Усі сценарії негативні: яка модель майбутньої економіки України

Усі сценарії негативні: яка модель майбутньої економіки України

Та чому це позитив

This text is also available in English
Усі сценарії негативні: яка модель майбутньої економіки України
Фото: depositphotos.com

Увесь світ диджиталізується, а вартість товарів знижується в нуль. Це перетворює економіку на фрішну. А на чому заробляти, якщо все фрі? Їжа – фрі, електрика – фрі, держава стала грою, якою ми керуємо за допомогою «Дії». Соціальні практики беруть на озброєння новітні технології і в такий спосіб змінюють світ. Щоб розуміти, яка буде економіка в майбутньому, потрібно дивитися на технології, що вже існують, але на які ще немає достатнього соціального запиту. Це точка майбутнього. Про це та багато іншого на EASE Miracle gathering розповів голова Advanter Group стратег, футуролог та інвестор Андрій Длігач. Mind занотував найбільш цікаві думки з його виступу.

Що буде далі?

Спочатку деякий час буде гірше. Ми пройдемо всі кризи, світ пройде блекаути. Але у 2025–2026 роках – настане час уже нового порядку. Новий світ базується на чотирьох стовпах. Перший – довіра. У новому світі репутація дуже важлива. Другий – світ, у якому лояльності більше немає: ані до співробітників, ані до клієнтів. Потрібно постійно утримувати інтерес та увагу. Третє – співдія. Тепер вона коштує набагато більше, ніж експертна позиція. Четверте – світ позитивного мислення, а не тих, хто постійно живе в моделі «усе буде гірше».

Не розвиватимуться якісь принципово нові технології. Отже, будуть розвиватися ті самі сфери життя. Наприклад, професії: бухгалтери будуть попри повну автоматизацію, але вони стануть креаторами в цій сфері. Драйвером світу наступні 10 років будуть нейромережі та штучний інтелект.

Наступний тренд – ігри. Україна має 20% глобального ринку геймдейву. Лише на його зростанні можна подвоїти ВВП країни. Це визначатиме не лише ігрову сферу, тому що іграми в новому світі буде все: розваги, бізнес, робота, подорожі. Усе перетворюватиметься, з одного боку, на ігрові платформи, а з іншого – на комерційні, бо Amazon немає в майбутньому. Amazon Prime буде, але як набір сервісів, бо змінюється людська поведінка: усе має бути як гра для трирічної дитини. Якщо в майбутньому ти маєш просерчити каталог, то ти вже програв.

Читайте також: 8 технологій, які можуть перевернути бізнес

Що відбуватиметься в Україні?

Сценаріїв багато. Українська економіка недооцінена приблизно в п'ять разів. Українець, який працює за межами країни, генерує у 12 разів більше ВВП, ніж в Україні. За кордоном з початку 1990-х років працюють від 9–10 млн, в Україні – близько 13 млн. Економіка в нас сировинна, а продуктивність – низька. Наприклад, IT-сектор має сервісний характер. У металургії та агрокомплексі експорт кінцевої продукції – десятки відсотків. Водночас в IT – 98% експорту – сервіс. Ми не творимо продукт.

Україна зараз як стиснута пружина, у нас на ціннісному рівні все готово, але не на економічному. Країні не вистачає економічних свобод. Доки держава буде триматися за патерналістські моделі – доти в нас не буде зроблена податкова реформа.

Ще одне погіршення – демографічна ситуація, оскільки через старіння та міграцію в нас зменшується кількість людей, які мешкають в Україні. Зараз в Україні 28 млн, з них 11 млн – пенсіонери, 12 млн – інваліди, 5 млн – держслужбовці. Майбутнє України – це мультикультурність. Доведеться не стільки забувати російську мову, скільки вчити англійську. До нас можуть приїхати сирійці, ліванці, іранці, а арабсько-турецька мова буде розмовна в Україні.

Читайте також: Український бізнес назвав головні проблеми у відносинах із владою

Найімовірніший сценарій ніколи не спрацює

У базовому сценарії у нас буде збільшення держави. А після умовної перемоги не жінки приїдуть до чоловіків, а чоловіки до жінок, бо вони вже адаптувалися там. У економіці очевидно буде занепад, тому що після перемоги пропаде емоційне ставлення до українців як до тих, кому треба допомагати. Українська перемога без економічної перемоги – це біда. Тому нічого позитивного не очікується, окрім єдиної «штуки».

Перша позитивна новина – в Україні базові сценарії ніколи не реалізуються, якщо це найбільш імовірний сценарій, то буде все навпаки. Друга позитивна новина – майбутнє не твориться само по собі, майбутнє творять люди.

Українці можуть створити країну, яка буде успішною та якою ми пишатимемося.

Читайте також: Хто відбудовуватиме Україну: ключові рекомендації Німецького фонду Маршалла

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло