Соцстрах ліквідовано: хто виплачуватиме лікарняні

Соцстрах ліквідовано: хто виплачуватиме лікарняні

І як погасять заборгованість із соцвиплат

Соцстрах ліквідовано: хто виплачуватиме лікарняні
Фото: depositphotos.com

Донедавна страховий захист працівників забезпечувався Фондом соціального страхування України. Проте із ухваленням відповідних змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (нова редакція) та інших законодавчих актів України (законопроєкт №3663), фонд з 1 січня 2023 року припиняє своє існування. Однак кожна застрахована особа має право на компенсацію втраченого заробітку за час тимчасової втрати працездатності, догляду за хворими родичами, на період відпустки по вагітності та пологах тощо. На кого переклали обов'язок соціального страхування і як відтепер виплачуватимуть лікарняні, розповіла Mind керівниця Адвокатського бюро «Тетяни Даниленко», адвокатка Тетяна Даниленко.

У чому полягала проблема із Фондом соцстраху?

Щоб отримати допомогу від фонду, працівник мав передати своєму роботодавцю листок непрацездатності, на підставі якого здійснювалось формування заяви-розрахунку. У випадку е-лікарняних – достатньо було повідомити роботодавця про створення медичного висновку.

Фонд здійснював перерахування коштів для виплати допомоги працівникам на рахунок страхувальника (роботодавця), який мав здійснити виплату у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після отримання коштів від ФССУ.

Проте внаслідок комплексу проблем, пов’язаних з воєнною агресією рф та неефективністю управління фондом страховими коштами, у бюджеті Фонду соціального страхування утворилась значна заборгованість за виплатою матеріального забезпечення, зокрема допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності й пологах, перед застрахованими особами.

Читати також: Міністр соціальної політики: «У нас є два фронти: військовий і соціальний» 

Як планується погасити заборгованість?

Для вирішення зазначених проблем з ініціативи Мінсоцполітики уряд ухвалив рішення про спрямування додаткових понад 700 млн грн на погашення заборгованості.

Зокрема, уряд переспрямував на погашення заборгованості 353 млн грн з інших бюджетних програм Мінсоцполітики, а також близько 360 млн грн за рахунок зменшення адміністративних витрат Фонду соціального страхування.

Також рішенням уряду Фонду соцстрахування запропоновано встановити пріоритизацію виплат: виплати коштів мають бути спрямовані найперше для людей, а не на адміністративні витрати.

Водночас із січня 2023 року виплати застрахованим особам здійснюватимуться з урахуванням закону «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (нова редакція), законопроєкт №3663, який вже підписаний Президентом, та інших законодавчих актів України.

Основна мета закону – зміцнення фінансової стійкості та поліпшення надання страхових виплат в системі державного соціального страхування шляхом:

  • поліпшення адміністрування в системі загальнообов'язкового соціального страхування працюючих громадян внаслідок зменшення адміністративних структур управління;
  • запровадження єдиної системи управління коштами та єдиної інформаційної системи;
  • посилення державного контролю за використанням коштів соціального страхування.

Що змінить новий закон вже з січня 2023 року?

Передбачається, що з 1 січня 2023 року припиняє діяльність Фонд соціального страхування. Його функції будуть передано Пенсійному фонду. Фактично це змінює систему управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, визначену чинним законодавством.

Зокрема, передбачено припинити Фонд соціального страхування України як юридичну особу та управління виконавчої дирекції фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України. Таким чином, функції соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання передадуть до Пенсійного фонду України і його територіальних органів.

Пенсійний фонд, серед іншого, отримає право: перевіряти обґрунтованість видання, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів.

Читати також: Будьте здорові: як працюватимуть е-лікарняні

Як будуть компенсувати лікарняні?

З січня 2023 року українці отримуватимуть передбачені законодавством виплати за лікарняними чи через виробничі травми через Пенсійний фонд.

Згідно з ухваленим законом, уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.

Опрацьовується питання надання роботодавцем оплачуваних днів додаткової відпустки в разі тимчасової непрацездатності працівника замість виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, тобто фактично повністю перекладається тягар оплати лікарняних на роботодавців. Наразі лікарняні виплачує Фонд соціального страхування та роботодавець.

Загалом новації спрямовані на забезпечення гарантій працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров’я.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло