Топ-10 кредиторів ІІІ кварталу на банківському ринку України

Топ-10 кредиторів ІІІ кварталу на банківському ринку України

Які фінустанови найактивніше нарощували кредитний портфель

Этот материал также доступен на русском языке
Топ-10 кредиторів ІІІ кварталу на банківському ринку України
Фото Shutterstock

ІІІ квартал слугував логічним продовженням півріччя, в якому довгоочікуване відновлення кредитування стало реальністю. Нинішнім правлінням Національного банку і його радою саме воно задекларовано як один з найважливіших пріоритетів для розвитку банківської системи після очищення. Однак у цій бочці меду все ще занадто багато дьогтю. Які банки вирвалися в лідери кредитування і які помітні перекоси спостерігаються по системі, проаналізував Mind.

Як і в перших двох кварталах, лідером з приросту кредитного портфеля став державний ПриватБанк. Однак якщо минулого півріччя значна частина збільшення портфеля пояснювалася виправленням раніше неправильного балансу, який екс-менеджери могли спотворювати через різні заборони на активні операції, то тепер ПриватБанк абсолютно очікувано посідає перше місце.

Один з головних драйверів зростання портфеля ПриватБанку – кредити населенню. Саме кредитування населення стало майже для всіх банків пріоритетом з початку року.

Як днями помітила заступник голови НБУ Катерина Рожкова, гривневі кредити фізичним особам по банківській системі з початку року зросли на 20 млрд грн. Щоправда, у приватних бесідах банкіри пояснюють, що цей показник тісно пов'язаний зі збільшенням середнього чека і, відповідно, рівнем інфляції.

Топ-10 кредиторів ІІІ кварталу

Левову частку цих кредитів видав ПриватБанк, який є традиційним лідером у різних напрямках роздрібу.

Інший державний банк – Ощадбанк, який мріє конкурувати з ПриваБанком «на всіх фронтах», також значно збільшив портфель, а саме на 5,3 млрд грн. Водночас, на відміну від «Привату», його приріст більше пов'язаний зі збільшенням корпоративного портфеля, що не може не насторожувати на тлі заяв того ж Нацбанку про те, що якість кредитних рішень у державних банків все ще досить сумнівна.

Третю позицію посів австрійський Райффайзен з показником у 3,8 млрд грн. Після того як банк істотно очистив портфель, він вибився в лідери з прибутком практично по всій банківській системі й продовжує нарощувати активні операції.

Куди скромніші результати у французьких колег австрійців – УКРСИББАНК видав близько 1,6 млрд грн кредитів, намагаючись працювати в різних сферах кредитування.

З показником у 1,5 млрд грн п’ятий рядок посів ще один державний банк – Укргазбанк, який, незважаючи на декларації про швидку приватизацію, продовжує нарощувати портфель.

Приблизно з аналогічним обсягом виданих кредитів на шостій позиції опинився Альфа-Банк, який останнім часом є одним з найактивніших учасників ринку кеш-кредитування населення. Бажання банку кредитувати населення подібними темпами пояснити досить легко, оскільки ставки за такими кредитами часто перевищують 100% річних.

За «Альфою» розташувався банк, що належить найбільшому українському олігархові Рінату Ахметову, – ПУМБ з показником 1,4 млрд грн.

Бурхливе зростання продовжує демонструвати ТАСкомбанк Сергія Тігіпка. За ІІІ квартал він зумів наростити свій портфель на 1,3 млрд грн. За ним з показником в 1,2 млрд грн розташувався корпоративний Сітібанк. А замикає десятку ще одна універсальна фінустанова – Креді Агріколь Банк.

У цілому ж насторожує агресивна стратегія багатьох державних банків, які продовжують посідати лідерські позиції. Однак ще більшою проблемою бачиться рівень ставок за кредитами для населення, який зараз знаходиться в діапазоні від 40 до 120% річних, що наводить на думку про те, що в майбутньому це знову негативно позначиться на зростанні проблемних кредитів.

Загальна картина приросту кредитного портфеля по системі продовжує погіршуватися на тлі того, що банки активно згортають свої портфелі. Цілком очікувано найактивніше це роблять державні російські банки, такі як Ощадбанк і ВТБ.

Топ-10 банків за зменшенням кредитного портфелю за ІІІ квартал

За ними йде Укрсоцбанк з показником у 1,5 млрд грн, що, швидше за все, пов'язано з планованим об'єднанням з Альфа-Банком. Досить вагоме просідання спостерігається у харківського Мегабанку, в капіталі якого, зокрема, є ЄБРР. На 300 млн грн зменшився портфель Місто Банку, який належить партнеру Дмитра Фірташа – Івану Фурсіну.

Приблизно на таку ж суму звузився портфель у банку «Аркада», який зосереджений на роботі з будівельною галуззю. Трохи менше падіння – у 250 млн грн – у корпоративного СЕБ Банку та грецького «Піреус». Далі йде ВіЕс Банк – черговий предмет поглинання для Сергія Тігіпка. І замикає десятку маленький український банк «Кредит Європа» з показником в 143 млн грн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло