Україна має шанси стати європейським лідером із виробництва біометану

Україна має шанси стати європейським лідером із виробництва біометану

Що цьому заважає та як подолати перепони

This material is also available in English
Україна має шанси стати європейським лідером із виробництва біометану
Біогазова установка
Фото: depositphotos.com

Російська агресія не стає на заваді створенню в Україні біометанової галузі, що здатна перетворити вітчизняних аграріїв на експортерів газу. За даними Біоенергетичної асоціації України, 2023 року в країні запрацює п’ять заводів, де вироблятимуть цей «зелений» газ. Перший із них потужністю 3 млн куб. м у квітні відкрила компанія «Галс-Агро» в Чернігівській області.

Виробництво біометану з відходів сільського господарства створює для аграріїв новий вид бізнесу. Він не залежатиме від логістики, проблеми з якою не дозволяють зараз ефективно експортувати зерно та іншу продукцію. Експорт біометану (фізичний і віртуальний) може здійснюватися через наявну розгалужену газотранспортну систему. Тому Оператор української ГТС враховує цю галузь у планах розвитку магістральних газопроводів.

Проте існують перепони, які здатні якщо не заблокувати, то значно відтермінувати в часі перетворення України на європейського лідера з виробництва біометану. Голова правління громадської спілки «Біоенергетична асоціація України» Георгій Гелетуха розповів Mind про потенціал нової експортної галуз в країні, а також про те, як запобігти негативному сценарію її розвитку.

Інвестиції в експортноорієнтовані галузі економіки України є найбільш перспективними. Однією з таких, безперечно, може стати виробництво біометану – горючого газу, отриманого з біомаси й доведеного до якості природного газу. Біогазові установки виробляють біогаз із приблизним складом 55% метану (СН4) і 45% вуглекислого газу (СО2).

Що таке біометан?

Біометан – це біогаз, від якого відділили СО2 і в якому міститься до 95–96% метану. Він є відновлюваним газом і при його використанні значно скорочуються викиди парникових газів.

Саме тому на нього є величезний попит у країнах ЄС, які поставили за мету скоротити викиди парникових газів практично до нуля і стати кліматично нейтральним континентом до 2050 року. Зокрема, ЄС планує збільшити виробництво біометану з 3,5 млрд  куб. м у 2022 році, до 35 млрд куб. м – у 2030-му і до 125  млрд куб м  – у 2050 році.

Які переваги біометану?

Біометан, отриманий з аграрних відходів, готовий для закачування в газову мережу. Не потрібні інвестиції у модернізацію газорозподільних чи газотранспортних систем, а також газового обладнання (газові пальники, двигуни, турбіни).

Україна має розвинені газорозподільні та газотранспортну системи. Практично в кожній точці території можна знайти газову трубу, у яку можливо подати вироблений біометан.

Крім того, біометан – це найдешевший із можливих відновлюваних газів. Ціна продажу біометану, за якої його вигідно виробляти, становить 800–900 євро за 1000 кубометрів. На ринку ЄС ціни на біометан – до 1200 євро за 1000 куб. м.

Біометанові заводи генерують також дігестат (залишок виробництва), який може стати основним органічним добривом для відродження українських ґрунтів.

Біометан створює додаткове джерело газу, який транспортуватиме українська ГТС у разі припинення транзиту російського газу. Це суттєво полегшить питання доставки природного газу споживачам України, якщо цей сценарій стане реальністю.

Звідки можна «видобувати» біометан в Україні?

Україна має найбільшу в Європі площу сільськогосподарських земель і відповідно один із найкращих у світі потенціалів аграрної сировини для виробництва біометану. З урахуванням біомаси з покривних культур, які можуть бути вирощені на 20% ріллі, потенціал виробництва біометану в Україні сягає 21,8 млрд куб. м на рік.

Покривні культури – це культури, які можуть бути вирощені між збиранням і посівом двох основних сільськогосподарських культур протягом періоду, коли земля знаходиться «під парами». Як такі культури розглядаються енергетичне жито або кукурудза на силос.

Потенціал виробництва біометану в Україні, млрд куб. м/рік

Made with Flourish
У виробництві біометану Україна може конкурувати з будь-якими країнами. Ми можемо запропонувати найдешевшу сировину для його виробництва.

Чому саме зараз на часі розвивати виробництво біометану?

Передумови для виникнення нової галузі, здатної перетворити аграріїв на експортерів газу, були створені в жовтні 2021 року, коли було ухвалнго Закон України про виробництво біометану. Цей документ відкрив можливості для виробництва й подачі в газопроводи.

У квітні 2023 року перший в Україні біометановий завод компанії «Галс-Агро» розпочав роботу в Чернігівській області. Він вироблятиме 3 млн куб. м біометану на рік.

Потенційно вітчизняна біометанова галузь може забезпечити до 20% потреб Євросоюзу.

Запропонований Біоенергетичною асоціацією України сценарій розвитку виробництва біометану в Україні до 2050 року (млрд куб. м)

Україна має шанси стати європейським лідером з виробництва біометану

Що заважає галузі розвиватися?

Усі перелічені можливості можуть залишитись у проєктах через одну проблему – якщо урядовці не розблокують можливість експорту українського біометану до країн ЄС.

При відносно низьких цінах на природний газ, що склалися після завершення опалювального сезону (біля 450 євро за 1000 куб. м), біометан за ціною 800–900 євро/1000 куб. м не може конкурувати з природним газом на українському ринку. Зараз його вигідно виробляти тільки для експорту. Проте саме ця опція і є наразі заблокованою.

Окремим політичним питанням залишається невизначеність урядових чиновників щодо можливості експорту біометану. Тому в інвесторів та потенційних покупців українського біометану в Європі відсутня впевненість щодо укладання контрактів із національними виробниками.

Як це подолати?

Перші проблеми мають технічний характер. Потребують доопрацювання підзаконні акти, які регламентують митні процедури. Зокрема, слід створити нову опцію у переліку товарів митного оформлення – додати біометан.

Також необхідні зміни до наказу Мінфіну №629 від 30.05.2012 «Про митні формальності на трубопровідному транспорті та лініях електропередачі». У текст документа треба додати слово «біометан», щоб Оператор ГТС мав можливість розмежовувати в газотранспортній системі природний газ і біометан.

Що це дасть у перспективі?

Потенційні обсяги виробництва біометану від п’яти заводів, що планують почати його виробництво 2023 року, становлять близько 70 млн куб. м на рік. Україна споживає зараз біля 20 млрд кубометрів природного газу. Тобто, йдеться про експорт біометану в межах 0,4% від споживання природного газу, який ніяк не вплине на енергетичну безпеку України під час воєнного стану, проте його розблокування стане першою цеглиною у будівництві нової експортноорієнтованої галузі в країні.

Питання виробництва й експорту біометану має стратегічне значення для України. Воно сприятиме залученню інвестицій в аграрний сектор, створенню нових робочих місць, збільшенню податкових надходжень до бюджетів місцевого й державного рівня, а також зростанню експортної валютної виручки. Тому вкрай важливо, щоб уряд терміново втрутився та зробив політичну заяву щодо можливості такого експорту.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло