Рік війни: чи може Україна залишитись без гуманітарної допомоги США

Рік війни: чи може Україна залишитись без гуманітарної допомоги США

І як цьому запобігти

Рік війни: чи може Україна залишитись без гуманітарної допомоги США
Фото: EPA, depositphotos.com, Володимир Волчонков/колаж mind

Уже рік війна в Україні залишається однією з головних тем в іноземних ЗМІ. Різні країни з початку повномасштабного вторгнення росії на територію нашої держави продовжують допомагати Україні зброєю і боєприпасами. Так, зокрема, президент США Джо Байден, що днями завітав до Києва, підтвердив наміри продовжувати допомагати нам стільки, скільки це буде потрібно. Проте експерти відзначають поступове зменшення уваги до цієї війни в інших країнах, зокрема і в США. Уріель Епштейн, виконавчий директор Renew Democracy Initiative, розповів Mind, чому так відбувається і як, зокрема, громадяни США ставляться до можливості донатити на потреби України. 

Renew Democracy Initiative – американська некомерційна організація, що просуває та захищає ліберальну демократію в США та за кордоном. З лютого 2022 року пожертвувала Україні понад $7 млн.

Чому три з чотирьох американців не донатять на Україну? 

«Привіт, друзі, родина, всі довкола. Мій чоловік Піт Рід був убитий учора у Бахмуті, Україна. Він евакуював мирних жителів та надавав допомогу пораненим, коли його машину швидкої допомоги обстріляли. Він помер, займаючись тим, що добре вмів, що давало йому відчуття життя і що він любив». Це повідомлення Алекс Кей Поттер, дружини американського волонтера із Global Outreach Doctors. Піт приєднався до волонтерського руху після урагану «Сенді», який вирував у штаті Нью-Джерсі. Очолював медичні бригади в Іраку. Рід був із тих, хто просто не може стояти осторонь.

Але, знаєте, американців, готових віддати останню сорочку, стає дедалі менше…

На початку війни в Україні люди в США пережили величезне емоційне потрясіння. Ця подія зруйнувала наш затишний інноваційний світ. Де Імперія може завдати удару лише в кіно. Ця енергія неприйняття, розпачу, гніву була значною мірою трансформована у готовність надати українцям будь-яку підтримку. Її висловила велика кількість американських громадських організацій. Багато допомоги надходило від американських сімей та громад.

Сьогодні, коли війна в Україні триває вже рік, активність благодійників об'єктивно знизилася. Люди втомились. Ще восени новини з України займали перші смуги американських газет. Сьогодні фокус уваги суспільства – на місцевих виборах, інфляції, безробітті…

Читайте також: «Броніки для ЗСУ бабуся привезла із США у 62-х валізах»: як волонтери напівлегально забезпечують армію всім необхідним

Які настрої в американському суспільстві щодо допомоги Україні? 

Але річ не лише в тому, що громадяни Америки відволіклися на внутрішні проблеми.

Згідно з дослідженням, кожен четвертий американець надав допомогу Україні в тому чи іншому вигляді. Переважна кількість донаторів готова насамперед закривати медичні потреби людей. Так само як і підтримувати дітей України всіма можливими способами.

Збір короткострокової допомоги – тимчасове житло, їжа, особисті речі. Із цим проблем не виникає. Крім того, є такий важливий фронт, як інформаційний. Він також потребує підтримки, і її надають переважно комерційні компанії.

А ось із розтягнутою в часі економічною підтримкою все набагато складніше. Так само як і з донатами на повоєнне відновлення. Ще один важливий нюанс – практично ніхто з американців не висловлює готовність донатити на закриття питань мілітаристського характеру. Це справа урядів, вважають вони.

На щастя, шлюзи військової допомоги із боку Заходу відкриті. Достатня кількість зброї для України насправді безпосередньо впливає на вирішення гуманітарних проблем. Чим швидше війна закінчиться, тим менше страждатиме мирне населення.

Читайте також: «Неймовірно вигідна інвестиція»: мільярдні американські вкладення в обороноздатність України багаторазово окупаються для самих США

Чому більшість американців не готові донатити на війну? 

Але зараз я хочу поговорити про тих моїх співвітчизників, які не надавали матеріальної підтримки Україні та українцям. Їх чимало – 75% опитаних у ході дослідження, яке я згадував вище.

Основна причина, яка стримує людей від того, щоб зробити пожертву, – побоювання, що кошти не дійдуть до тих, кому вони справді потрібні (29% респондентів).

«Я хочу знати, як буде використано мою пожертву» – 26% опитаних. «Я хочу знати, що моя пожертва буде використана негайно» – 21%.

Якщо вам привидівся у цих цитатах страх перед українською корупцією, то ви не помилилися. Ці побоювання не завжди обґрунтовані. Але вони мають значення, і їх треба розвіювати, як то кажуть, «на березі».

Я можу навести приклад нашої організації: ми робимо фото- та відеофіксацію на всіх етапах передання допомоги благодійників та шляхів, якими вона йде в Україну. І якщо це партія спальних мішків, то донори можуть побачити процес її навантаження у трак. Трак, наповнений догори спальниками, – він закривається на особливі замки, відкрити які не може ніхто сторонній. І, нарешті, відео українців, які отримали гуманітарний вантаж. 

Відкрита та детальна комунікація – найкращий спосіб підтримати громадян США у їхньому бажанні допомогти українцям. Будь-яка американська благодійна організація хоче знати, кому пішла допомога. Але часто цього розуміння вона не має.

Читайте також: Тренди благодійності: як будуть донатити 2023-го

Як громадяни інших країни готові підтримувати українців? 

При цьому за минулий рік стало відомо, що навіть невеликі пожертвування можуть бути ефективними, коли вони передаються з рук в руки. Або в крайньому випадку через невеликі благодійні організації, а не великі міжнародні структури з їхньою бюрократією. Такі кошти доходять до тих, хто потребує практично та моментально.

Але тут криється серйозна проблема, вирішення якої лежить на поверхні. З одного боку, бюрократичні процедури сповільнюють процеси надання допомоги. З іншого боку, саме документи, звітність гарантує прозорість, якої потребує дедалі більша кількість благодійників.

А втім, багато людей у США продовжують надавати благодійну підтримку українським громадянам, що постраждали від війни. Хочу згадати World Central Kitchen. Вони надають продукти харчування та готові страви (до 300 000 порцій на день) не лише в Україну, а й до Польщі, Угорщини, Молдови та Румунії, де сьогодні знайшли притулок українські біженці.

Renew Democracy Initiative має іншу стратегію – відправлення готової їжі виробництва України (MRE, meal-ready-to-eat) до прифронтових населених пунктів. Щоб голод не змушував людей виїжджати, вони залишалися на своїй землі.

З початком війни розпочав свою місію в Україні фонд Sunflower of Peace. Він передає медобладнання до тилових лікувальних закладів, а парамедикам та лікарям на передовій – аптечки першої допомоги.

Direct Relief відправляє набори першої медичної допомоги – від кисневих концентраторів до реанімації. Таку підтримку надає і MAP Internationa. RDI відбудувала понад 50 модульних будинків у Мукачеві, профінансувала мобільні установки з очищення води у Бучі та Кривому Розі. Це саме ті формати підтримки, які близькі до американців.

Читайте також: Mind nominations 2022: компанії та люди, які вразили протягом року. Ч. 9. Волонтерський рух

Що має Україна зробити вже сьогодні для перемоги над ворогом? 

На закінчення хочу навести приклад африканських країн, де у 90-ті роки минулого століття вирувала малярія. Америка надавала Африці потужну підтримку, зокрема передавала протималярійні сітки. Внаслідок цього африканці повністю відмовилися від власного виробництва таких сіток.

Коли проблему захворюваності було, здавалося, вирішено, некомерційні організації пішли. І епідемія вибухнула знову. 

Я знаю, що настане день, коли американська допомога піде з України. На той момент українці мають самі виробляти бронежилети, необхідні медикаменти, налагодити масовий випуск готової їжі для регіонів, які постраждали від війни.

Це найважливіша частина повоєнного плану відновлення України. І я впевнений, що його реалізацію ми всі маємо розпочинати вже сьогодні.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло