях УЗ пішла на поступки промисловості та що від того отримають металурги, розповів Mind член комітету з логістики Європейської Бізнес Асоціації, засновник транспортно-експедиторської компанії «Зертек» Юрій Щуклін.

З 2021 року в Україні впроваджуються нові правила щодо обмеження строків експлуатації вантажних залізничних вагонів. Це нововведення має позитивно вплинути на ринок залізничних перевезень, розв'язати проблему профіциту вагонів і поступово оновити рухомий склад і зрушити розвиток вітчизняного вагонобудування.

Що заважало врегулювати питання раніше

Однак сам механізм реалізації цієї правильної мети – оновлення рухомого складу, на жаль, підтверджує правило – в Україні не можна просто взяти й дотримуватися норм, правил або законів. Обов'язково потрібно ще враховувати інтереси деяких учасників ринку.

Новий варіант проєкту наказу про обмеження термінів служби залізничних вантажних вагонів став результатом компромісу «Укрзалізниці» і підприємств гірничо-металургійного комплексу, які не повинні фінансово постраждати. І це буде для них навіть вигідніше, ніж утримання власних вагонів.

Початковий варіант проєкту наказу про скорочення термінів експлуатації вагонів з'явився в жовтні 2020 року. Після місячного громадського обговорення він був заблокований Державною регуляторною службою.

Під час обговорення проєкту висловлювалися критика й побоювання, що введення нового порядку обернеться додатковими витратами для власників рухомого складу в сумі близько 153 млн грн.

Втім, справжні причини були глибшими. Після набрання чинності правил про обмеження термінів експлуатації з ринку одночасно піде певна кількість вагонів. Великим гравцям ринку, металургам, також доведеться списати частину своїх вагонів через нові правила. Попит і ціна на решту вагонів зростуть.

Як працюватимуть нові норми

Компромісний варіант проєкту з'явився в грудні 2020 року завдяки тому, що металургійним підприємствам пообіцяли зафіксувати право користування вагонами «Укрзалізниці» за найнижчою ціною. Тобто використовувати так звану маржинальну ставку (розрахованою з урахуванням тільки витрат на утримання вагонів). Це мінімально допустима ставка плати, яка в момент перевищення попиту над пропозицією однозначно зростатиме. Але не для всіх.

Ось можливі причинно-наслідкові зв'язки формування «консенсусу» між «Укрзалізницею» і металургією. На «ProZorro.Продажі» в умовах голландського аукціону можливо досягти цієї маленької ціни для конкретних учасників: для цього необхідно й достатньо виставити лоти, розмір яких ніхто, крім «Метінвесту», не купить.

Торги на голландському аукціоні проходять умовно в такий спосіб: «Укрзалізниця» оголошує ціну лота (наприклад, 700 грн за вагон), після старту аукціону ціна падає доти, поки один з учасників не скаже: «Стоп, я беру!». І для того, щоб на аукціоні не було випадкових учасників, які могли б раніше «Метінвесту» зупинити аукціон, повинні з'явитися великі лоти: 10 000 і 20 000 вагонів.

А в Україні більше немає таких вантажовласників, крім «Метінвесту», які можуть, по-перше, взяти таку кількість вагонів, а по-друге, зафіксувати обсяг вантажу на один-три роки.

Відбувся договір: «Ми дозволимо списати вагони і напіввагони із запропонованою інтенсивністю, але натомість ми повинні бути забезпечені вагонами «Укрзалізниці» за цікавими для нас цінами». І з огляду на останні офіційні пропозиції цін і умов голландських аукціонів з'явилася така можливість – зафіксувати право користування вагонами за найнижчими цінами на рік або три. Для підприємств металургії це буде навіть вигідніше, ніж утримання своїх вагонів.

Про вигоди та недоліки

Очевидним є факт, що зміна політики аукціонів створює більш вигідні умови підприємствам металургії, які матимуть гарантований доступ до використання необхідної їм кількості вантажних вагонів за найменшою вартістю.

Не виключено, або навіть найімовірніше – це може також спричинити появи на ринку великого гравця-посередника, який володітиме адмінресурсом з консолідації решти вантажної бази. Що неминуче призведе до зростання вартості використання вагонів, як того і прагнуть їхні власники й виробники.

Обмеження термінів експлуатації залізничних вантажних вагонів продиктовано зрозумілою метою: побороти профіцит вагонів і поступово виводити з експлуатації старий рухомий склад. Але сама реалізація цієї мети, на жаль, підтверджує мої найгірші побоювання. Тому що акценти зміщені на користь однієї галузі, а стратегічна мета оновлення інфраструктури при цьому відійшла на другий план.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті