Монополія зміцнюється, ч. 2: топ-10 банків за темпами кредитування у першому півріччі

Монополія зміцнюється, ч. 2: топ-10 банків за темпами кредитування у першому півріччі

Які фінустанови були найактивнішими на кредитному ринку

Этот материал также доступен на русском языке
Монополія зміцнюється, ч. 2: топ-10 банків за темпами кредитування у першому півріччі
Фото Shutterstock

Відновлення кредитування у 2017 році неодноразово проголошувалося головним викликом для банківської системи України. Та попри позитивні очікування, що декларували опитані регулятором банки, кредитні портфелі зростають досить повільно. Навіть більше, позитивну статистику забезпечують державні банки, де якість кредитних рішень викликає запитання в тому числі й у регулятора. Які банки були найактивнішими на ринку кредитування – досліджував Mind.

Останнім часом у Нацбанку констатують, що попит на кредитування відновлюється як з боку економіки, так і з боку домогосподарств, тобто населення.

«Попит населення та бізнесу на кредити зростає, банки частіше схвалюють кредитні заявки», – про це йдеться в останньому аналітичному звіті «Опитування про умови кредитування», що був оприлюднений  Національним банком України. 

Виходячи зі статистики, це дійсно так, проте ситуація щодо системи досить різна. Лише невелика кількість банків, на фоні списання старих заборгованостей, показує суттєве зростання кредитного портфеля.

А системні показники загалом «витягують» державні банки. У сегменті кредитування фізичних осіб поза всякою конкуренцію знаходиться націоналізований ПриватБанк. За перше півріччя він зміг збільшити кредитний портфель фізичних осіб на 5,5 млрд грн, далеко відірвавшись від своїх конкурентів.

Монополія зміцнюється, ч. 2: топ-10 банків за темпами кредитування у першому півріччі

Зі значним відставанням друге місце посів Альфа-Банк, що останнім часом вирішив помітно диверсифікувати портфель, роблячи ставку на кредитування фізичних осіб. Йому вдалося збільшити обсяг кредитування домогосподарств на 800 млн грн.

Третє місце відносно несподівано посів А-Банк, що належить родині Суркісів та вважався пов'язаним з ПриватБанком, до того часу як той було націоналізовано. Він збільшив портфель на 587 млн грн.

Четверте місце – у польського Кредобанку з показником в 505 млн грн. Після того як банк «обпікся» на кризі 2008 року, фінустанова завжди робила ставку на диверсифікацію портфелю, таким чином поступово відходячи від ризиків, що пов'язані з великими позичальниками.

На п'ятій позиції розташувався ТАСкомбанк Сергія Тігіпка. Останнім часом екс-голову НБУ називають близьким до нинішньої влади, що цілком може бути причиною агресивної експансії на банківському ринку України.

За ТАСкомбанком йде ще одна польська фінустанова – Ідея Банк з показником в 416 млн грн. Цей банк спеціалізується на роздрібному кредитуванні, тому свою позицію він займає досить очікувано.

365 млн грн кредитів змогла видати французька дочка «Креді Агріколь». За нею з показником в 365 млн грн йде державний Ощадбанк.

До десятки також потрапили «Глобус», який раніше ЗМІ пов'язували із впливом Сергія Арбузова, та ПУМБ, що належить Рінату Ахметову.

Щодо корпоративного кредитування, яке раніше було головним драйвером росту кредитних портфелів, ситуація досить неоднозначна. Зростання загального портфелю в цьому сегменті продиктоване переважно кредитуванням державного сектора.

Монополія зміцнюється, ч. 2: топ-10 банків за темпами кредитування у першому півріччі

Виходячи з даних, лідером з нарощування корпоративного кредитного портфелю став націоналізований ПриватБанк. Проте це не означає, що Приват став лідером кредитування реальної економіки.

За цей же період у ПриватБанку зменшилась дебіторська заборгованість майже на 11 млрд грн. За допомогою дебіторської заборгованості раніше приховувалися кредити пов'язаним особам, отож новий менеджмент Привату просто зробив правильний облік, що збільшило корпоративний портфель банку майже на 11 млрд грн.

Друге місце в рейтингу посідає державний Укргазбанк, що ударними темпами зміг видати 9,6 млрд грн кредитів. Причому, на відміну від ПриватБанку, це реальні кредити. Щоправда, за словами казначеїв банків, опитаних Mind, ці кредити видаються переважно державним корпораціям. Таке зростання кредитного портфелю не може не бентежити, оскільки навіть НБУ констатує, що якість кредитних рішень у державних банках все ще залишається сумнівною.

Третє місце за обсягами кредитування корпоративного сектора зайняв німецький Прокредит Банк з показником у 2,5 млрд грн. Виходячи з вищезазначених фактів, він виявився одним з найбільших кредиторів приватного сектора економіки.

На четвертій позиції опинився ТАСкомбанк Сергія Тігіпка. Суттєве зростання корпоративного портфелю в 2,3 млрд грн можна також пояснити тим, що банк став приймаючим активів та пасивів збанкрутілого Діамантбанку на суму 1,2 млрд грн. Переважна більшість цих активів була у вигляді корпоративних кредитів банку.

На п'ятій позиції, проте з суттєвим відставанням, з показником 598 млн грн, розташувався польський Кредобанк, який, як зазначалося, вже давно тримається політики диверсифікації портфелю. За ним, з показником в 553 млн грн, йде інший банк з українським приватним капіталом – «Південний».

Суттєво збільшив свій портфель Мотор-Банк, що пов'язаний з підприємством «Мотор Січ». За перше півріччя його портфель зріс із 152 млн грн до 694 млн грн.

Також невеликі обсяги кредитів видали маленькі банки, такі як Радабанк, «Агропросперіс» та «Земельний капітал». Незважаючи на відносно невелике зростання своїх портфелів, на фоні стагнації сектора і списання боргів іншими банками вони змогли потрапити до десятки.

Загалом же можна стверджувати, що кредитування реального сектора все ще досить повільне, що цілком очікувано на фоні повільного відновлення економіки. Та попри все банки налаштовані оптимістично: «68% опитаних банків прогнозують, що протягом наступних 12 місяців портфель корпоративних кредитів зросте. Прискорення кредитування населення очікує 62% респондентів. Традиційно оптимістичними є очікування припливу депозитів», – зазначається у звіті НБУ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло